O situaciji u Autohtonoj hrvatskoj seljačkoj stranci (A-HSS) i o mnogim drugim temama popričali smo s predsjednikom A-HSS-a i s jednim od osnivača HSS-a na čazmanskom području Stankom Grčićem.

Predstavite čitateljima Vaš životni i politički put?

Rođen sam u selu Bojana, župa Gornji Draganec kraj Čazme, sudionik domovinskog rata do 1994. godine, gradonačelnik Grada Čazme do 1997. godine, predsjednik Skupštine Bjelovarsko-bilogorske županije u tri mandata do 2013. godine.
Jedan od osnivača HSS-a na području Grada Čazme i član HSS-a od 1992. godine.
Glavni tajnik HSS-a od 1999. godine pa sve do 2008. godine. U tom periodu Hrvatska seljačka stranka postiže svoje najveće uspjehe na političkoj sceni u današnjoj neovisnoj RH.
U tim vremenima Hrvatska seljačka stranka imala je 16 zastupnika u Hrvatskom saboru, 11 župana, preko 100 gradonačelnika i načelnika i preko 3 tisuće općinskih, gradskih i županijskih vijećnika, čime je bila najjača stranka na lokalnim izborima.

Zašto ste izašli iz HSS-a i zašto je A-HSS postao Vaš politički odabir?

Izlazak iz HSS-a nije bio samoinicijativan i dragovoljan. Unatoč izlasku ideje i nauk braće Radić ostaju u meni. Obračuni dijela sadašnjeg vodstva HSS-a s neistomišljenicima započeo je odmah izborom sadašnjeg predsjednika Branka Hrga na nelegitimnoj Glavnoj skupštini stranke i progonom Damira Bajsa koji je bio protukandidat sadašnjem predsjedniku HSS-a.
Apsolutistička i nedemokratska vlast u HSS-u počela je provoditi program čistki i program uništenja stranke, koristeći se poslušnicima radi osobnog interesa i izdajnicima nauka braće Radić zbog pojedinačnih probitaka i osobne koristi pojedinaca.
S obzirom da se dio vodstva HSS-a odrekao Radićeve politike i brige za selo i seljaka, u takvom okruženju nisam htio biti suučesnik uništenja HSS-a. Nastavio sam dvadeset i tri godine dugo političko djelovanje i provođenje nauka Braće Radić. Nastavio sam raditi, prilagođavajući ga današnjim uvjetima i okolnostima u našem društvu. Taj dugi niz godina i kontinuitet djelovanja na provođenju programa HSS-a nisam htio prekinuti, već ga nastaviti u A-HSS-u.
A-HSS je stranka kojoj je cilj sačuvati nauk braće Radić , tradiciju i ideju izvornog HSS-a , kao trajne i originalne Hrvatske političke ideje koja mora imati svoje zasluženo mjesto na političkoj sceni u RH.
Vidljivo je da moj ulazak u A-HSS potvrđuje vjernost i privrženost istinskoj i poštenoj politici Hrvatske seljačke stranke staroj punih sto deset godina, a to dokazuje da poštena i ispravna politika u interesu svog naroda može opstati i uspješno se primjenjivati i dulje od jednog stoljeća.

Koliko županijskih organizacija i članova ima A-HSS?

A-HSS je konsolidirao svoj rad i djelovanje i nalazi se u velikom procesu izgradnje stranačke infrastrukture.
Veliki potencijal A-HSS-a vidljiv je u velikom broju nezadovoljnih članova HSS-a i to prije svega sa sadašnjim vodstvom. Preko dvadeset tisuća članova napustilo je HSS, a postupak napuštanja i dalje traje jer im A-HSS pruža mogućnost daljnjeg nastavka djelovanja na očuvanju i primjeni nauka braće Radić u sadašnjem vremenu.
A-HSS je ustrojen u 98 općina i gradova, a u 14 županija ima osnovane općinske i gradske organizacije.
Svakodnevno svjedočimo da članovi HSS-a, pa tako i cijele gradske organizacije HSS-a prelaze u A-HSS, što dovoljno govori o ustroju, demokratskim odnosima i slobodama iznošenja svojih stavova u A-HSS-u. Želja nam je sačuvati svakog čovjeka koji u sebi nosi vrijednosti braće Radić.

Je li moguća suradnja A-HSS-a i HSS-a i komunicirate li s vodstvom HSS-a?

