Svakog drugog vikenda u svibnju, od 2006. godine, obilježava se Svjetski dan ptica selica (World Migratory Bird Day) radi podizanja svijesti javnosti o potrebi zaštite ptica selica i njihovih staništa, a ove godine pod sloganom “Njihova budućnost je naša budućnost – Zdrav planet za ptice selice i ljude”.

Inicijativu za obilježavanje tog dana pokrenuta je pod pokroviteljstvom Sporazuma o zaštiti afričko-euroazijskih migratornih ptica močvarica (AEWA) i Konvencije o zaštiti migratornih vrsta divljih životinja (Bonnska konvencija). Širom svijeta organiziraju se različita događanja poput festivala, radionica i izleta s temom promatranja ptica.
Seobu ptica obično povezujemo sa lakoćom i slobodom. Ipak, problemi s kojima se ptice susreću na svojim dugim selidbenim putovima su sve samo ne lagani. Osim prirodnih prepreka i loših vremenskih (ne) prilika ptice se na svom putu suočavaju i s preprekama koje im stvara čovjek. Rotirajuće elise vjetroelektrana, žice dalekovoda, visoke antene, pticama nevidljive velike staklene površine i visoke zgrade svake godine ubijaju i preusmjeravaju veliki broj ptica sa njihovih uobičajenih selidbenih putova. Postoje načini kako se mogu izbjeći negativni utjecaji infrastrukture na ptice i oni bi se morali primjenjivati.

U zagrebačkom ZOO-u “Vikend uz ptice selice”

Svjetski dan ptica selica obilježit će se i u zagrebačkom Zoološkom vrtu u subotu i nedjelju, 13. i 14. svibnja, od 11 do 18 sati.

“Njihova budućnost je naša budućnost – Zdrav planet za ptice selice i ljude” – slogan je to pod kojim se obilježava ovogodišnji Svjetski dan ptica selica.

Tim se sloganom, kako ističu u ZOO-u, želi ukazati na činjenicu da ptice selice i ljudi dijele isti planet i njegove ograničene resurse. Edukativnim događajima diljem svijeta želi se podići svijest javnosti o važnosti održivog upravljanja prirodnim izvorima. Pritom se ističe kako je za budućnost ljudske vrste, među ostalim, neophodno i očuvanje ptica koje seobe izlažu mnogim opasnostima, a velik broj njih stvara čovjek. Uništavanje zimskih staništa te odmorišta koja ptice koriste pri seobi na jug, ugrožavaju njihove živote. Pri seobi ptice prelaze daleke udaljenosti i mnogobrojne granice. Zemlje kroz koje prolaze, imaju različite zakone i mjere za očuvanje prirode. Zato su izuzetno važni međudržavni sporazumi poput Konvencije o migratornim vrstama i Afričko-euroazijskog sporazuma o pticama močvaricama.

O svemu tome edukatori ZOO-a Zagrepčane će podučavati u subotu i nedjelju. U zagrebačkom ZOO-u pripremili su program obilježavanja koji uključuje: poligon “Put na jug”, kreativnu radionicu, edukativni kutak “Čuvajmo rode” i “Njihova budućnost je i naša budućnost”, ZOO potragu – “Skriveni radiosignal”, Kutak o kampanji ZOO vrta “Vratimo divljinu” te “Pernati laboratorij”.

Pod vodstvom članova Radiokluba Hrvatska Flora Fauna posjetitelji će uz pomoć radiosignala tražiti “skrivene životinje”. Naime, jedan je to od načina kojim se mogu pratiti ptice selice. Danas se to najčešće čini putem satelita. Kako to izgleda, Zoološki vrt će posjetiteljima pokazati na primjeru svojeg sudjelovanja u međunarodnom projektu SOS Stork. U sklopu njega su obilježene četiri rode koje iz Hrvatske putuju na jug.

Na posebnom poligonu djeca će učiti o opasnostima s kojima se ptice suočavaju pri svojim seobama, a u kreativnim radionicama izrađivat će ptice od papira. Poseban edukativni kutak namijenjen je održivom korištenju prirodnih resursa. U njemu će djeca moći doznati što voda znači pticama selicama i zašto su za mnoge ptice pogubni dalekovodi.

U nedjelju, 14. svibnja, Udruga Biom u ZOO-u će organizirati promatranje ptica.

Hina/fah