Sinoć je u knjižnici OŠ Sveti Petar Orehovec u istoimenom mjestu održan okrugli stol o povijesti pavlinskog reda s osobitim osvrtom na njihovo djelovanje na prostoru potkalničkog Prigorja. Naime, pavlini su isprava pustinjački red koji je nastao početkom 13. stoljeća na prostoru tadašnje južne Ugarske i vrlo brzo se proširio i na hrvatske prostore. Pavlini u Križevce dolaze relativno kasno. Tek u drugoj polovici 17. stoljeća i tu ostaju do ukinuća 1786. godine.

Prof. dr. sc. Mijo Korade prisutne je upoznao s bogatim opusom pavlinske historiografije te nekim najznačajnijim imenima kao što su Križevčanin Nikola Benger, Ivan Krištolovec (prior križevačkog samostana), Gašpar Malečić, Josip Bedeković i Hilarion Gašparoti.

Prof. dr. sc. Mijo Korade

Prof. dr. sc. Mijo Korade

O najpoznatijem baroknom fresko slikaru Ivanu Krstitelju Rangeru i njegovim vezama s Križevcima govorio je dr. sc. Zdenko Balog te objasnio problematiku oko najranijeg navodnog Rangerovog djelovanja na području Križevaca te napomenuo da ostaci fresaka u nekadašnjem samostanu, a danas župnoj crkvi sv. Ane, čekaju još detaljnu analizu kojom bi se potvrdila prisutnost Rangera i njegove škole u Križevcima.

dr. sc. Zdenko Balog

dr. sc. Zdenko Balog

Mag. Matej Bunta pak je govorio o posjedima pavlina na području današnje općine Sveti Petar Orehovec, a posebno se osvrnuo na posjede u samom Orehovcu i obližnjoj Međi. Prisutne je upoznao i s dolaskom pavlina u Križevce te na koji način su stjecali posjede i na kraju kako su okrupnjivali iste. Svakako je zanimljivo bilo čuti prezimena koja su i danas aktualna poput Somođi, Arki, Harča, Picig itd.

Matej Bunta, mag. educ. hist.

Matej Bunta, mag. educ. hist.

Posljednje predavanje večeri održao je mag. Dejan Pernjak, koji je nastavio priču o pavlinskim posjedima na prostoru djelovanja tadašnje Pavlinskog samostana u Križevcima. Pernjak je prisutnima dodatno pojasnio feudalne odnose i značaj urbara kao izvore za proučavanje tih gospodarskih odnosa između vlastelina i kmetova, a to je objasnio primjerima posjeda u današnjem Majurcu tj. Kapelanšćici i Lemešu.

Dejan Pernjak, mag. hist.

Dejan Pernjak, mag. hist.

Okrugli stol pozdravili su akademik Franjo Tomić, voditelj Zavoda za znanstvenoistraživački i umjetnički rad Koprivničko-križevačke županije u Križevcima, koja je i organizator ovog okruglog stola, i dr. sc. Ivan Peklić, upravitelj navedenog Zavoda. Suorganizator je Povijesno društvo “Sveti Petar Orehovec”, a pokrovitelj okruglog stola bila je Općina Sveti Petar Orehovec i načelnik Franjo Poljak.

okrugli stol o pavlinima sv petar orehovec16

okrugli stol o pavlinima sv petar orehovec12 okrugli stol o pavlinima sv petar orehovec11 okrugli stol o pavlinima sv petar orehovec08 okrugli stol o pavlinima sv petar orehovec07 okrugli stol o pavlinima sv petar orehovec06 okrugli stol o pavlinima sv petar orehovec05 okrugli stol o pavlinima sv petar orehovec04 okrugli stol o pavlinima sv petar orehovec03 okrugli stol o pavlinima sv petar orehovec09 okrugli stol o pavlinima sv petar orehovec01

prigorski.hr

foto: Zdenko Balog