U posljednjih nekoliko godina HSS su zadesile nesreće ili trenutne elementarne nepogode, jer vjerujem da HSS ima snage s nekoliko osoba u vodstvu HSS-a koji mogu izvesti HSS na pravi put. Dio vodstva HSS-a ostao je na stavovima dugogodišnje politike HSS-a. Mišljenja sam da procesi koji traju u HSS-u stvaraju kritičnu masu i da će razvojem demokratskih procesa HSS izaći na pravi put s novim vodstvom stranke.
Moja prijateljstva sa tisućama članova HSS-a nisu prestala i kontakti nisu prekinuti.  Razgovor i iznošenje svojih stavova temelj su svakog političkog djelovanja, stoga prijatelji ostaju prijatelji bez obzira na moje djelovanje i provođenje u djelo nauka braće Radić kroz A-HSS. Radi opstanka HSS-a neminovno je održavanje izborne skupštine i izbor novog vodstva koje će imati potporu većine članstva. To je jedini način kako bi se riješio daljnji opstanak HSS-a i tek tada je moguća suradnja s A-HSS-om.

S kojim strankama A-HSS planira uspostaviti suradnju i kakvi su Vam planovi za parlamentarne izbore?

Jedan od temeljnih ciljeva djelovanja A-HSS-a je okupljanje i stvaranje saveza stranaka nastalih iz HSS-a kao i drugih političkih stranaka demokršćanskih vrijednosti i socijalne politike proizašle iz nauka braće Radić. U ovom trenutku A-HSS ima potpisana dva sporazuma o suradnji i to sa Hrvatskom demokratskom seljačkom strankom i Zagorskom strankom, te koristim priliku i ovim putem pozivam regionalne stranke na stvaranje saveza i zajedničko djelovanje.
Prioritet nam je djelovanje u cilju stvaranja zajedništva i sloge u hrvatskom narodu i sprečavanje daljnjih podjela među građanima koji su proizvod takozvanih velikih stranaka. Izlazak na predstojeće parlamentarne izbore zavisit će o broju stranaka u našem savezu i sveukupnim izgledima postizanja dobrog izbornog rezultata, odnosno mogućnostima ostvarenja da A-HSS postane parlamentarnom strankom.

U RH ima preko 150 političkih stranaka, svaki mjesec se osnivaju nove, zašto se to događa?

Nove stranke u RH osnivaju se radi trenutnog izbornog zakona i zakona o radu političkih stranaka.
Kao posljedicu ovako velikog broja stranaka vidim u nerazvijenim unutarstranačkim demokratskim odnosima, koje se ogledavaju u nemogućnosti iznošenja stavova i prezentaciji interesa članstva.

Kako bi prokomentirali gospodarsku situaciju u RH?

Unatoč najnovijim nešto povoljnijim pokazateljima o stanju u gospodarstvu stanje je složeno i vrlo teško. Izlazak iz ovog stanja je proces koji će trajati nekoliko sljedećih godina za čiji izlazak je neophodan konsenzus svih političkih opcija i dugoročno određivanje prioriteta političkih aktera u planu gospodarskog oporavka RH.
Mišljenja sam da se taj konsenzus među sadašnjim političkim akterima koji predstavljaju volju građana neće dogoditi, jer se nalazimo u izbornoj godini.
A-HSS posebno zabrinjava stalno propadanje hrvatskoga sela koji je uzrokovan nebrigom nadležnih tijela i institucija kao i utjecajnih političkih stranaka na očuvanje sela i poljoprivredne proizvodnje.
A-HSS vidi velike neiskorištene potencijale upravo na selu u poljoprivrednoj proizvodnji  u kojoj su moguća najbrža otvaranja radnih mjesta uz minimalna ulaganja.

Koju poruku želite uputiti čitateljima portala prigorki.hr?

Na kraju pozivam sve gađane i nezadovoljne članove HSS-a da se priključe A-HSS-u, stranci istinskih, vjernih i dugogodišnjih HSS-ovaca.  Zadaća nam je sačuvati svoj identitet, dom, obitelj i domovinu kao temeljni zadatak naše opstojnosti. A-HSS ne gradimo kao muzej samo radi čuvanja tradicijskih vrijednosti i nauka braće Radić, već želimo da A-HSS bude plodna njiva koja rađa na kojoj će članovi A-HSS-a stvarati nove vrijednosti i nuditi uspješna politička rješenja za svoje građane.

prigorski.hr

fotografija: atila.hr