Knjiga razgovora pape Franje s talijanskim novinare Andrejem Torniellijem “Božje je ime Milosrđe” predstavljena je u srijedu u sklopu korizmenih tribina na Hrvatskom katoličkom sveučilištu (HKS) u Zagrebu.

Knjigu su predstavili visoki kancelar HKS-a zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić, dramski umjetnik Rene Medvešek i u ime nakladnika ravnatelj splitske nakladne kuće Verbum Miro Radalj.

Kardinal Bozanić ocijenio je kako je riječ o knjizi o kojoj je teško držati predavanja ili homiliju. “Ona je razgovor novinara s Papom, u kojem Sveti otac otkriva sebe i govori o sebi”, napomenuo je Bozanić dodavši kako knjiga Papu približava čitatelju.

Naglasio je kako papa Franjo govori ne samo o sebi nego i o svojim prethodnicima, svećeničkom iskustvu i djelovanju te susretima kroz ispovijedi. Smatra kako je tema o samom milosrđu u stanovitoj mjeri ograničila i samoga novinara zadržavši ga na temi koja govori o onomu što je duboku u Papi.

Pontifikat pape Franje sav je usredotočen u milosrđu, podsjetio je zagrebački nadbiskup i dodao kako knjiga govori o milosrđu na drukčiji način od Biblije i teologije.

Napomenuo je i kako papa Franjo ističe da potreba za milosrđem počinje tamo gdje čovjek kaže “ne mogu više”. Papa želi vratiti povjerenje čovjeka u Boga, rekao je dodavši kako je u knjizi grijeh mjesto čovjekova susreta s Bogom.

Naglasio je kako grijeh udaljava čovjeka od Boga te dodao kako Bog uzima to mjesto da bi čovjeka izvukao iz grijeha. “Osim osobne odgovornosti papa govori i o društvenoj odgovornosti”, rekao je dodavši kako Sveti otac upozorava i da je prvda s milosrđem pravednija.

Nema stanja iz kojeg čovjek ne može izići uz pomoć Božjega milosrđa, poručio je kardinal i najavio 13. travnja dolazak u Zagreb zemnih ostataka hrvatskoga sveca Leopolda Bogdana Mandića.

Rene Medvešek smatra kako je knjiga jednostavno pisana te da se neposredno obraća čitatelju. Papa u svom govoru koristi mnoge slike iz vlastitoga života i susreta s ljudima, napomenuo je dodavši kako je glavna poruka knjige da se čovjek u dubine svoje utrobe treba otvoriti drugima kako bi s njima mogao komunicirati.

Ocijenio je i kako živimo u nevjerojatnom vremenu jer naše društvo nije spremno prihvatiti drugoga. Tek kad se spustimo u prostor istinskoga doživljaja drugoga, onda će nestati i naši problemi s drugima, ustvrdio je Medvešek.

Knjiga “Božje je ime Milosrđe”, prva je knjiga pape Franje. Dostupna je u 80 zemalja, a hrvatski nakladnik Verbum objavio je već njezino četvrto izdanje. Papa u knjizi daje iscrpne odgovore na niz pitanja koja mu postavlja Tornielli, a stalno se vraća nužnosti milosrđa koje je potrebni u borbi protiv “globalizacije nezaineresiranosti”. Također objašnjavanja siromaštvo, trgovinu ljudima, diskriminaciju i “bolesti društva” koje bi se moglo staviti pod nadzor kad bi ljudi iskazivali više sućuti jedan prema drugome.

(Hina)

fah