HSLS smatra da je pravo na vodu potrebno Ustavom Republike Hrvatske proglasiti temeljnim ljudskim pravom i zbog toga je u četvrtak organizirao okrugli stol na temu “Pravo na vodu je ljudsko pravo” kako bi otvorili tu temu te dali inicijativu Vladi i Saboru da svi zajedno u Saboru, i vladajući i oporba, konsenzusom zaštitu voda stave u Ustav.

“Zaštitimo hrvatske vode od privatizacije. Zaštitimo ih tako da to ugradimo u Ustav”, poručio je predsjednik HSLS i saborski zastupnik Darinko Kosor. Istaknuo je kako postoje “razni privatni interesi, kako svjetski, tako i domaći, koji stalno rade pritisak na određene Vlade da bi se određeni dio vodnih resursa privatizirao”.

“Mi u HSLS-u ne želimo da se niti jedan vodni resurs privatizira, a da bismo to zaštitili najefikasnije, najbolje je da zaštitu voda ugradimo u hrvatski Ustav. Za promjenu Ustava je potrebna dvotrećinska većina, a sutra i za bilo koju privatizaciju ili drugu namjeru koja bi bila na štetu svih građana, opet je potrebna dvotrećinska većina da se to izmijeni, što je skoro onda nemoguće napraviti, jer za to se mora imati pristanak i vlasti i oporbe”, istaknuo je Kosor.

Naglasio je kako su u susjednoj Sloveniji to napravili prije nekoliko mjeseci, pa su zato na okrugli stol pozvali i veleposlanicu Slovenije Smiljanu Knez.

“Podržavamo svaku inicijativu koja ide u smislu dodatne zaštite vodnih resursa, uključujući i onemogućavanje privatizacije i komercijalizacije vodnog resursa. Međutim, i hrvatski Ustav i Zakon o vodama praktično i danas onemogućavaju bilo kakvu aktivnost u tom smislu”, istaknuo je državni tajnik u Ministarstvu zaštite okoliša i energetike Mario Šiljeg (HDZ).

Šiljeg je istaknuo kako su vode Ustavom zaštićene kao opće dobro i uživaju osobitu zaštitu Republike Hrvatske. Dodao je kako to jasno pokazuje odnos države prema jednom od naših najvažnijih prirodnih resursa koji je osim kroz Ustav, zaštićen i Zakonom o vodama.

“Upravo kroz postojeći pravni okvir vode su zaštićene od bilo kakvog oblika privatizacije i zabrana privatizacije jest stajalište koje Hrvatska bezuvjetno brani. Svjesni smo kako su vode naša komparativna prednost, a pretpostavka da to i ostanu je njihovo očuvanje i zaštita. U tom smislu, treba istaknuti da je upravo ova Vlada na čelu s premijerom Plenkovićem napravila dodatan iskorak u zaštiti voda, te je sektor vodnog gospodarstva integrirala u okolišno ministarstvo, upravo kako bi se vodama osigurala dodatna i efikasna zaštita u vidu integralnog upravljanja s ostalim sastavnicama okoliša”, naglasio je Šiljeg.

Istaknuo je kako je nacionalnim zakonodavstvom onemogućena privatizacija vodnih resursa što je u skladu i s javnim interesom i javnim mnijenjem. “Osim zaštite voda kao općeg dobra, nacionalnim zakonodavstvom je onemogućena privatizacija vodnih resursa i putem vodno-komunalne infrastrukture, odnosno obavljanja djelatnosti iz tog područja”, naglasio je Šiljeg.

Rekao je kako je Slovenija čiji se pozitivan primjer ističe, država koja je vodno blago svojim Ustavom dodatno okarakterizirala i ljudskim pravom. “No, bitno je ovdje naglasiti da trenutna ustavna i zakonodavna zaštita voda i u Hrvatskoj i u Sloveniji, osigurava jednaku zaštitu voda u pogledu mogućnosti privatizacije i komercijalizacije”, istaknuo je Šiljeg.

Predsjednik Kluba zastupnika Mosta nezavisnih lista Miroslav Šimić istaknuo je kako je stav Mosta o toj problematici javno poznat još od studenoga prošle godine, kada je ustavnopravni stručnjak i saborski zastupnik Mosta Robert Podolnjak iznio stav da podržavaju ovaj smjer i ovakvu promjenu Ustava.

(Hina)

fah