Križevački bankar Goran Delić osnovao je zadrugu Usluge Prigorje u koju je 190 osoba uložilo čak 50 milijuna kuna osobne štednje. Taj je novac ‘nestao’

KRIŽEVCI, BJELOVAR – Križevački bankar i kontroverzni biznismen Goran Delić (55) optužen je za prijevaru u gospodarskom poslovanju, kojom je 39 osoba koje su ulagale u njegovu braniteljsku financijsku zadrugu oštetio za 9,2 milijuna kuna.
Optužnicu protiv Delića i njegove zadruge Usluge Prigorje podignulo je Općinsko državno odvjetništvo u Bjelovaru, a prošli je tjedan postala pravomoćna. Bjelovarski sud, naime, odbio je žalbe Delićevih odvjetnika i uskoro će se sazvati prvo sudsko ročište. Križevački bankar optužen je za teži oblik prijevare u gospodarskom poslovanju, za što je predviđeno do deset godina zatvora.

delic
Prema optužnici, Delić je od 2010. do 2015. kao upravitelj financijske zadruge s 39 osoba sklopio ugovore o ulogu na osnovu kojih su ulagači uplatili ukupno više od devet milijuna kuna jer im je bio zajamčen godišnji prinos od osam do čak 12,5 posto. Tužitelji tvrde kako je Delić to činio premda je znao da je zadruga prezadužena i neće im moći vratiti uloge niti isplaćivati velike prinose koje ne nudi niti jedna banka.
Predloženo je da se zadruzi oduzme sva nepripadna imovinska korist.

No, pitanje je hoće li ulagači ikad do novca. Knjigovodstvenim vještačenjem ustanovljeno je da zadruga svim ulagačima – a njih je ukupno 190 – duguje čak 50-ak milijuna kuna. Ima, doduše, i oko 40 milijuna kuna potraživanja za plasirane kredite, zajmove i druge oblike ulaganja, ali novac je davan uglavnom propalim tvrtkama bez imovine. I to onima u Delićevu vlasništvu!

Delić je, naime, od 2012. do 2014. godine tih 40 milijuna kuna zajmova iz Usluga Prigorje plasirao svojim tvrtkama, a mnogima od njih bio je direktor! Poduzeću Novine iz Križevaca u kojem je direktor, primjerice, Delić je kao upravitelj Zadruge u dva navrata plasirao čak 23 milijuna kuna, a iste te Novine preklani su završile u predstečajnoj nagodbi, i to zbog dubioza od – 23 milijuna kuna! Zanimljivo je kako nitko zasad ne pita gdje je nestao taj novac.

Tvrtki Stožac, čiji je također direktor, prebacio je milijun zadružnih kuna, premda ta tvrtka ima 0 (nula!) kuna prihoda. Svom poduzeću Zaglavni kamen, koje je u likvidaciji, odobrio je gotovo pet milijuna kuna zajma. Delićevoj zadruzi duguju i Delićeve druge posrnule tvrtke – Križevačka banka u likvidaciji, Učka-Marjan, Ugostiteljstvo Prigorje, Cubus i Vinarija Delić, koja je također završila u predstečajnoj zbog 7,5 milijuna kuna duga.
Da je Delić ulagače želio prevariti, tvrde bjelovarski tužitelji, govori i činjenica da je s Viktorom Čopom, Tomom Peklićem, Ivanom Grašićem, Vjekoslavom Česijem i Miroslavom Kuzlom ugovore o ulogu u Zadrugu zaključio nakon 16. svibnja 2014. godine. Od tog dana, naime, račun zadruge Usluge Prigorje u neprekidnoj je blokadi, a ulagači o tome nisu imali pojma. To je za Općinsko državno odvjetništvo jedan od krunskih dokaza da je Delić – običan prevarant. No, tu tvrdnju valja dokazati i na sudu.

Goran Delić, inače, diplomirani je pravnik s golemim iskustvom u financijskom menadžmentu. Bio je glavni pravnik križevačkog Radnika, a potom potkraj 90-ih godina osniva Štedno-kreditnu zadrugu Lipa koja je plasirala novac uz kamate od tri do 11 posto – mjesečno! Nakon Lipe, osniva Križevačku štedno-kreditnu zadrugu, potom i Križevačku banku koja je ugašena. Delić je osnivač društva Mediteraninvest, koje je prikupljalo kapital za ulaganje u nekretnine na moru. U toj operaciji pomagali su mu poznati ekonomisti Branimir Lokin i mostovac Ivan Lovrinović.

Počeci rada braniteljske financijske zadruge Usluge Prigorje bili su više nego idilični. Od 2010. do 2013. zadruga je prikazala čak 15 milijuna kuna neto dobiti, a zadnje godine tog zlatnog razdoblja zapošljavala je 40-ak radnika i ostvarila prihod od 12 milijuna kuna. Potom se 2014. odjednom dogodio potop. Prihodi su pali na samo 2,2 milijuna kuna, a gubitak je te godine iznosio tri milijuna kuna. Novca je najednom nestalo, pipa je presušila.

Gdje je nestao novac koji su zadruzi uplaćivali brojni ulagači potaknuti masnom kamatom? U postupku predstečajne nagodbe navedeno je ukupno 190 ulagača koji su Delićevoj zadruzi povjerili svoju teško stečenu ušteđevinu. Oni će na koncu morati glasati o Delićevu prijedlogu da im se otpišu sve kamate te da im se ulog vraća deset godina. No, u ovom času i taj postupak djeluje kao obična farsa jer propala poduzeća u koje je Delić plasirao novac Zadruge nemaju vrijednu imovinu.
“Di su pare”, odjekuje s poznate Facebook stranice duhovitih Splićana. Boljeg pitanja u ovom trenutku od toga nema.

Deset najvećih ulagača Zadruge Usluge Prigorje koji se spominju u predstečajnoj, a iznosi su u milijunima kuna

Josip Šamuga 3,4
Nevenka Šamuga 3,4
Dušan Pajtak 2,3
Stefan Koren 2,2
Lovro Hren 1,3
Stjepan Hanžeković 1,1
Zvonimir Jurić 1,0
Alojzije Čižmešija 1,0
Željko Žibrin 0,9
Marjana Tremski 0,8

rm/Podravski list
foto: Nikola Wolf