Ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved izjavio je u srijedu navečer u Karlovcu da se ove godine s osiguranih 26 milijuna kuna planiraju preventivni sistematski pregledi za 32 tisuća hrvatskih branitelja, onih koji su proveli barem 1500 dana u borbenim djelovanjima tijekom Domovinskog rata.

Ministar Medved rekao je to u Općoj bolnici u Karlovcu nakon potpisivanja sporazuma s tom bolnicom te s ogulinskom, gospićkom i sisačkom općom bolnicom koje će početi preventivne sistematske preglede hrvatskih branitelja. Ministar je izjavio i da bi se u svim županijskim bolnicama i kliničkim centrima u Hrvatskoj moglo javiti i do 40 tisuća branitelja, što je maksimalna tehnička propusna moć svih bolnica uz redovito liječenje ostalih pacijenta.

Pilot-projekt preventivnih pregleda počeo je u listopadu prošle godine u bolnicama u Vukovaru i Vinkovcima, gdje je pregledano oko 850 hrvatskih branitelja, rekla je dr. Vesna Bosanac koja je bila večeras na potpisivanju u Karlovcu.

Kako je rekao ministar Medeved, kod braniteljske populacije smrtnost je iznimno visoka, samo 2016. godine umrlo je više od 3300 hrvatskih branitelja prosječne životne dobi od 51 godine, što je 20 godina manje od prosjeka Hrvatske. Od Domovinskog rata do danas umrlo je više od 47 tisuća hrvatskih branitelja. Ministarstvo hrvatskih branitelja pozivat će hrvatske branitelje kao što ih i ja sada pozivam da se odazovu, rekao je ministar Medved, dodajući da je poziv otvoren i za branitelje s kraćim stažem u borbenim djelovanjima ako osjećaju simptome bolesti.

Nakon današnjeg potpisivanja s prvim četirima bolnicama, u sljedećih desetak dana sporazum će biti potpisan i s ostalim županijskim bolničkim centrima u Hrvatskoj, i to je tek početak odlične, međuresorne suradnje Ministarstva hrvatskih branitelja s Ministarstvom zdravstva, Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo i ravnateljima županijskih bolnica s kojima je program usuglašen, rekao je ministar.

Kao klinički specijalist kardiolog, državni tajnik u Ministarstvu zdravstva Željko Plazonić rekao je da je najčešće imao vrlo mlade pacijente, mahom hrvatske branitelje koji su bolovali od teških oblika kardiovaskularnih bolesti.

Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak rekao je da u našoj populaciji prevladavaju kronične nezarazne bolesti, a za prevenciju i liječenje mnogih od njih najvažnija je promjena štetnih životnih navika, pušenja, konzumacije alkohola, nekretanja i nepravilne prehrane, te da se što ranije otkriju rizični faktori koji često dovode do šećerne bolesti, povišenoga krvnog tlaka, hiperlipidemije. HZJZ prikupljat će i analizirati podatke o svim hrvatskim braniteljima koji će proći ove preglede, a prvi će biti javno objavljeni razultati dosad pregledanih 800-tinjak hrvatskih branitelja u Vukovaru i Vinkovcima.

Ravnatelj karlovačke Opće bolnice Ervin Jančić rekao je da je ta bolnica već pripremila tim koji će se brinuti o hrvatskim braniteljima, a misle da će na dan moći primiti i pregledati njih 20 do 25. “Mi imamo veliko iskustvo s radom dnevnih bolnica i hrvatske ćemo branitelje lako uklopiti u taj protokol. Pregled će obuhvatiti osnovne laboratorijske nalaze, EKG, radiogram pluća, internistički pregled, ultrazvučni pregled abdomena i prostate te urološki pregled”, rekao je Jančić.

Ministar Medved je rekao kako je to tek prvi od 11 pripremljenih programa rješavanja životnih problema hrvatskih branitelja budući da na zdravlje utječu i sva ostala statusna i materijalna pitanja U tijeku je izrada nacionalne strategije koja će od ove faze preventivnih sistematskih pregleda i zaključno s palijativnom skrbi dati odgovor odnosa društva prema hrvatskim braniteljima koji su najzaslužniji što danas imamo samostalnu i suverenu Hrvatsku, a “sve te mjere prate priuštivost i raspoloživost proračunskih sredstava”, dodao je.

“Predlažući Vladi RH proračun Ministarstva hrvatskih branitelja za 2017. godinu izdvojio sam zdravlje kao jedan od tri osnovna prioriteta u povećanju proračuna za 2017. godinu i zahvaljujem predsjedniku i svim članovima Vlade kao i saborskim zastupnicima na razumijevanju i potpori u osiguranju ovih 26 milijuna kuna za ovu svrhu u 2017. godini”, rekao je Medved. Osim te mjere, dodao je, valja naglasiti i mjere stambenog zbrinjavanja, za što je ministarstvo dobilo 50 milijuna kuna kako bi se rješavalo stambeno zbrinjavanje hrvatskih branitelja s više od 11.500 predanih zahtjeva.

Hina/fah