Količine nitrata i peterostruko veće od maksimalno dopuštenih 50 mg/l izmjerene su u nekim  bunarima  koji se nalaze u blizini staja i gnoja. Podaci se odnose na bunare u našoj Županiji, a vodu punu nitrata pila su i djeca.  Te  je informacije, govoreći o  Nitratnoj direktivi, na tribini održanoj u petak 17. ožujka u Vatrogasnom domu u Fodrovcu, iznio Slavko Kopilović, voditelj Podružnica savjetodavne službe za Koprivničko-križevačku županiju. Apeliravši na poljoprivrednike da mjere Nitratne direktive treba provoditi  ne samo zato što to od Hrvatske traži EU, već prvenstveno radi vlastitog zdravlja, Kopilović je pojasnio da povišene količine nitrata u vodi mogu prouzročiti  anemiju i problema s disanjem.

Okupljenim poljoprivrednicima Kopilović je  iscrpno  objasnio kako i kada bi trebali vršiti gnojidbu, te kako bi trebali  urediti skladišta za gnoj da nitrati i ostale štetne tvari iz gnoja ne bi dospjele  u površinske i podzemne vode.

Fodrovec predavanje 1- 170317-la

Predavanje u Fodrovcu Kopilović je održao je na poziv učenika 8. b OŠ Sveti Petar Orehovec koji ove školske godine provode projekt “Vratimo život našim vodotocima”.

Istražujući problem utjecaja poljoprivredne djelatnosti na onečišćenje voda učenici su  utvrdili da znatan dio poljoprivrednika orehovečkog kraja nije upućen u mjere Nitratne direktive iako ona na snagu stupa 1. srpnja ove godine, na što se Hrvatska obavezala ulaskom u Europsku uniju. Zato su učenici pokrenuli informativnu kampanju o Nitratnoj direktivi i pozvali agronoma Kopilovića.

Fodorvec predavanje 2- 170317-la

Prisutnim poljoprivrednicima obratili su se  i učenici Franjo Blagaj, Karlo i Luka Matoić te Antonela Štimac. Oni su predstavljajući svoj projekt upozorili da je neprimjereno postupanje s gnojem u orehovečkom kraju velik problem i  zato što svega 17,9 posto stanovnika koristi vodu iz javne vodovodne mreže.  Da se neprimjereno zbrinjavanje gnoja odražava i na potoke orehovečkog kraja učenici su potkrijepili i  nizom fotografija.  No, u tim se potocima osim gnojnice, kako je vidljivo na fotografijama, nalaze i znatne količine svakakvog otpada.

Učenici OŠ Sveti Petar Orehovec, svoj projekt “Vratimo život našim vodotocima” predstavit će na Smotri iz područja građanskog odgoja u Koprivnici 31. ožujka.

Prljav potok-la Prljavi potici 2-la Prljavi potoci 4-la Prljavi potoci 5-la smece potok-la

prigorski.hr/Stojanka Lesički