Iako od ove godine sva hrvatska rodilišta, njih 31, nose titulu “Rodilišta-prijatelji djece”, broj dojene djece u Hrvatskoj nakon prvih nekoliko mjeseci znatno opada pa je nakon tri mjeseca dojeno 58 posto, a nakon šest mjeseci života samo 19 posto djece, istaknuto je u srijedu na konferenciji za novinare UNICEF-a u povodu 25 godina inicijative “Rodilišta- prijatelji djece“ i najave 26. Međunarodnog tjedna dojenja.

Izvješće o dojenju u Hrvatskoj, izrađeno prema kriterijima Međunarodne mreže za akciju u prehrani dojenčadi, potvrdilo je da Hrvatska postiže odlične rezultate u zaštiti, promicanju i uspostavi dojenja i ubraja se među zemlje s najvišim standardima po pitanju dojenja, ali glavni izazov je održivost postojećeg standarda kvalitete u godinama koje dolaze.

Kao najveći izazov za održanje standarda dojenja ističe se pitanje održivosti Nacionalnog programa za zaštitu i promicanje dojenja. Izvješće među prioritetima navodi provedbu inicijative “Rodilišta – prijatelji majki i djece”, usklađivanje s Međunarodnim pravilnikom za reklamiranje nadomjestaka majčinog mlijeka i snažniju podršku zajednice promociji dojenja.

Upravo je održivost programa za zaštitu i promicanje dojenja tema 26. Svjetskog tjedna dojenja koji se obilježava od 1. do 7. kolovoza.

“Zajedno smo postigli odlične rezultate u promicanju dojenja u Hrvatskoj, ali prioritet za budućnost mora biti održivost. Potrebno je kontinuirano ulagati u poboljšanje uvjeta i kvalitete skrbi za majke i djecu u rodilištima, stručnu podršku majkama te stvaranje okruženja koje podržava dojenje“, istaknula je na konferenciji za novinare programska voditeljica ureda UNICEF-a Đurđica Ivković.

Koordinator programa “Rodilišta-prijatelji djece“ Josip Grgurić ukazao je na konkretne mjere za održivost programa za zaštitu i promicanje dojenja, što uključuje, usvajanje Dugoročnog programa za zaštitu i promicanje dojenja u Hrvatskoj i Pravilnika o reklamiranju nadomjestaka za majčino mlijeko.

Naglasio je da se, otkad je Hrvatska počela s programom “Rodilište-prijatelj djece”, broj dojene djece u prva dva mjeseca života povećao na 91 do 95 posto, dok je taj postotak 2008. iznosio 56 posto, te su u svim rodilištima stvoreni uvjeti da majke i djeca borave zajedno.

Grgurić je istaknuo da trudničke tečajeve u Hrvatskoj polazi samo 20 posto žena, što je brojka kojom nisu zadovoljni, a premalo je sadržaja o dojenju u kurikulumima srednjoškolskog i sveučilišnog obrazovanja.

Predsjednica Hrvatske udruge savjetnica za dojenje Irena Zakarija-Grković naglasila je kako je promocija isključivog dojenja u prvim mjesecima života jedna od ključnih intervencija za povećanje preživljavanja i zdravlje djece. “Podrška dojenju izravno utječe na zdravlje majki i djece te smanjuje troškove zdravstvenog sustava, stoga je ulaganje u dojenje najbolja investicija”, istaknula je.

Sanja Predavec iz Ministarstva zdravlja izrazila je zadovoljstvo što su sva hrvatska rodilišta stekla uvjete i dobila naziv “Rodilište-prijatelj djece” te je kao slijedeći korak najavila izradu kriterija i provedbu pilot projekta “Rodilište-prijatelj majki”, usmjerenog na poboljšanje pristupa ženama u rodilištu.

(Hina)

fah