Znanstveni simpozij “Vjerska tematika u hrvatskom medijskom prostoru”, koji se održava u organizaciji Odjela za komunikologiju na Hrvatskom katoličkom sveučilištu, okupio je u četvrtak znanstvenike, predstavnike vjerskih zajednica i novinare koji su raspravljali o, po njihovu mišljenju, premalom prostoru koji većina medija posvećuje vjerskim sadržajima.

Rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta Željko Tanjić požalio se da vodeći mediji u Hrvatskoj često ne prepoznaju teme važe za vjerske zajednice, kao što je bio nedavni susret mladih u Vukovaru o kojemu u mainstream medijima nije bilo gotovo ništa, kao i o pitanjima reformacije i izazovima islama.

Također, mediji često pokazuju neznanje osnovnih pojmova, kao što je razlika između svetkovine i blagdana, kazao je Tanjić dodavši da Hrvatsko katoličko sveučilište skupom želi potaknuti javne rasprave o važnim pitanjima za vjerske zajednice.

Pročelnik Odjela za komunikologiju Jerko Valković napomenuo je da se skup organizira uz Svjetski dan slobode medija i Svjetski dan sredstava masovnog komuniciranja kako bi se pokušao suočiti s lepezom pitanja i izazova, poput onih kako mediji utječu na percepciju znanosti, politike i vjere.

Bitno je vidjeti kako se oblikuju slike o pojedinoj vjerskoj zajednici, po kojim kriterijima, što se događa kada središnji sadržaj vjere ulazi u medijski prostor, kako vjerske zajednice koriste medije i kako mediji osluškuju potrebe vjerskih zajednica, kazao je.

U nastavku skupa predviđena su izlaganja po pet znanstvenika i predstavnika vjerskih zajednica, a bit će predstavljen i projekt “Vjerska tematika u hrvatskom medijskom prostoru”.

Hrvoje Špehar s Fakulteta političkih znanosti istaknuo je da se sekularnost, kao načelo političkoga poretka, temelji na načelima jednakosti slobode savjesti, te se ostvaruje odvojenošću Crkve od države i neutralnošću države prema religijama.

On smatra da je važno očuvati sekularno pluralno društvo na kojemu počiva sekularni pluralni politički poredak, te je naveo pojave u kojima radikalno shvaćen sekularizam kao religija želi postati jedinim ispravnim tumačenjem svijeta i nosivim arbitrom za uspostavljanje političkoga poretka.

(Hina)

fah