Rijetki su gradovi i općine koji na neki način stipendijama, sufinanciranjem prijevoza i smještaja u domove, ne pomažu svojim studentima i učenicima. Stipendije se kreću od skromnih 300 do čak 3800 kuna mjesečno.
Od 127 gradova, čak ih 96 posto daje učeničke/studentske stipendije, a to čini 79 posto od 428 općina i 18 od 20 županija, pokazala je analiza demografskih mjera općina, gradova i županija u 2022. koju je proveo Središnji državni ured za demografiju i mlade.
Ako ne daju stipendije, daju jednokratne potpore
Mnoge općine koje ne dodjeljuju stipendije, dijelom zbog velikog iznosa izdvajanja u proračunu, dodjeljuju jednokratne potpore, napominje Ured.
Izdašnim sredstva gradovi i općine sufinanciraju prijevoz učenika i studenata, to radi 84 posto gradova i 77 posto općina.
Besplatan prijevoz željeznicom za studente osigurale su Brodsko-posavska, Osječko-baranjska, Požeško-slavonska, Splitsko-dalmatinska, Vukovarsko-srijemska županija.
Za razliku od Središnjeg ureda, Hrvatska zajednica općina (HZO), nije imala tako egzaktne podatke. Ipak naglašava kako je prosječna stipendija, koja je unatrag nekoliko godina iznosila oko 500-600 kuna, danas povećana.
Općinske stipendije od 700 do 1000 kuna mjesečno
Okvirno možemo govoriti o iznosima od 700, 800 pa do 1000 kuna mjesečno, navode iz HZO-a uz napomenu kako u posljednje vrijeme mnogo općina izdvaja i više, posebno za deficitarna zanimanja.
Konkretnim podacima o stipendijama koje isplaćuju gradovi, nisu raspolagali ni u Udruzi gradova.
Objašnjavaju kako bi im trebalo najmanje desetak dana za prikupljanje i sistematiziranje podataka iz kojih bi gradove mogli rangirati prema određenim kriterijima: visini i vrsti davanja, udjelu stipendije/troška za studente u proračunu, obvezi povrata i sl., te izvesti utemeljene zaključke.
Ipak, stupili su u kontakt s nekoliko gradova i proslijedili „ogledne primjere“ dobrih praksi, konkretno, Rijeke, Opatije i Šibenika.
Iako svaka općina i grad sami odlučuju temeljem kojih kriterija će dijelili stipendije, u većini su to darovitost, uspjeh u obrazovanju, socijalni status, deficitarnost zanimanja za koje se učenik, odnosno student školuje.
Rijeka gotovo tri desetljeća, od 1993., stipendira darovite srednjoškolce i studente, od 2010. studente koji se obrazuju za deficitarna zanimanja, a od 2014. socijalno ugrožene učenike i studente srednjih škola. U suradnji sa Sveučilištem u Rijeci provodi se program kreditiranja studenata.
Za stipendiranje učenika i studenata ove je godine iz proračuna izdvojeno 1,3 milijuna kuna.
Rijeka u 28 godina isplatila gotovo 30 milijuna kuna
U proteklih 28 godina, Grad je isplatio 3619 godišnjih stipendija darovitim srednjoškolcima i studentima, ukupno gotovo 30 milijuna kuna.
Školuje li se učenik, odnosno student u Rijeci, devet mjeseci prima po 850 kuna, školuje li se izvan Rijeke, devet mjeseci prima po 1100 kuna.
Opatija ima šest vrsta stipendija. Učeničke iznose 500 kuna mjesečno, studentske 1000 kuna, prve se dobivaju kroz deset, druge 12 mjeseci.
Tu je i stipendija za studente prava dr. Jadranko Crnić koja iznosi 1500 kuna mjesečno, a dobiva se 12 mjeseci. Grad daje i stipendiju za poslijediplomski studij u vidu jednokratnih 10.000 kuna.
Za prošlu godinu Grad je dodijelio 46 stipendija za učenike i 61 za studente te jednu stipendiju za poslijediplomski studij.
Opatija daje i stipendije za Vukovar i Petrinju, prva iznosi 800 kuna, pet studenata dobiva je deset mjeseci. U drugom slučaju dodjeljuju se dvije stipendije, po 700 kuna za 12 mjeseci.
Za novu akademsku 2022./23. godinu, Šibenik je u proračunu predvidio sredstva za stipendiranje 40 studenata sa svog područja, stipendije iznose 1000 kuna, a isplaćivat će se 10 mjeseci, počevši od 1. listopada ove godine.
Svoje učenike i studente pomažu i manji gradovi i općine.
Općina Lovreć: Stipendija i jednokratna naknada za prijevoz
Grad Donja Stubica ove godine dodjeljuje 25 učeničkih i 20 studentskih stipendija, prve iznose 300 kuna mjesečno, druge 500 kuna, sveukupno 175 000 kuna iz gradskog proračuna.
Deficitarna zanimanja za dodjelu studentskih stipendija su medicina, rani i predškolski odgoj, farmacija, strojarstvo, elektrotehnika, matematika, anglistika i germanistika.
Otočac u tekućoj akademskoj godini dodjeljuje 20 stipendija, iznose 800 kuna mjesečno, prednost imaju studenti deficitarnih zanimanja, medicine, farmacije, fizike, psihologije, logopedije.
Grad Vis u tekućoj akademskoj godini dodjeljuje tri vrste stipendija: opću, prema kriteriju izvrsnosti i prema socijalnom kriteriju za 20, pet, odnosno tri studenta, a u iznosima od po 500 (za opću) i 800 kuna.
Općina Lovreć, u Splitsko-dalmatinskoj županiji, studentima daje stipendije od 1000 kuna mjesečno, ali i jednokratnu naknadu za prijevoz od 1000 kuna po svakoj upisanoj godini.
Općina Antunovac u Osječko-baranjskoj županiji za tekuću školsku/akademsku godinu daje sedam učeničkih i neograničen broj studentskih stipendija, mjesečno iznose 400 odnosno 500 kuna.
Iznose stipendija općine i gradovi dižu i zbog učinka inflacije i covid krize. Potvrđuje to primjer Siska koji će od 1. siječnja 2023. redovitim studentima, umjesto 700 kuna ili 93 eura, isplaćivati 140 eura.
Zagrebačke stipendije 2700 i 3800 kuna neto
Ipak, daleko najveći broj stipendija i najveće stipendije dodijelit će Grad Zagreb, u školskoj i akademskoj 2022./23. njih gotovo tisuću.
Stipendija za učenike mjesečno iznosi 2700 kuna neto i 3800 kuna neto za studente.
Zagreb osigurava sredstva za pet vrsta stipendija: za izvrsnost, za deficitarna zanimanja, za učenike i studente s invaliditetom, na temelju socioekonomskog statusa te za učenike i studente pripadnike romske manjine.
Oko trećine stipendija, 340 namijenjeno je za izvrsnost, 259 za deficitarna zanimanja, 160 za studente i učenike slabijih socijalnih prilika, 118 za učenike i studente s invaliditetom te 106 za učenike i studente romske manjine.