Mladen Kešer, načelnik Općine Kalnik i predsjednik SDP-a danas se na tiskovnoj konferenciji osvrnuo na nedavno najavljenu izmjenu podjele Hrvatske na statističke regije, NUTS2. Kako je kazao, riječ je o iznimno važnom pitanju za cijelu Hrvatsku, pa tako i za Koprivničko-križevačku županiju, a cijelo to vrijeme, uopće se ne čuje župana Darka Korena o toj temi.

kešer nuts2 (1)

Podsjetimo, ministrica Gabrijela Žalac ispred Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU predložila je devet mogućnosti za novu klasifikaciju Hrvatske, od kojih se Vlada RH odlučila za onu gdje bi nove jedinice bile: Sjeverozapadna Hrvatska, Istočna i središnja Hrvatska, Grad Zagreb i Jadranska Hrvatska.

– Smatram da je loše izdvajati Grad Zagreb kao zasebnu jedinicu jer se na taj načinu Zagrebu uskraćuje mogućnost korištenja dostupnih europskih sredstava, a istovremeno se ostatku Hrvatske uskraćuje mogućnost da se ta velika sredstva uopće iskoriste jer ne postoje kapaciteti za to – objasnio je uvodno Kešer. Predstavio je svoj prijedlog za podjelu Hrvatske u kojem bi Zagreb potpao pod Sjeverozapadnu Hrvatsku, gdje su najrazvijenije Županije, dok bi Kc-kž županija ušla u Panonsku Hrvatsku, zajedno s Bjelovarsko-bilogorskom i ostatkom istočnih Županija. Uz to, formirala bi se i Jadranska regija.

kešer nuts2 (2)

– Ovako bismo dobili mogućnost za poduzetnike iz Podravine i Prigorja, a i iz Bilogore i Moslavine da mogu dobiti veće postotke sufinanciranja svojih projekata nego do sada, a Županije koje bi bile sa Zagrebom namirile bi se iz posebnog fonda kojeg bi Grad Zagreb oformio upravo za tu potrebu – rekao je.

Uvjeren je kako bi se na ovaj način profitiralo na području cijele Hrvatske i kako kaže, takve ideje nije bilo nigdje među devet prijedloga koje je ponudila ministrica Žalac. U gotovo svim njenim prijedlozima, Zagreb se izdvaja kao zasebnu jedinicu.

– U suštini, moj prijedlog je iznimno sličan onome što predlaže i saborski zastupnik Željko Lacković, uz razliku da ja ne bih izdvajao Zagreb kao posebnu, niti spajao najrazvijenije sjeverozapadne županije s ostatkom istočne Hrvatske – zaključio je.

Napomenuo je kako je ovaj stav isključivo ideja njega kao načelnika Općine i poduzetnika te predsjednika Županijskog SDP-a i za sada još nije raspravio o ideji s ostatkom stranke. Ipak, poslat će svoj prijedlog na sve potrebne adrese Vlade, Ministarstva i saborskih zastupnika koji mogu utjecati na donošenje konačne odluke.

– Nema puno vremena, rok za odluku je 1. veljače, a posljedice će trajati sve do 2027. godine. Upravo stoga mi je iznimno čudno kako se naš župan o svemu još nije oglasio – kazao je.

go/prigorski.hr