U mađarskom gradu Letenye u srijedu je proslavljena peta obljetnica od UNESCO-ovog proglašenja hrvatsko-mađarskog prekograničnog rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav, te nedavno proglašenje UNESCO-ovog rezervata biosfere Bačko Podunavlje u Srbiji.

Na proslavi su sudjelovali i predstavnici Austrije, Slovenije i Srbije koje se također namjeravaju pridružiti prekograničnom rezervatu biosfere Mura-Drava-Dunav, poznatom pod nazivom “Europska Amazona”. Proslava je počela raftingom po Muri, zatim i “Velikom skokom” (Big Jump) predstavnika svih pet zemalja u tu rijeku, a nastavila se sajmom na kojem su se predstavile mađarske nevladine udruge i eko-proizvođači te cjelodnevnim kulturno-zabavnim programom. Organizirali su je Nacionalni park “Balaton-felvideki” i svjetska organizacija za zaštitu prirode WWF (World Wide Fund for Nature).

Proslava se održala u sklopu “coop MDD” projekta, kojega sufinancira Europska unija s više od dva milijuna eura. Provodi se u svih pet zemalja (Austrija, Mađarska, Hrvatska, Slovenija i Srbija) od siječnja ove godine do lipnja 2019. Cilj mu je uskladiti upravljanje u 12 zaštićenih područja i podići svjesnost o jedinstvenoj prirodnoj vrijednosti budućeg prekograničnog rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav u svih pet zemalja.

“Upravljanje Prekograničnim rezervatom biosfere za Hrvatsku je veliki izazov, ali joj donosi i gospodarske mogućnosti, u skladu s održivim razvojem”, istaknula je na konferenciji za novinare Mila Praradović iz hrvatskog Ministarstva zaštite okoliša i energetike.

Naglasila je kako se proglašenjem UNESCO-ovog Prekograničnog rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav ispunjavaju tri osnovne zadaće – očuvanje iznimnih prirodnih vrijednosti (krajobrazne i biološke raznolikosti), poticanje održivog razvoja i znanstvenog rada, a sve u svrhu unaprjeđenja kvalitete života stanovnika tog područja.

Direktor Nacionalnog parka “Balaton-felvideki” Zoltan Puskas istaknuo je važnost očuvanja prirodnih vrijednosti i kulturnog nasljeđa te “naše čudesne regije”. “Vrlo važno je očuvati prirodno stanište i uspostaviti ekoturizam”, poručio je.

Magdalena Wagner iz WWF Austria, koja je i voditeljica projekta “coop MDD” istaknula je da taj projekt uključuje upravitelje zaštićenih područja pet zemalja budućeg rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav. “Kao što priroda ne prepoznaje granice, tako i upravljanje zaštićenim područjima treba biti prekogranično”, naglasila je.

(Hina)

fah