Stalni program Zagreb Film Festivala “Velikih 5”, posvećen filmovima iz pet najvećih europskih kinematografija, Francuske, Italije, Njemačke, Ujedinjenog Kraljevstva i Španjolske, u utorak u kino Tuškanac dovodi film “Mladost” talijanskog Oscarovca Paola Sorrentina.

Uz holivudsku glumačku ekipu u tom filmu o dva stara prijatelja koji u hotelu pod švicarskim Alpama promišljaju o svom životu promatrajući mladost oko sebe, pojavljuje se i bosanskohercegovačka glumica Luna Mijović, koja će predstaviti film prigodom hrvatske premijere.

Mladoj glumici, koja je karijeru počela već kao trinaestogodišnjaka u nagrađivanom filmu “Grbavica”, to će također biti prvi put da vidi taj film. “Nisam ga još uspjela vidjeti, a nisam ga željela gledati na internetu, pa će mi biti zanimljivo vidjeti se u ulozi u kojoj izgledam potpuno drugačije nego inače”, rekla je u razgovoru za Hinu.

U filmu glumi masažerku koju angažiraju dvojica ostarjelih prijatelja. “Radnja se odvija u hotelu gdje se svake godine nalaze dva glavna lika i sad već u poznim godinama razgovaraju o propuštenim prilikama i prolaznosti života”, napomenula je.

“Za moj lik glavni junaci kažu da je jedini koji stvari vidi onakvima kakve one jesu i da ih se ne boji nazvati pravim imenom, to je mala, slatka, simbolična i, kako su drugi rekli, dobra uloga”, ustvrdila je.

Iskustvo s velikim zvijezdama, Harveyem Keitelom i Michaelom Caineom, kao i s redateljem Oscarovcem bilo joj je vrijedno iskustvo.

“Sorrentino je divan čovjek koji stoji s obje noge čvrsto na zemlji i radi lijepu, drugačiju, kreativnu umjetnost od većine režisera danas, a i glavni su glumci bili prekrasni, ponekad i jako umorni zbog dvanaestosatnog snimanja”, rekla je.

Kako je najviše scena snimila s Caineom, s njime je najviše i razgovarala. “On je drag čovjek i veliki profesionalac, točno raspodijeli svoje vrijeme na ono što njemu treba da napuni baterije i ono što može dati partneru u sceni. Davao mi je savjete, ali ne na način da će on mene nešto naučiti, već više kroz priču o svom životu i metodama rada”, objasnila je.

Mijović ne studira glumu, već komparativnu književnost, nakon što je dvije godine studirala režiju na privatnoj akademiji u Sarajevu za koju se pokazalo da radi ilegalno, zbog čega je sada s njima u sudskom procesu.

“Studij glume me ne zanima jer se meni gluma desila s trinaest godina kada sam napravila svoj prvi film. Ovaj poziv nisam odabrala nego je on odabrao mene i došao mi je kao bonus za ostalo što radim u životu”, istaknula je.

“Tako će biti i nakon ovog filma, svaki film koji sam dosad radila bio je dobar, bez obzira jesam li imala u njemu malu ili veliku ulogu, ako samo pustiš da se stvari dese i ne grizeš se previše, nećeš se u svemu izgubiti već će doći sve ono što najviše želiš”, dodala je.

“Mladost”, novi film redatelja koji je Oscara osvojio za “Veliku ljepotu” donosi priču o umirovljenom skladatelju i dirigentu koji se nema namjeru vratiti glazbenoj karijeri i zaposlenom redatelju koji ubrzano završava scenarij za svoj najnoviji film. Uz Cainea i Keitela, glume još Rachel Weisz, Jane Fonda, Paul Dano i drugi.

Velike kinematografije za Velikih 5

Za ovogodišnji program Velkih pet, koji se održava uz pomoć partnera iz mreže kulturnih instituta Europske Unije u Hrvatskoj, izabrani su još španjolski film “10.000 km” Carlosa Marquesa-Marceta, njemački “13 minuta” Olivera Hirschbiegela, britanski “Macbeth” i francuski “Moje zlatno doba” Arnauda Desplechina, a većinom je riječ o hrvatskim premijerama.

Film “10.000 km” romantična je priča o tome je li i koliko je moguće održati ljubav na daljinu, samo uz pomoć komunikacije putem računala, osvojio je nagradu Španjolske filmske akademije Goya u kategoriji najboljeg novog redatelja.

Neuspjeli pokušaj Georga Elsera da ubije Hitlera prikazan je u filmu “13 minuta”, što označava koliko je tog tesara dijelilo od čina koji je mogao promijeniti povijest svijeta. Sve je pomno isplanirao, postavio bombu iza Hitlerove govornice u minhenškoj pivnici, no Hitler je prostor napustio ranije nego što je bilo planirano.

Hirschbiegel se Hitlerom već bavio u nagrađivanom filmu “Hitler: Konačni pad”, a zanimljivo je da je jedan od scenarista filma bio Fred Breinersdorfer, gost ZFF-a, kojemu je tema otpora prema nacizmu čest motiv u radovima, kao svojevrsni način da se ‘obračuna’ s obitelji u kojoj je odrastao, a koja se nikada nije odrekla nacističke ideologije.

Iz Velike Britanije dolazi film “Macbeth” Justina Kurzela, najavljen kao “jezovita, brutalna i poetično lijepa, suvremena, ali vjerna filmska interpretacija svevremenske Shakespeareove tragedije o klasnim konfliktima, strastima i neutaživom žudnjom za moći”.

Film je sniman na vizualno dojmljivim škotskim lokacijama, a glume, među ostalima, Michael Fassbender i Marion Cotillard.

Francusku u programu predstavlja “Moje zlatno doba” Arnauda Desplechina, priča o profesoru antropologije, kojeg glumi Mathieu Amalric, koji se na povratku u Pariz iz Tadžikistana prisjeća ključnih trenutaka iz svoje prošlosti,  nagrađena i na festivalu u Cannesu.

(Hina)

fah