Nakon što je Europska unija odobrila stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) s Bosnom i Hercegovinom od 1. lipnja političari i vlasti u toj zemlji više nemaju izlika i morat će vrlo brzo pokazati imaju li volje i sposobnosti provoditi očekivane reforme, upozorio je u četvrtak novi šef Delegacije EU u BiH Lars Gunnar-Wigemark.

“Sada je sve u rukama bosanskohercegovačkih vlasti odnosno političkih lidera da iskoriste ovu priliku bez presedana. Imat će možda pola godine ili eventualno nekoliko mjeseci početkom iduće godine da nešto konkretno urade”, kazao je švedski diplomat u intervjuu kojega je objavio “Dnevni avaz”.

Wigemark, koji je dužnost u BiH preuzeo prošlog tjedna, istaknuo je kako će provedba reformi na kojima inzistira EU tražiti donošenje teških odluka, za što je nužna hrabrost političkih lidera.

Po njegovu mišljenju, unatoč izazovima i kompliciranom ustroju BiH uspjeh je moguć.

“Ja ne bih ni prihvatio ovu poziciju da ne vjerujem u uspjeh”, kazao je Wigemark potvrdivši kako je sada prva zadaća za BiH uspostaviti jedinstveni mehanizam koordinacije odnosa s EU.

On je kao neutemeljene odbacio primjedbe da bi se time mogle dovesti u pitanje ovlasti što ih imaju različite strukture vlasti, primjerice entiteti ili županije unutar Federacije BiH.

Upravo zbog takvih prijepora, odnosno inzistiranja srpskih i hrvatskih stranaka da se zajamči kako će entiteti odnosno županije imati mogućnost presudnog utjecaja na donošenje odluka, mehanizam koordinacije nije uspostavljen ni nakon višegodišnjih pregovora.

“Uspostava mehanizma koordinacije, bez obzira na oblik, ni na koji način ne utječe na ovlasti. Dakle, to nije institucionalno nego političko pitanje”, kazao je Wigemark.

Podsjetio je kako je 90 posto pitanja koje BiH treba definirati u odnosima s EU tehničke naravi pa ih ne treba ni politizirati.

“Rekao bih da većina političara to ne razumije, niti ima želju razumjeti pa ih je (tehnička pitanja) najbolje prepustiti stručnjacima”, poručio je Wigemark.

(Hina)

Fotografija: fah