Hrvatski vaterpolisti plasirali su se u finale Svjetskog prvenstva u Kazanu nakon što su u polufinalu nakon boljeg izvođenja peteraca svladali Grke sa 15-13 (3-1, 2-3, 3-2, 2-4; 5-3). Ulaskom u finale SP-a Hrvatska je ujedno osigurala i plasman na Olimpijske igre koje će se sljedeće godine održati u Rio de Janeiru.

Hrvatska je po prvi put nakon osam godina prošla u finale SP-a, nakon tri uzastopna poraza u polufinalima, naši su vaterpolisti boljim izvođenjem peteraca svladali Grke iako su u više navrata imali priliku riješiti pitanje pobjednika i ranije.

Tijekom čitavog dvoboja Hrvatska je bila u prednosti, golovima Lončara i Sukna povela je 2-0, a najveću prednost od tri razlike imala je tijekom druge četvrtine kada je vodila sa 4-1 i 5-2. No, Grčka se nije predavala, te je konstantno uspijevala smanjivati na jedan razlike.

Kada je Sandro Sukno pogotkom s igračem više 2:10 minuta prije kraja, nakon hrvatskog napada koji je trajao gotovo minutu i pol, doveo Hrvatsku u vodstvo od 10-8 činilo se da je grčki otpor napokon slomljen. Ipak, Mylonakis je niti pola minute kasnije smanjio na 10-9 da bi Kolomvos 27 sekundi prije kraja iskoristio igrača više u bazenu i s dva metra pogodio za prvo izjednačenje u dvoboju – 10-10. Posljednji hrvatski napad na utakmici nije bio uspješan, pa se pristupilo izvođenju peteraca.

Svih pet hrvatskih izvođača bilo je uspješno, dok je Josip Pavić obranio udarac najboljeg grčkog strijelca Fountoulisa i odveo Hrvatsku u finale.

Po dva gola za Hrvatsku tijekom utakmice postigli su Lončar, Muslim, Sukno i Obradović, a po jednoga su dodali Joković i Bukić. Za Grčku je trostruki strijelac bio Vlachopoulos, a Fountoulis je dodao dva.

Hrvatska će u subobnjem finalu od 21 sat igrati protiv pobjednika susreta Srbija – Italija.
HRVATSKA – GRČKA 15-13 (3-1, 2-3, 3-2, 2-4; 5-3)

HRVATSKA: Pavić, Burić, Petković, Lončar 2, Joković 1, Bukić 1, Muslim 2, Bušlje, Sukno 2, Paškvalin, Šetka, Obradović 2, Bijač
GRČKA: Flegkas, Mylonakis 1, Dervisis, Genidounias, Fountoulis 2 (1), Pontiekas, Afroudakis 1, Delakas, Mourikis 1, Kolomvos 1, Gounas, Vlachopoulos 3, Galanopoulos

SUCI: Alexandrescu (Rumunjska), Flahive (Australija)

REALIZACIJA IGRAČA VIŠE: Hrvatska 4/13, Grčka 6/11

PETERCI: Hrvatska -, Grčka 1/1

11-10 Sukno, 11-11 Afroudakis, 12-11 Muslim, Fountoulis – Pavić obranio, 13-1 Joković, 13-12 Mylonakis, 14-12 Petković, 14-13 Vlachopoulos, 15-13 Šetka