Uspješno je odrađen prvi dio projekta Erasmus+ KA2 pod nazivom „Osiguranje resursa za zadovoljenje osnovnih potreba kroz održivo upravljanje ruralnim područjima“, u Poljoprivrednoj tehničkoj školi u Austrijskom gradu Gussingu od 7. do 12. svibnja 2017.godine.
Partneri u projektu su srednje poljoprivredne škole iz gradova:  Gussing-Austrija, Kaposvar-Mađarska i Križevci.

erasmus3
U projektu sudjeluje po deset učenika i dva nastavnika iz svake škole partnera.
Iz Srednje gospodarske škole Križevci u projektu su sudjelovali učenici Golek Fran, Pivar David, Knezić Mateo, Čevis Ivan, Brajdić David, Škoda Mateo, Hunjet Andrija, Šostaric David, Picig Lorena i Hrlec Ivana.

Od nastavnika Damir Bolfek –voditelj projekta i Ksenija Koščak pratitelji i prevoditelj.
Sudionici su dopodne prisustvovali tematskim predavanjima biološka poljoprivreda, proizvodnja bioenergije iz obnovljivih izvora energije, biomasa iz biljnih međukultura i održiva obrada tla te Ekološki prihvatljive gradnje objekata.

erasmus1

Poslije podne su obišli praktikume škole, te bili na terenskoj nastavi u posjetu farmama za konvencionalni i bio-uzgoj svinja te goveda za mlijeko i meso, tehnoloških pogona za proizvodnju biodiesela, bioplina, toplinske energije korištenjem sunčeve energije i „drvenog čipsa“, u pogonu za zbrinjavanje otpada, te na obilasku kulturnih i povijesnih znamenitosti zemlje domaćina, Austrije. (Dvorac Esterhazy u Železnom, crkva sv. Ladislava sa kriptom u Gussingu, povijesni radni logor u Bildeinu.)

erasmus7

Cilj projekta je bio steći nova znanja i iskustva o viziji budućnosti održivog razvoja cjelokupnog čovječanstva u kontekstu:
– prednosti korištenja obnovljivih izvora energije: sunčeva energija, proizvodnja bioplina i bio diesela iz bio mase i iz bio otpada-„ČISTA ENERGIJA“ u odnosu na konvencionalne izvore energije: nafta, zemni plin, benzin kojih su zalihe ograničene i korištenjem zagađuju okolinu.
– spoznaja o ograničenosti resursa vode, zraka i obradivih površina za proizvodnju hrane te važnosti biološkog uzgoja biljaka i životinja, što znači proizvoditi manje količine kvalitetnije hrane, za zdraviji i duži životni vijek ali i ekološki prihvatljivo.
-građenja stambenih i proizvodnih objekata. Koristiti ekološki prihvatljive materijale koji su bio razgradivi (drvo, slama) a ujedno imaju i dobra izolacijska svojstva.

erasmus5
Ciljevi projekta su u potpunosti realizirani. Stečena znanja i primjere dobre prakse održivog razvoja, učenici i nastavnici će kroz prezentacije prenositi u svojoj sredini, implementirati u nastavne sadržaje.

erasmus6
Vrijednost projekta je izražena i kroz nova poznanstva i druženja s učenicima iz škola zemalja partnera kojima ni jezične barijere nisu bile problem u komunikaciji.
Slijedeća faza projekta provesti će s u školi partneru iz Kapošvara –Mađarska u listopadu 2017 godine.
erasmus2

erasmus8

prigorski.hr