Predsjednik Zoran Milanović rekao je u srijedu da će hrvatski veleposlanik u Srbiji na čiji se rad tuže vojvođanski Hrvati, doći k njemu na konzultacije ovaj tjedan, a stajalište premijera Andreja Plenkovića u sporu o imenovanju diplomata nazvao je “herostratskim”.
Šef hrvatske diplomacije Gordan Grlić Radman u utorak je rekao da veleposlanik RH u Srbiji Hidajet Biščević ima potporu hrvatske vlade bez obzira na optužbe vojvođanskih Hrvata da radi protiv interesa hrvatske zajednice u Srbiji.
“To me brine, razgovarao sam s tim ljudima i želim precizniju informaciju i neke stvari želim čuti direktno od njega, ali to nije za medije”, rekao je Milanović novinarima u Kijevu blizu Knina. Neke “činjenice treba utvrditi”, rekao je podsjetivši “jučer sam rekao da tu netko ne govori baš istinu”, a to je važno s obzirom na to da se radi o susjednoj državi s kojom Zagreb ima delikatne odnose.
Premijer Andrej Plenković i predsjednik Milanović tjednima se spore oko imenovanja novih veleposlanika i konzula Hrvatske u inozemstvu i to je pitanje i danas bilo neizbježno u susretu s novinarima.
Obojica, i šef države i šef vlade ističu da su spremni za dogovor, no razilaze se u tumačenju. Postupak imenovanja i dogovor imenovanja šefova diplomatskih i konzularnih predstavnika RH uređen je Odlukom još iz 2012., rekao je Milanović podsjetivši da je to bilo na početku njegova mandata kao premijera.
“Na nju se poziva kao na pravnu osnovu i dan danas Plenkovićeva vlada”, rekao je.
U njoj piše vrlo jasno “da svemu moraju prethoditi konzultacije ministra s Uredom predsjednika”, rekao je.
Smatra da bi Plenković rado danas promijenio tu Odluku “da je znao”.
Kritizirao je premijerovo odbijanje da prihvati plan o podjeli diplomatskih predstavnika pola-pola, s time da pola imenuje premijer (predsjednik stranke HDZ), a pola predsjednik koji je došao iz stranke SDP.
“A što da vam ja kažem, … blokirat će, uništit će službu, čovjek je ono herostatski nastrojen”, rekao je aludirajući na Efežanina koji je po antičkoj predaji, u želji da se za njega pročuje, zapalio hram božice Artemide u Efezu.
Smatra da je Plenkovićeva usporedba bivših predsjednika (Stjepana Mesića i Ive Josipovića) s (američkim diplomatom Henryjem Kissingerom) “glupa” jer ne može se uspoređivati predsjednike koji su demokratski izabrani s diplomatom.
“To je ruganje s ljudima koji su radili taj posao (predsjednika) dok je Plenković bio običan mali diplomat”, rekao je.
Podsjetio je da mu je Plenković najavio “tvrdu kohabitaciju” nakon pobjede na predsjedničkim izborima kandidatkinje HDZ-a te ustvrdio da od tada premijer izaziva “nered”.
“Nered, nered, to je ‘plenkošenkova’ zasluga”, to je “naprosto jedna strast, herostratska za uništavanjem i rađenjem štete”, smatra Milanović.
Opet se vratio na kvote diplomata kazavši da je to stvar dogovora i ne “treba biti naročito inteligentan da shvatiš da je to pola pola”, to jest jedna polovica je HDZ, a druga nije. Milanović je zatim izričito ustvrdio da nije primio popis kandidata za diplomate, čime je demantirao objavu vlade da je prijedlog podnesen predsjedniku Republike i rekao da se treba sjesti i dogovoriti.
Opovrgnuo je i izjavu šefa diplomacije Gordana Grlića Radmana da je svojedobno on, Radman, bio nadređen Milanoviću.
Gordan Grlić Radman nije bio diplomat, nego tajnik, zadužen između ostalog za nabavu toaletnog papira, bio je blizak rođak ili prijatelj ministra, rekao je predsjednik. Ustvrdio je da ministar ne može danima doći do premijera, što je propust u komunikaciji te ustvrdio da nije važno tko će biti veleposlanik već je,mnogo važnije tko će biti predsjednik Vrhovnog suda.
Ta je dužnost danima bila predmet razmjene oštrih poruka između premijera i predsjednika koji inzistira na svojoj kandidatkinji Zlati Đurđević. (Hina)