Dan Sveučilišta u Zagrebu (SuZ) obilježen je u utorak svečanom sjednicom na kojoj su podrške Sveučilištu dali najviši predstavnici vlasti u Hrvatskoj i Gradu Zagrebu, osobito na razvoju programa koji na tržištu donose sredstva Sveučilištu i otvaraju nova radna mjesta.

Rektor Damir Boras podnio je izviješće o radu Sveučilišta, a studentima i profesorima Sveučilišta dodijeljena su zvanja professor emeritus, nagrade “Fran Bošnjaković” i “Andrija Mohorovičić” i posebna priznanja.

Predsjednik Vlade Zoran Milanović čestitao je Sveučilištu i kazao da je to jedina institucija u Hrvatskoj koja nije eksplicitno spomenuta u hrvatskom Ustavu, a bez koje Hrvatske ne može.

Ona funkcionira kao korisnik državnog proračuna ali ona mora na tržište, rekao je Milanović. To ne znači da će se visoko obrazovanje naplaćivati, naprotiv, ali mora na tržište jer je hrvatsko gospodarstvo, dominantno tržišno, dodao je i odbacio kritike da Hrvatska lipše pod teretom javnog sektora jer je tek oko 20 posto od milijun i pol zaposlenih u Hrvatskoj zaposleno u javnom sektoru i na teret proračuna.

Moramo stvarati uvjete da što više mladih ljudi završava struke koje traži tržište i to je djelomično političko pitanje, u nadležnosti Vlade, i zato Vlada potiče inženjerske struke, a Zagrebačko sveučilište, kao i sva druga sveučilišta, moraju promicati znanje, disciplinu i kompeticiju s najboljima u svijetu, kazao je Milanović.

Potpredsjednik Hrvatskoga sabora Nenad Stazić kazao je da je Sveučilište u Zagrebu najveći koncentrat pameti, rasadnik znanja i luč koja mora osvijetliti sve preostale spilje u nama i oko nas i odagnati mrak zaostalosti i primitivizma i uvesti hrvatsko društvo u novo doba.

Ministar znanosti, obrazovanja i sporta Vedran Mornar smatra da je Sveučilište okosnica hrvatskog visokoškolskog i znanstvenog sustava te predstavlja polovicu svega – budžeta i znanstvene produkcije zaposlenih.

Ministar se osvrnuo i na kritike da Vlada i Ministarstvo ne vode računa o znanosti te kazao da u teškoj recesiji, u kojoj je BDP pao za 13 posto, nitko u visokom školstvu nije dobio otkaz. Dali smo sve što smo mogli, zadnje godine mandata ove Vlade udvostručen je broj stipendija, a sljedeću ćemo još udvostručiti; osigurali smo 1500 radnih mjesta najblistavijim mladim ljudima, da ostanu u Hrvatskoj i ovdje daju svoje znanje, rekao je Mornar.

Radimo na unaprjeđenju kvalitete, podizanju studentskog standarda, obnovi domova, a u sljedećem razdoblju uložit ćemo oko milijardu eura u sve programe povezane s obrazovanjem i znanošću, naglasio je Mornar. I on se zauzeo za okretanje Sveučilišta akademskom poduzetništvu, odnosno proizvodnji znanja i transferu tehnologije koji će omogućiti nova radna mjesta te podržao politiku Sveučilišta koja će proizvoditi diplomante koji će stvarati poslove.

Rektor Damir Boras istaknuo je da je uza sve teškoće s kojima se Sveučilište suočava posljednjih nekoliko godina, ono jedno od najvećih i najuspješnijih u regiji i naveo neke od uspjeha. Do kraja kalendarske godine trebao bi biti obnovljen smještaj u obliku 4522 studentska ležaja u studentskim naseljima Cvjetno i Stjepan Radić, odnosno ukupno 36.152 četvornih metara obnovljene površine studentskih soba sa sanitarijama. Osim toga, u Cvjetnom naselju uređuju se ordinacija opće prakse i zubarska ordinacija, prostorije za fitness, plesna dvorana i kongresna dvorana za rad studentskih udruga.

U srpnju 2016. godine održat će se Europske sveučilišne igre na kojima se očekuje približno pet tisuća sportaša iz četrdesetak europskih zemalja i s oko 300 europskih sveučilišta, uz koje će se održati međunarodna Rektorska konferencija. Do tada će se preurediti i izgraditi novi kapaciteti Zapadnoga kampusa Sveučilišta u Zagrebu koji će u konačnici imati ukupnu bruto površinu od 133 tisuće četvornih metara zatvorenoga i otvorenoga prostora, uključujući dvoranski sklop, zgradu Kineziološkoga fakulteta, Centar za osnovne kineziološke transformacije i Hrvatski institut za kineziologiju, kao i vanjska vježbališta te površine za rekreacijske aktivnosti i površine parka, naveo je Boras.

Prema Borasu, napravljen je značajan iskorak prema sveučilištu u kojem će inovacije postati važan dio misije, i u kojem će se podržavati i transfer znanja u gospodarstvo. U tu svrhu stvorena je Sveučilišna inovacijska mreža kojoj su pored 15 sastavnica pristupili istaknuti gospodarski subjekti. S Gradom Zagrebom potpisan je sporazum o razvoju Zagrebačkog tehnološkog parka, a s Gradom Vukovarom o suradnji na tamošnjim razvojnim projektima i programima.

“Konkretan rezultat ovakvih napora je osnivanje prvih spin-off tvrtki kojima je Sveučilište suvlasnik, a jedna od njih je već u prvih osam mjeseci poslovanja ugovorila poslove vrijedne gotovo milijun kuna”, kazao je Boras i dodao da je u prostorima Sveučilišta u Zagrebu na Borongaju otvoren Biocentar – inkubator za start-up i biotehnološke tvrtke.

Boras je zahvalio Ministarstvu znanosti što je u srpnju donijelo Uputu o preusmjeravanju sredstava programa usavršavanja znanstvenih novaka sveučilištima, kojom je dan snažan razvojni poticaj s oko 1350 novih radnih mjesta za mlade znanstvenike, ali je zaključio da je nastavljen petogodišnji kontinuitet pada prihoda iz Državnog proračuna za materijalne troškove ZS-a.

(Hina)

fah