Javnozdravstvena akcija “Djeluj sada!” – organizirani pregledi madeža, kojoj je cilj upozoriti građane na rizike od prekomjernog izlaganja UV sunčevim zrakama, održat će se u subotu, 27. svibnja, od 10 do 18 sati na zagrebačkom Jarunu, gdje će građani imati priliku besplatno i bez uputnice pregledati madeže i savjetovati se sa stručnjacima o načinima prevencije tumora kože, te o važnosti preventivnog ponašanja, najavljeno je u četvrtak na konferenciji za novinare u zagrebačkoj Gradskoj upravi.

Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić poručio je kako im je cilj prevenirati, ljude upozoriti, pregledati i na vrijeme reagirati. Upozorio je na podatak Svjetske zdravstvene organizacije da godišnje više od tri i pol milijuna Europljana oboli od nekog oblika zloćudnog tumora kože, među kojima čak 132.000 od melanoma.

Pročelnica Gradskog ureda za zdravstvo Mirna Šitum istaknula je kako je “Djeluj sada!” najuspješnija javno-preventivna aktivnost u Zagrebu u kojoj je dosad pregledano više od 30.000 građana. “U akciji preventivnih pregleda madeža lani na Jarunu pregledali smo oko 1300 građana te otkrili 100 zloćudnih tumora, od kojih 10 melanoma. Dakle, metodom slučajnog odabira kod ljudi koji su se malo došli na Jarun prošetati, da im usput pogledamo kožu”, istaknula je Šitum.

“Zabrinjava što se melanom i dalje najčešće otkriva tek u uznapredovaloj fazi, kad su izgledi za izlječenje manji. Zato već desetu godinu za redom,organiziramo javnozdravstvenu akciju kako bismo educirali naše građane o važnosti preventivnog ponašanja, s naglaskom na redovite kontrole madeža i odgovorno izlaganje suncu, posebice najmlađih članova obitelji”, izjavila je Šitum, koja je i predstojnica Klinike za kožne i spolne bolesti Kliničkoga bolničkoga centra “Sestre milosrdnice” te voditeljica Referentnog centra za melanom Ministarstva zdravstva.

“Pojavnost zloćudnih tumora kože raste brže od ijedne druge skupine zloćudnih tumora u ljudi, pa se tako u Europi bilježi čak 22.000 umrlih godišnje od melanoma, koji je najzloćudniji od svih tumora, a gotovo 140.000 oboljelih od različitih vrsta zloćudnih tumora”, istaknula je.

Ravnatelj Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Grada Zagreba Dubravko Huljev iznio je preporuke za ublažavanje posljedica toplinskog udara, među kojima su izbjegavanje izlaska u najtoplijem dijelu dana, odijevanje u prozračnu, laganu odjeću te zaštita glave šeširom ili kapom. Treba jesti laganiju hranu, manje i češće obroke. Važno je ne ostavljati djecu u parkiranom vozilu.

Hina/fah