Na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća Grada Križevaca u 2018. godini nezavisna vijećnica Mihaela Kemenović, zbog nepravilnosti prozvala je ravnatelja Osnovne škole “Vladimir Nazor” Križevci Igora Brkića.

Točka dnevnog reda – realizacija programa rada Osnovne škole “Vladimir Nazor” ponukala je vijećnicu na raspravu koja je istaknula kako želi upoznati vijećnike sa stanjem u školi.

-Od Grada Križevaca 24. kolovoza imenovana sam za članicu Školskog odbora Osnovne škole “Vladimir Nazor” i na početku sam uočila nepravilnosti i na to sam upozorila ravnatelja, Školski odbor i osnivača. Zatražila sam mišljenje i od nadležnog ministarstva. Sjednica je održana 5. listopada i većinom glasova donesen je godišnji plan, program rada i školski kurikulum. Upozorila sam na nepravilnosti.

kemenovic

U godišnjem programu i planu rada uočila sam nepravilnosti pod točkom o tjednom i godišnjem zaduženju učitelja razredne nastave. Naime, učiteljici razredne nastave pod posebne poslove dani su poslovi vizualnog identiteta škole, iako je pravilnikom o tjednim radnim obvezama učitelja i stručnih suradnika u školi propisano da su poslovi u sklopu tjedne radne obveze utvrđene i vrednuju se do 2 sata tjedno za učitelja likovne kulture –  radi se o vođenju grupe koja brine o vizualnom identitetu škole. Mišljenje Ministarstva znanosti i obrazovanja zaprimila sam ja i osnivač 20. studenog 2018. godine.

kemenovic

Navedene sate nije dobila učiteljica likovne kulture, što joj pripada po pravilniku, nego učiteljica razredne nastave kojoj to ne pripada ni po kojoj osnovi. Na moje upozorenje i utvrđene nepravilnosti ravnatelj je rekao da je sve u redu i rekao da čitam stari pravilnik, ali čitala sam dobar i važeći pravilnik – kazala je vijećnica.

brkic

-Predsjednik Školskog odbora konstatirao je kako članovi ne mogu biti odgovorni za odluke koje se donose na sjednicama. Ta konstatacija predsjednika mi nije prihvatljiva, već mi je moralno i zakonski upitna. Članovima Školskog odbora mogu se imenovati osobe koje nemaju nikakve veze s tematikom – rekla je vijećnica i citirala mišljenje Ministarstva znanosti i obrazovanja

” Imajući u vidu zakonske odredbe, evidentno je da je zadaća članova Školskog odbora praćenje transparentnosti i zakonitosti ustanove i postoji izravna odgovornost u donošenju dokumenata. Školski odbor dužan je voditi zakonski rad ustanove i ravnatelja, kao što postoji odgovornost ravnatelja za zakonitost rada školske ustanove”.

Predstavnica radnika u Školskom odboru pitala je što ako nadležno ministarstvo odgovori da je ravnatelj u konkretnom slučaju dobro postupio i predmetne sate dao učiteljici razredne nastave. Tko će onda biti odgovoran? Takav upit članice Školskog odbora je neprimjeren. Kolegica kao imenovana predstavnica radnika u Školskom odboru trebala bi zastupati interese svih radnika – kazala je vijećnica i pobrojala ulogu Radničkog vijeća u školi dodavši kako ne treba podržavati ravnatelja u dodjeljivanju satova njemu podobnih osoba.

-Na istoj sjednici upozorila sam na nepravilnost vezanu uz izvanučioničku nastavu – školu u prirodi. U program je bila imenovana učiteljica bez pratnje, što nije u skladu s pravilnikom o izvođenju ekskurzija i drugih aktivnosti izvan škole. Ravnatelj je rekao da će taj propust biti otklonjen. Budući da to nije bilo otklonjeno, roditelji djece navedenog razreda na koje se odnosio predmetni izlet škole u prirodi, potpisali su peticiju da se učiteljici dodjeli pratnja i da se o tome obavijesti Školski odbor koji nije obaviješten.

Na sjednici 11. listopada rekla sam članovima Školskog odbora da sam zatražila mišljenje ministarstva, na što mi je cijenjeni ravnatelj rekao da ne očekujem nikakav odgovor. Suprotno vašim željama i očekivanjima zaprimila sam pisani odgovor – poručila je vijećnica ravnatelju.

U školi se nastavlja nedolično ponašanje odgovorne osobe s elementima mobinga prema pojedinim zaposlenicima na što su od strane sindikalnog odvjetnika upozoreni ravnatelj i osnivač.

Dok radnici i sindikat sami snose troškove svog zastupanja, troškove odvjetnika koji zastupa odgovornu osobu škole plaćaju porezni obveznici, građanke i građani Križevaca.

vijece

-Nepostojeća moć pokušala se dokazivati preko djece iz obitelji koji su polaznici te školske ustanove. Od članova Školskog odbora imenovanih od strane osnivača zatraženo je da se potpiše nekakva izjava o tajnosti koja nema nikakvo uporište u zakonu. Škola je javna ustanova i rad škole je javan.

Ravnatelju, zašto ne postupate po zakonu, budući da navedene nepravilnosti nisu otklonjene na kraju polugodišta? Gradonačelniče,  budući da je Grad osnivač upoznat sa situacijom u školi. Što planirate poduzeti po tom pitanju? – upitala je vijećnica i pozvala vijećnike da se bore da se u gradskim ustanovama i školama zaštite radnici od ponižavanja i maltretiranja na radnim mjestima.

Ravnatelj Igor Brkić kazao je kako su pogreške u satnici i u pratnji otklonjene. – Na Školskom odboru sam rekao da je moje da vodim računa da se ne ide bez pratnje i da se poštuje pravilnik. Ukoliko je došlo do propusta prilikom pisanja kurikuluma, to se u realizaciji izleta neće vidjeti. Ide se s pratnjom, a i problem sa satima je riješen sukladno pravilniku – kazao je Brkić.

brkic

Vijećnica nije bila zadovoljna odgovorom i zanimalo ju je zašto peticija nikad nije došla na Školski odbor. -Potpisali su ju svi roditelji predmetnog razreda. Kada su nepravilnosti otklonjene? Jeste li to dali na sjednicu Školskog odbora? Bila sam na svim sjednicama i tako nešto na sjednice nije došlo – upitala je vijećnica.

Ravnatelj je odgovorio kako je bilo na Školskom odboru. – Spomenuto je da smo ispravili taj propust, a od te peticije nismo još imali Školski odbor. O tome što dolazi na Školski odbor odlučuje predsjednik Školskog odbora, a ne ja – rekao je ravnatelj.

Gradonačelnik Križevaca Mario Rajn rekao je kako su članovi Školskog odbora od strane osnivača imenovani od gradonačelnika i da odgovaraju za zakonit rad. -Pokazali ste da temeljito pristupate poslu- poručio je gradonačelnik vijećnici i napomenuo kako je od ravnatelja dobio informaciju da su nepravilnosti otklonjene.

– Slijedi nam usklađivanje Statuta s novim Zakonom o odgoju i obrazovanju. Idemo učiniti sugestijama sve transparentnije – rekao je gradonačelnik Rajn i dodao kako je rok za usklađivanje do 4. veljače 2019. godine.

prigorski.hr