Srednja gospodarska škola Križevci i Visoko gospodarsko učilište u Križevcima primjeri dobrog sustava obrazovanja poljoprivrednih stručnjaka

Osim na OPG-ovima govedarska proizvodnja i uzgoj se odvijaju i u nekim državnim obrazovnim ustanovama. Među rijetkim, takve su Srednja gospodarska škola Križevci i Visoko gospodarsko učilište u Križevcima.

Proizašle iz nekadašnjeg Kraljevskog gospodarskog i šumarskog učilišta koje je osnovano još daleke 1860. godine ove dvije institucije kroz različite organizacijske oblike imaju već 156 godina dugu tradiciju obrazovanja srednjoškolskog i visokoškolskog poljoprivrednog kadra i kao takve su najstarije u ovom dijelu Europe. Ponukani ovime ali i činjenicom kako se u ovim institucijama uvijek posvećivala vrlo velika pažnja praktičnoj nastavi odlučili smo ih posjetiti.

Cjelokupna praktična nastava se uvijek obavljala i još se uvijek obavlja u vlastitim proizvodnim jedinicama-praktikumima što je bilo prepoznatljivo kroz cijelu povijest poljoprivrednog školstva ne samo u Križevcima veći i u cijeloj Hrvatskoj ali i nekadašnjim državama u sklopu kojih se kroz povijest Hrvatska nalazila. Čim u Križevcima dođete na vrh Ratarne pred vama se otvara nepregledan prostor obrađenih poljoprivrednih površina, livada, pašnjaka, povrtnjaka i voćnjaka između kojih se nalaze gospodarske zgrade ove dvije institucije. Iako se obje institucije osim govedarstvom bave ratarskom, voćarskom i povrtlarskom proizvodnjom mi ćemo se zadržati na govedarstvu odnosno preradi mlijeka koja su za naš časopis najinteresantnije, pa krenimo redom.

Govedarski praktikum Srednje gospodarske škole Križevci

Prvo smo posjetili govedarski praktikum Srednje gospodarske škole gdje smo kroz razgovor sa voditeljem praktikuma Mislavom Drokanom bacc. ing. agr. dobili sve potrebne informacije o proizvodnji, uzgoju, edukaciji i svim aktivnostima vezanih za praktikum. Govedarski praktikum se sastoji od dva objekta. Jedan je stari rekonstruirani objekt u kojemu se nalazi dio pomlatka i krave u suhostaju te skladišni prostor za voluminoznu i koncentriranu krmu. Drugi objekt je staja koja je napravljena 2000-te godine u sklopu projekta vlade Republike Hrvatske i Kraljevine Nizozemske.

vgu

Nova staja ima slobodni način držanja sa 30 ležišta, a blatni hodnici koji se nalaze između ležišta se čiste automatski pomoću tzv. „scrapera“. Pod blatnih hodnika je obložen gumom kako bi komfor krava bio što veći te da se spriječi klizanje krava i eventualne ozljede zbog padova. U sklopu objekta je izmuzište tipa „riblja kost“ kapaciteta 2×3. Stado je miješanog pasminskog sastava kojeg čine 12 krava Simentalske pasmine, 16 krava Holstein pasmine, 2 krave Normande pasmine te 2 krave križanke Simentalca i Holsteina što je ukupno 33 grla. Sav ženski pomladak se ostavlja za rasplod dok se muški prodaje pa je tako u praktikumu uz krave smješteno i 27 grla ženskog pomlatka raznih kategorija..
Od voditelja praktikuma saznajemo da prosječna proizvodnja po kravi u standardnoj laktaciji iznosi 7.227 kg mlijeka sa 3,70 % mliječne masti i 3,40 % proteina. Dnevna proizvodnja mlijeka se kreće oko 600 litara. Što se tiče reprodukcije servis period iznosi 120 dana a za umjetno osjemenjivanje se koriste sjeme najboljih bikova Simentalske i Holstein pasmine. Voditelj praktikuma ističe kako će se zbog veće otpornosti, lakšeg gospodarenja, lakše prodaje muške teladi i izlučenih krava te postizanja veće cijene na tržištu inzistirati na Simentalcu odnosno selekcijiom će se nastojati povećati broj simentalskih krava u stadu.

