Slavlje Molitvene osmine za jedinstvo kršćana pod geslom „Teži za samom pravdom“ (Pnz 16, 11-20) svečanom Večernjom otvorio je papa Franjo u petak 18. siječnja u bazilici Sv. Pavla izvan zidina u Rimu.

Na početku molitvenoga slavlja u ispunjenoj bazilici Papa se zajedno s predsjednikom Papinskoga vijeća za promicanje jedinstva kršćana kardinalom Kurtom Kochom i predstavnikom istočnih pravoslavnih Crkava, prvo u tišini pomolio na grobu sv. Pavla.

Već je na općoj audijenciji srijedom 16. siječnja Papa poručio: „I ove smo godine pozvani moliti da svi kršćani ponovno budu jedna obitelj, u skladu s voljom Boga koji želi „da svi budu jedno“ (Iv 17, 21). Ekumenizam nije nešto što nam se nudi tek kao jedna od mogućnosti. Naš je cilj ostvariti zajedničko i dosljedno svjedočanstvo u afirmaciji istinske pravde i u potpori najslabijih, kroz konkretne, primjerene i učinkovite odgovore“.

Razmišljanja prvoga dana bila su posvećena razmatranju teme „Pravda nek’ poteče kao voda“ (Am 5, 24). Ovogodišnju građu osmislile su kršćanske Crkve iz Indonezije koja s 265 milijuna stanovnika, od kojih je 86% muslimana, ima najveću muslimansku populaciju na svijetu, a oko 10% stanovnika su kršćani različitih tradicija. Za njih riječi iz knjige Ponovljenog zakona „Teži za samom pravdom” (Pnz 16, 20) predstavljaju odraz svakodnevice.

U Indoneziji se korupcija očituje u različitim oblicima; utječe na politiku i poslovni svijet, i to često s razarajućim posljedicama po okoliš; te potkopava pravosuđe i provedbu zakona. Oni koji trebaju promicati pravdu i štititi slabe prečesto čine upravo suprotno i, kao rezultat toga, povećava se jaz između bogatih i siromašnih, pa tako zemlja bogata resursima trpi zbog skandala siromaštva u kojem živi veliki dio stanovništva.

Papa je izrazio radost što može moliti zajedno s predstavnicima ostalih Crkava u Rimu, koje je od srca pozdravio. Posebno je pozdravio ekumensko izaslanstvo iz Finske, studente Ekumenskoga instituta Bossey, koji su stigli u Rim da bi bolje upoznali Katoličku Crkvu, kao i mlade pravoslavne koji tu studiraju uz podršku povjerenstva za odnose s pravoslavnim Crkvama pri Papinskom vijeću za promicanje jedinstva kršćana. Kardinal Koch na kraju je Papi zahvalio za predvođenje molitvenoga slavlja.

Priručnik za svjetsku Molitvenu osminu 2019., u suradnji s Ekumenskim koordinacijskim odborom Crkava u Hrvatskoj (EKOCUH) objavilo je Vijeće Hrvatske biskupske konferencije za ekumenizam i dijalog i Kršćanska sadašnjost. Na internetu je dostupan i u elektroničkom obliku na mrežnoj stranici Reda bosonogih karmelićana. Hrvatsko izdanje uredio je tajnik Vijeća HBK za ekumenizam i dijalog dr. Jure Zečević.

Svjetska Molitvena osmina za jedinstvo kršćana održava se od 1908. godine, od 18. do 25. siječnja.

ika.hr