U sklopu projekta “Turanj” karlovački Gradski muzej multimedijski će na 13.000 četvornih metara otvorenoga i zatvorenog prostora bivšega vojnog kompleksa predstaviti ulogu Karlovca i okolice u vojnoj povijesti Hrvatske i Europe, posebice u Domovinskom ratu, a kako je rečeno na konferenciji za novinare u srijedu, ove će se godine za taj projekt namaknuti dva milijuna kuna.

Ravnateljica tog muzeja Hrvojka Božić rekla je da će se s dva milijuna kuna dobivenih od ministarstava kulture i branitelja te grada Karlovca riješiti statika krovišta zgrade na Turnju koju su branitelji tijekom Domovinskog rata popularno zvali “Hotel California” i u kojoj će biti priređena izložba Karlovac 1991.-1995.

Dobivena je i građevinska dozvola za gradnju muzejskih depoa iza “Hotela Californije”, gdje će biti izložena bogata građa o vojnoj prošlosti Karlovca od osnutka 1579. godine do Domovinskog rata, a u nekoj sljedećoj fazi trebala bi se urediti još jedna zgrada za stalni postav predmeta i fotografija te za razne muzeološke vrste prezentacija.

U tijeku su pripreme za uređenje spomen-sobe poginulim hrvatskim braniteljima na Turnju, za što je Ministarstvo branitelja odobrilo 150.000 kuna. Predsjednica Udruge obitelji poginulih hrvatskih branitelja Anđa Perak rekla je da će se svaku obitelj pitati za odobrenje o izlaganju podataka o poginulim braniteljima jer tome treba prići emotivno, oprezno i odgovorno.

“Naši poginuli branitelji zaslužuju da budu upamćeni i da spomen-soba njima posvećena bude upravo na jednom takvom povijesnom mjestu kao što je Turanj”, rekla je Perak i zahvalila Ministarstvu branitelja što je odobrilo taj projekt.

Dosad je u vojni kompleks Turanj uloženo 2,2 milijuna kuna – na uređenje staza, rasvjetu i za restauraciju ratne tehnike izložene na otvorenome.

U karlovačkome Gradskome muzeju u Galeriji “Vjekoslav Karas” otvorit će se u povodu 20. obljetnice vojno-redarstvene akcije “Oluje” 3. kolovoza izložba “84 sata za pobjedu”. Kako bi je moglo razgledati što više građana i branitelja, kojih je na karlovačkome Zbornom području bilo oko sedam tisuća, te školskih grupa, izložba će biti otvorena do kraja studenoga.

Kustosica na Odjelu za suvremenu povijest Ružica Stjepanović rekla je kako žele da školska djeca dođu i osjete što nam je tada značila ‘Oluja’, pobjeda Hrvatske vojske, da pogledaju fotografije na kojima se vidi radost Karlovčana kada se posljednji put oglasila sirena za prestanak opće opasnosti, kada su izašli na ulice.

Predstavljajući vojni kompleks na Turnju, ravnateljica Božić je rekla da je on na južnom prilazu Karlovcu, gdje su ostatci austrijske vojarne, na mjestu gdje je još 1582. godine bila predstraža tvrđavi i zaštita mostovima preko rijeka Korane i Mrežnice sa stražarskim kulama. Od 1746. godine ondje je sjedište “Turanjske krajiške kapetanije”, a nakon provedenih reformi prostor je uključen u sastav slunjske pukovnije.

Ratna zbivanja u Domovinskom ratu potvrdila su Turanj kao predstražu Karlovaca. Na Turnju su 90-ih godina prošlog stoljeća hrvatski branitelji slomili agresorske pokušaje da zauzme grad, tu su se vodili mnogi pregovori o uspostavljanju primirja, razmjenjivali zarobljenici, prihvaćali izbjeglice i prognanici. Turanj je za Karlovčane, rekla je Božić, simbol pobjede, povratka i novog života na ratom opustošenom području.

(Hina)

fah