Osim navedenih prednosti važna je i bolja kvaliteta mlijeka Simentalca naspram Holsteina stoga što se preko pola proizvedene količine mlijeka preradi u mljekarskom praktikumu škole dok se ostatak predaje otkupljivaču. Sukladno tome škola odnosno praktikum će se uključiti i u provedbu programa genotipizacije u suradnji sa Središnjim savezom hrvatskih uzgajivača simentalskog goveda kako bi i na taj način povećala uzgojnu kvalitetu simentalskih krava u stadu.
Škola posjeduje 30 ha vlastitih poljoprivrednih površina od kojih se oko 22 ha koristi za potrebe govedarskog praktikuma odnosno proizvodnju voluminozne krme za hranidbu stoke kao što je kukuruzna silaža, sjenaža (DTS, talijanski i engleskog ljulj te lucerna) i sijeno te pšenica dok se ostale površine koriste kao voćnjak, vinograd i povrtnjak.

Govedarski praktikum pokazuje dobre ekonomske rezultate no izuzetno je važan njegov edukativni aspekt naglašava voditelj Drokan. Naime, učenici Srednje gospodarske škole ali i studenti Visokog gospodarskog učilišta obavljaju praktičnu nastavu u ovom praktikumu te sudjeluju u svim segmentima govedarske proizvodnje.

Tijekom godine praktičnu nastavu odradi 200-tinjak učenika srednje škole i 50-tak studenata učilišta. Na ovaj način učenici i studenti mogu svoja teoretska znanja nadopuniti sa praktičnim znanjima i vještinama što u konačnici ima za posljedicu stvaranja kvalitetnih poljoprivrednih stručnjaka zaključuje Drokan. Treba spomenuti kako škola ima i dobru suradnju sa Veterinarskim fakultetom u Zagrebu te nekoliko puta godišnje dolaze njihovi studenti koji pod stručnim vodstvom svojih profesora rade vježbe iz područja reprodukcije i porodiljstva. Osim toga govedarski praktikum je i često meta stručnih ekskurzija drugih poljoprivrednih škola iz Hrvatske koje nemaju uvjete i mogućnosti na ovaj način provoditi praktičnu nastavu.

Mljekarski praktikum Srednje gospodarske škole Križevci

Nakon obilaska govedarskog praktikuma posjetili smo mljekarski praktikum gdje su nas ugostile voditeljica praktikuma Ivanka Juraić bacc. ing. agr. i nastavnica Ankica Markulin ing. polj. koja je zadužena za teoretsku i praktičnu nastavu iz područja mljekarstva. Kao i govedarski praktikum ovaj praktikum je napravljen i opremljen u sklopu istog projekta sa vladom Kraljevine Nizozemske.

vgu

Praktikum se sastoji od prostorije za preuzimanje sirovog mlijeka, prostora za preradu, zrione te prostora za prodaju gotovih proizvoda. Praktikum je pri Ministarstvu poljoprivrede registriran za preradu mlijeka. U njemu se na dnevnoj bazi preradi između 300-400 litara mlijeka u razne proizvode kao što su svježi kravlji sir, kiselo vrhnje, maslac, domaći kuhani sir sa začinima, polutvrdi sir prgica i gauda te se vrši i prodaja istih. Samo jedan mali dio mlijeka se proda kao sirovo mlijeka. Kao što se iz rečenog može primijetiti mlijeko se u glavnom prerađuje u domaće autohtone vrste mliječnih proizvoda sa što manje dodataka i manipulacije sa mlijekom kako bi dobili vrhunski domaći proizvod istaknula nam je u razgovoru voditeljica praktikuma gospođa Juraić.

Sve mlijeko dolazi iz govedarskog praktikuma što je garancija njegove kvalitete. Jasan dokaz kvalitete sirovog mlijeka ali i proizvoda koji su proizvedeni u mljekarskom praktikuma su brojne plakete, priznanja i medalje koje je Srednja gospodarska škola dobila sudjelujući na izložbama mliječnih proizvoda u Hrvatskoj. Kao i govedarski praktikum i ovaj praktikum ima dobre ekonomske rezultate no svakako treba naglasiti njegov primarni cilja a to je obrazovanje učenika i studenata.

