Knjiga “Keramika i suvremena umjetnost” povjesničarke umjetnosti i likovne kritičarke Višnje Slavica Gabout, u kojoj autorica propituje poziciju tog medija u kontekstu suvremene umjetnosti, ponajprije s pogledom na hrvatsku aktualnu scenu te u usporedbi s međunarodnom, predstavljena je u ponedjeljak u Muzeju za umjetnost i obrt.

Autorica je u knjizi obuhvatila devet problemskih kustoskih projekata koje je u proteklih desetak godina ostvarila s članovima ULUPUH-ove Sekcije za keramiku, porculan i staklo koji su afirmirali promišljanje keramike i keramičkoga medija u sklopu suvremene umjetničke prakse.

“Keramika se kod nas previše percipira samo kao utilitarna i dekorativna, a mi smo htjeli da taj jezičac percepcije okrenemo prema suvremenom izričaju i keramike kao vizualno vrijedne umjetnosti”, istaknula je autorica knjige Višnja Slavica Gaobut, dodavši da se keramika može nazvati i suvremenom skulpturom i “toliko je podoban medij da ulazi u sinergije i zajedništva s drugim medijima i materijalima”.

Recenzentica Marina Bagarić, povjesničarka umjetnosti i voditeljica Zbirke keramike Muzeja za umjetnost i obrt, ustvrdila je kako je tijekom proteklih deset godina Višnja Slavica Gabout atraktivne prezentacije keramičarske scene postigla ponajprije terenskim radom, obilaskom atelijera i izložbi.

“Uz iskusno oko i sigurno vodstvo kustosice, zadane teme i odabrani autori pokazali su neočekivane i fascinantne rezultate u čijim su temeljima bili spremnost i sposobnost umjetnika da se odmaknu od prokušanih načina stvaranja, otvore se novom, čak i onda kad su već odavno hodali po vlastitom, afirmiranom i sigurnom stvaralačkom putu”, istaknula je.

Prema njezinoj ocjeni, kao i većina knjiga i “Keramika i suvremena umjetnost” dokument je vremena, slika stanja hrvatske keramike na početku stoljeća, dokaz o njezinoj uključenosti u tokove suvremene umjetnosti, no ono što ju čini posebnom je suvremenost u metodi njezina nastanka – “živo je svjedočanstvo o dinamičnom odnosu kustosa i umjetnika, o ulogama koje se s maksimalnim angažmanom moraju igrati da bi se dobio pažnje vrijedan rezultat”.

U ime izdavača, ULUPUH-a, predsjednica te udruge Ivana Bakal, ustvrdila je kako je tom knjigom autorica kontekstualizirala keramiku i keramičare u suvremenoj umjetnosti, a osim nje u tome su važnu ulogu imali umjetnici uvršteni u to djelo.

Danijela Pičuljan, predsjednica ULUPUH-ove Sekcije za keramiku, staklo i porculan, naglasila je kako danas keramika unutar hrvatske umjetničke scene ipak “egzistira, evoluira i rame je uz rame s cjelokupnom vizualnom umjetnošću”.

Višnja Slavica Gabout autorica je, selektorica i kustosica brojnih samostalnih i skupnih izložbi koje realizira širom Hrvatske i u inozemstvu. Ostvarila je i niz zapaženih tematskih, problemskih autorskih projekata, za koje je bila višestruko nagrađivana, profilirala se kao likovna kritičarka za vizualne umjetnosti suvremenog izričaja, ponajprije za suvremenu primijenjenu umjetnost, s osobitim naglaskom na suvremenoj keramici.

Njezinu knjigu “Keramika i suvremena umjetnost” objavio je ULUPUH – Hrvatska udruga likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti.

(Hina)

fah