Slovenci spadaju među najveće potrošače svinjskog mesa u Europskoj uniji, ali najveći dio moraju uvoziti jer se svinjogojstvo seljacima ne isplati zbog niskih otkupnih cijena i ekoloških taksi, pa se zato razmišlja o inventivnijem novom modelu uzgoja.

Prosječan Slovenac lani je po podacima FAO-a pojeo 88,3 kilograma mesa, od čega 38 kilograma svinjetine, ali se zbog tako visoke potrošnje 73 posto svinjskog mesa mora uvoziti, pa su često i poznati kraški pršuti i kranjske kobasice zapravo napravljeni iz svinjetine uvezene iz Mađarske, Hrvatske ili Nizozemske.

Jedan od najvećih poticatelja što veće samoopskrbe potrošača domaćom svinjetinom je ministar poljoprivrede Dejan Židan jer je inspekcija provedena u svibnju pokazala da mesari i robni lanci uvezenu svinjetinu često nepravilno deklariraju kao slovensku, a bilo je primjedbi i na rad Mercatora koji umjesto domaće svinjetine sve više nudi hrvatsku, proizvedenu u PIK-u Vrbovec, nakon što je slovenski lanac prodan hrvatskom Agrokoru.

Da bi se stanje u domaćoj opskrbi svinjskim mesom popravilo, potrebno je promijeniti model proizvodnje, ocijenila je u razgovoru za slovensku tiskovnu agenciju STA profesorica Milena Kovač, s ljubljanskog Fakulteta za biotehnologiju.

Imamo dobre uvjete za svinjogojstvo i za veći stupanja samoopskrbe, navela je, potrebna su ulaganja, pomoć države i odstupanje od ranijeg modela kad se stočna hrana za velike i ekološki sporne farme kupovala u inozemstvu, te upozorila da su troškovi jako narasli zbog čega je slovenska svinjetina danas oko 20 posto skuplja od uvozne.

Troškovi su u odnosu na vrijeme kad smo proizvodili dovoljno svinjskog mesa znatno narasli zbog obveznih pročišćivača za farme koje su onečišćavale okoliš, rekla je Milena Kovač koja se zalaže za novi model proizvodnje koji ne bi bio masovan, ali bi bio učinkovit i ekološki nesporan.

Ako želimo povećati stupanj samoopskrbe domaćom svinjetinom, moramo razmišljati o velikim obiteljskim gospodarstvima koja će hranu za životinje kupovati od drugih u Sloveniji, a svinjski gnoj prodavati ili ga prerađivati u humus, rekla je stručnjakinja za stočarstvo i poljoprivredu.

(Hina)

fah