U utorak 20. studenoga u Grkokatoličkom sjemeništu u Zagrebu, predstavljena je monografija “Marčanska unija 1611. i Križevačka eparhija 1777. – Ljetopis i pojmovnik”, autora i nakladnika dr. med. Gorana Ivaniševića. Monografija je predstavljena u povodu 407. obljetnice Marčanske unije 1611. i 241. obljetnice osnutka Križevačke eparhije 1777.

Ljetopis obuhvaća ključne datume i događaje općecrkvene povijesti i tako na jednom mjestu donosi mali povijesni okvir u kojem se može razumijeti nastanak i život grkokatoličke zajednice na našim područjima. Na početku monografije je kronološki ljetopis koji od 1054. pa sve do 2018. donosi najvažnije datume i događaje vezane za povijest odnosa Istočne i Zapadne Crkve, a koji su osobito relevantni za nastajanje grkokatolika i osobito za obnovu crkvenog zajedništva na području Hrvatske i drugih južnoslavenskih zemalja. Monografija donosi i pojmovnik s abecednim slijedom svih relevantnih osoba, dokumenata i pojmova u povijesti i životu katolika bizantskoga obreda na širem južnoslavenskom prostoru.

Križevački vladika Nikola Kekić na početku predstavljanja pozdravio je, zahvalio i predstavio autora Ivaniševića kao angažiranog vjernika grkokatoličke župe sv. Ćirila i Metoda u Zagrebu, zaslužnog člana Ćirilo-Metodova kora i osobitog ljubitelja povijesti grkokatoličke zajednice i njezine liturgijske baštine. Dr. Ivanišević izradio je i vrijedan katalog za katedralu Presvete Trojice u Križevcima i biskupsku rezidenciju te arhiv i biblioteku koji joj pripadaju. Samu knjigu i njezin sadržaj i značenje predstavio je dr. Zvonimir Kurečić, protumačivši neke ključne crkveno-pravne pojmove i povijesne događaje koje knjiga dotiče.

Dr. Ivanišević je na kraju kratkom prezentacijom slika, popis i tabelarnih prikaza izložio povijesni hod Grkokatoličke Crkve, preko njezinih biskupa, koja danas živi kao Križevačka eparhija i predstavlja osobit znak i nadu crkvenog zajedništva u našoj crkvenoj i društvenoj stvarnosti.

ika.hr