Općina Sokolovac ima 32 naselja u kojima živi oko 3500 stanovnika. Stanovništvo je mješovito i danas u zajedništvu i međusobnom poštivanju i uvažavanju vjerskih običaja, uz Hrvate živi i nešto više od 400 žitelja srpske nacionalnosti. Srbi imaju i svoje Nacionalno vijeće čiji je agilni predsjednik Ranko Vrećica iz Malog Poganca, s kojim smo nedavno u njegovom domu i nakratko porazgovarali.

– Vijeće Srpske nacionalne manjine (VSNM) Općine Sokolovac osnovano je prije 15 godina, a meni je ovo već treći predsjednički mandat – rekao je za glaspodravine.hr 60-godišnji Ranko Vrećica, umirovljeni automehaničar.

Uloga Vijeća je, kaže, očuvanje kulturnog identiteta Srba. Napomenuo je kako svi žive u slozi, pomažući jedni drugima, bez obzira na vjeru i nacionalnost, a njihova zajednica može biti i primjer drugima.

– Vijeće radi na očuvanju srpskih materijalnih vrijednosti i običaja u ovom kraju. Usko smo vezani i s Pravoslavnom crkvom i manastirom u Lepavini, a raduje nas i što je naša crkva, ovdje u Malom Pogancu, pred nekoliko godina dobila novo krovište kako bi se sačuvala od propadanja – kazao je.

U nastojanju da sačuvaju običaje, važnost polažu obilježavanju Dana vijeća i njihove krsne slave – svetog Save. Sudjeluju u nabavci dječjih poklon-paketića koje dijele za svoje crkvene praznike – svetog Savu i svetog Nikolu. U manastiru Lepavina podijelili su stotinjak paketića, a pedesetak su dobila i djeca u Koprivnici.

Osim već spomenutog, Vijeće Srpske nacionalne manjine njeguje odličnu suradnju s Katoličkom crkvom, Crvenim križem, kao i udrugama žena u Općini Sokolovac. Za rad, VSNM potrebna su i financijska sredstva. Predsjednik je svjestan da Općina Sokolovac sa svojim skromnim proračunom za rad Vijeća izdvaja koliko najviše može, a pohvalio je i općinskog načelnika Vladu Bakšaja.

– Ove godine za rad Vijeća odobreno je 18.000 kuna i mi smo zadovoljni time. Lani nam je i SNV pomogao s 4000 kuna. Bilo bi bolje kad bismo dobili više novaca, ali i ovo je zadovoljavajuće – naglasio je i dodao kako njihovi članovi i pripadnici srpske zajednice sve obavljaju volonterski tako da barem tu ne troše sredstva.

Napomenuo je da je Srpsko nacionalno vijeće pred nekoliko godina pokrenulo osnivanje vlastite biblioteke, a jedan dio knjiga donirala je Prosvjeta iz Zagreba, nešto su prikupili u manastiru Lepavina, a ljudi i sami doniraju knjige, uglavnom srpskih autora, kako bi ovdje njegovali i srpsku književnost. Do sada je, objašnjava, prikupljeno 500-tinjak knjiga koje se čuvaju u Uredu Županijskog vijeća u Koprivnici.

foto: glaspodravine.hr