Gotovo trećina lokacija s UNESCO-ova popisa prirodne svjetske baštine ugrožena je eksploatacijom nafte i ruda, navodi Svjetski fond za zaštitu prirode (WWF) i upozorava ulagače i tvrtke da im zbog takvih aktivnosti prijete sudski procesi i kazne.

Eksploatacija nafte i ruda ugrožava 70 od 229 lokacija prirodne svjetske baštine, navodi WWF u izvješću objavljenom u četvrtak.

Među ugroženima je većina od 41 lokacije prirodne svjetske baštine koje je Zaklada Ujedinjenih naroda za znanost, obrazovanje i kulturu (UNESCO) popisala u Africi.

Izvješće želi potaknuti ulagače da se koriste svojim utjecajem i zaustave tvrtke u eksploataciji tih dobara. “Zaštita tih znamenitih mjesta nije važna samo zbog ekološke očuvanosti već je ključna za budući život naroda koji o njima ovisi”, kazao je David Nussbaum, izvršni direktor WWF-a.

Izvješće upozorava kompanije koje eksploatiraju bogatstva na zaštićenim mjestima svjetske baštine da im prijete tužbe za štetu i sudski procesi koji će im narušiti ugled i poslovanje.

Britanska naftna tvrtka Soco International lani je odustala od bušenja u području Nacionalnog parka Virunga u Demokratskoj Republici Kongo nakon masovne mobilizacije udruga za zaštitu okoliša.

WWF navodi da su dvije trećine tvrtaka s popisa MSCI (Kompanije za eksploataciju ruda i metala) prihvatile politiku zaštite prirodne baštine, no prema energetskom indeksu one čine samo 2 posto.

U svijetu postoji 1031 dobro svjetske baštine u 163 države, a većina je zaštićena zbog kulturne vrijednosti.

(Hina)

fah