Mnogi odrasli, koji koriste ibuprofen i druge nesteroidne protuupalne lijekove (NSAID), uzimaju ih u prevelikim dozama povećavajući tako rizike od brojnih ozbiljnih nuspojava kao što su unutarnje krvarenje i srčani udar. Sve je to zaključak jedne nove američke studije, a koju prenosi portal geek.hr.

Otprilike je riječ o 15 posto odraslih, koji znaju uzimati ibuprofen ili neke druge slične lijekove poput aspirina, naproksena, diklofenaka, meloksikama i celekoksiba, i koji premašuju dnevne maksimalno preporučene doze za te lijekove, otkriva spomenuto istraživanje.

NSAID lijekovi su, inače, među najčešće korištenim lijekovima u Sjedinjenim Državama i u svijetu, po riječima voditelja istraživanja dr. Davida Kaufmana sa Sveučilišta Boston.

Navedeni lijekovi mogu imati ozbiljnih nuspojava uključujući krvarenje u probavnom sustavu te srčane udare. Problematično je što ih se često uzima bez liječničkog nadzora zato što su mnogi od njih dostupni i bez recepta, po Kaufmanu. Čini se kako postoji stav potrošača da mogu uzimati doze po vlastitoj procjeni bez obzira na napisana upozorenja na pakiranju, s neznanjem o maksimalnim dopuštenim granicama.

U okviru studije je 1326 potrošača ibuprofena vodilo dnevnike korištenja toga lijeka u trajanju od sedam dana. 87 posto njih je nabavilo lijek bez recepta, kako navode znanstvenici u radu koji je objavljen u časopisu Pharmacoepidemiology & Drug Safety.

Ukupno je 55 posto pacijenata uzelo ibuprofen najmanje tri puta u tjednu, a 16 posto ih je uzimalo lijek čak svaki dan.

U dodatku na ibuprofen, 37 posto ljudi je prijavilo kako je uzimalo još najmanje jedan lijek iz spomenute skupine NSAID-a tijekom tog tjedna, a najčešće je to bio aspirin ili naproksen. Manje od pola ispitanih je bilo svjesno kako svi ti lijekovi pripadaju istoj skupini NSAID-a.

“Zaključci provedene studije pokazuju potencijalne negativne strane kupovanja NSAID lijekova bez recepta#, tvrdi dr. Gunnar Gislason, voditelje Danske zaklade za bolesti srca u Kopenhagenu. “Vjerujem kako je poruka koju potrošači dobiju kada se ti lijekovi mogu kupiti slobodno u raznim prodavaonicama i na benzinskim stanicama – da su posve sigurni i da ih se može uzimati za ublažavanje bolova bez prevelike potrebe čitanja upozorenja na pakiranjima”, pojasnio je Gislason, koji nije sudjelovao u studiji.

“NSAID lijekove liječnici propisuju za neke poremećaje mišićno-zglobnog sustava te druge zdravstvene probleme, no isti nisu primjeren izbor za mnoga druga stanja za koja ih masovno uzimaju pacijenti koji ih kupuju u slobodnoj prodaji”, poručuje dr. Liffert Vogt iz Akademskog zdravstvenog centra sveučilišta Amsterdam u Nizozemskoj.

“Moje je mišljenje kako NSAID lijekovi ne bi smjeli biti dostupni u slobodnoj prodaji bez recepta upravo zbog svih njihovih mogućih štetnih učinaka, rekao je Vogt.

geek.hr/prigorski.hr