Tijekom godine praktičnu nastavu u ovom praktikumu obavlja oko 170 učenika i studenata. Kroz svoju praktičnu nastavu polaznici prođu sve segmenta prerade, zrenja i skladištenja mlijeka i mliječnih proizvoda. Svi učenici i studenti kroz svoje školovanje prolaze cijeli ciklus od proizvodnje krme na površinama ratarskog praktikuma, proizvodnje mlijeka u govedarskom praktikumu do prerade i plasmana proizvoda u mljekarskom praktikumu, dakle pokriven je cijeli ciklus od polja do stola po čemu smo jedinstveni u Hrvatskoj naglasila je voditeljica Juraić.

Na ovaj način se omogućuje našim učenicima i studentima cjelokupnu edukaciju. Osim toga česte su i posjete učenika drugih škola u sklopu svojih stručnih ekskurzija, međunarodne posjete ali i organizacije specijalističkih seminara koje se bave problematikom prerade mlijeka. Također, stručno osoblje praktikuma redovno provodi vlastitu edukaciju radi daljnjeg usavršavanja te kvalitetnijeg rada kako na preradi mlijeka tako i u edukaciji učenika i studenata.

Praktikum za zootehniku Visokog gospodarskog učilišta u Križevcima

Poslije obilaska praktikuma Srednje gospodarske škole posjetili smo učilišne praktikume Visokog gospodarskog učilišta koji se sastoje od praktikuma za zootehniku i bilinogojstvo. Sve informacije i detalje vezane za učilišne praktikume dobili smo od njihovog voditelja Dragutina Žibrina dipl. ing.. Praktikum za zootehniku se sastoji od govedarskog, konjogojskog, peradarskog, te ovčarskog i kozarskog praktikuma. Nama najzanimljiviji govedarski praktikum uređen je i opremljen za uzgoj goveda u sustavu krava-tele. U praktikumu je smješteno 7 krava pasmine Hereford sa pomlatkom te bik za prirodni pripust iste pasmine i 2 krave Simentalske pasmine sa pomlatkom. Krave i pomladak se drže na pregonskim pašnjacima veličine oko 13 ha na kojima stoka boravi cijeli dan.
Hereford goveda na pašnjaku praktikuma za zootehniku Visokog gospodarskog učilišta u Križevcima.

vgu

Uz napasivanje stoka dobiva sijeno i sjenažu te, kukuruznu silažu. Sva navedena voluminozna krma se proizvodi na površinama praktikuma. Uz voluminoznu krmu krave dobivaju i smjesu koncentrata koju u praktikumu spravljaju sami od kukuruza, pšenice i zobi proizvedene na vlastitim površinama te super-koncentrata i vitaminskih dodataka koje kupuju. Smjesu koncentrata krave dobivaju u periodu prije teljenja te idućih dva mjeseca kada telad najintenzivnije sisa. Pomladak je sa kravama do starosti od 6 mjeseci nakon čega se prodaje.

Dnevni prirast pomlatka na paši je 950 grama a tovu je oko 1.250 grama, napominje voditelj Žibrin. U ljetnom periodu stoka je cijeli dan na paši dok je u zimskom periodu stoka smještena u dva montažna drvena objekata te ovisno o vremenskim prilikama izlazi na ispuste. Sama proizvodnja nije u prvom planu jer uvijek treba biti svjestan kako je glavni cilj praktikuma provođenje praktične nastave iz područja stočarske proizvodnje predviđene studijskim programima učilišta, provođenje egzaktnih i demonstracijskih pokusa iz područja stočarske proizvodnje za potrebe stručnog i znanstveno-istraživačkog rada te stručnog usavršavanja nastavnika zaključuje Žibrin. Tijekom godine u praktikumu 100-tinjak studenata učilišta odrađuje praktičnu nastava. Osim studenata učilišta kroz Erasmus projekt u kojemu učilište sudjeluje, u praktikum dolaze i studenti iz inozemstva. Na isti način studenti i nastavno osoblje učilišta odlazi na stručnu praksu i usavršavanje u inozemstvo.
Nakon obilaska praktikuma obje institucije možemo biti zadovoljni viđenim. Slobodno možemo zaključiti kako Srednja gospodarska škola Križevci i Visoko gospodarsko učilište u Križevcima kao i u prošlosti tako i sada drže vrh poljoprivrednog školstva Hrvatske ali i šire. Možemo im samo poželjeti nastavak dobrog rada te da oni koji žele obrazovanje iz područja poljoprivrede odaberu za svoje mjesto školovanja jer su to sa svojim prošlim ali i sadašnjim djelovanjem i zaslužili.

Josip Crnčić/Uzgoj goveda

prigorski.hr