Vladina nakana da se kroz prijedlog Zakona o stambenom potrošačkom kreditiranju bolje zaštite potrošači dobila je u utorak pohvale saborskih zastupnika, no oporba je pritom iznijela i niz prijedloga kako dodatno zaštititi potrošače, ocjenjujući zakon ocjenom tri plus.

Zakon nije loš, dajem mu 3+, za 5 treba određene dorade, kaže Goran Aleksić, zastupnik SNAGA-e koji traži da se krediti koji se daju na temelju Zakona o stambenom potrošačkom kreditiranju mogu davati isključivo s valutnom klauzulom euro ili kunski krediti.

Traži da se Hrvatska narodna banka obveže objavljivati sve pravomoćne administrativne kazne bankama, da se kod ugovaranja kredita klijentu da jasna obavijest zasniva li se njegova kamatna stopa i na nekom bonusu, da se bankama ‘uvede’ obveza da kod ponude kredita obavezno ponude ili otplatu u jednakim anuitetima ili u promjenjivim obrocima itd.

Segment stambeno-potrošačkog kreditiranja u Hrvatskoj je dosad djelomično bio uređen Zakonom o potrošačkom kreditiranju koji se više neće primjenjivati na ugovore o stambenom potrošačkom kreditiranju, već samo na potrošačke kredite do milijun kuna. Namjera novog zakona je postići bolju zaštitu potrošača, a u tom se cilju povećava njihova informiranost. Zakonom se uvodi europski standardizirani informativni obrazac na razini EU-a koji će sadržavati sve bitne informacije o vjerovniku, kreditnom posredniku, glavnim obilježjima kredita, kamatnoj stopi.

Dostavi li kreditna institucija obvezujuću ponudu potrošaču, dužna mu je ostaviti rok od najmanje 15 dana za odluku. Potrošaču se daje pravo da u roku od 14 dana nakon sklapanja ugovora odustane od ugovora bez navođenja razloga i bez naknade.

Ujednačuje se izračun efektivne kamatne stope na razini EU-a, zabranjuje uvođenje novih naknada tijekom kredita.

Podržavajući prijedlog zakona o stambenom potrošačkom kreditiranju, u ime Kluba zastupnika Mosta Tomislav Žagar rekao je da će to olakšati poziciju građana u odnosu na banke. Upozorio da građani nisu bili dosad upoznati sa svim opasnostima ako ne budu mogli otplaćivati svoje kredite. Pozitivnim u prijedlogu zakona smatra i to što je banka obavezna obavijestiti potrošača gdje može potražiti savjetodavnu pomoć te da građanin može za dva tjedna zatvoriti kredit ukoliko je u drugoj banci našao mogućnost povoljnijeg kreditiranja.

Lalovac (SDP): Stambena politika je važna jer Hrvati vole ulagati u nekretnine

I Boris Lalovac, uime SDP-a, prijedlog zakona ocjenjuje dobrim, jer je, kako je kazao, dobro da napokon imamo jedan zakon o stambeno-potrošačkom kreditiranju.

Upozorio je da su, uz stambeno kreditiranje, problem bile i ‘napumpane’ cijene nekretnina, a kod prve krize došlo je do pucanja tog ‘balona’. Upozorio je i kako banke na građane prebacuju trošak svojih loših kredita, jer su se građani pokazali kao najuredniji platiše stambenih kredita.

Lalovac je istaknuo važnost stambene politike budući da su istraživanja pokazala kako Hrvati vole ulagati u nekretnine jer ih je povijest naučila da vrijednost novca, zbog ranijih visokih inflacija, čuvaju kroz kupovinu nekretnina.

U ime HDZ-a zakon je pohvalila Dragica Roščić istaknuvši da se njime žele ispraviti nepravilnosti koje su se pokazale u stambenom kreditiranju.

Sabor je raspravio i prijedlog zakona o prekograničnoj provedbi odluka o novčanoj kazni u području upućivanja radnika kojim se želi pridonijeti učinkovitijem kažnjavanju svake zlouporabe važećih pravila u području upućivana radnika na područje EU, a čime se hrvatsko zakonodavstvo usklađuje s zakonodavstvom EU.

Potporu prijedlogu zakona dali su zastupnici Mosta, SDP-a, HDZ-a te Kluba nezavisnih zastupnika i HSU-a, upozorivši da se do sada pravila upućivanja radnika u inozemstvo često nisu bila poštivana.

(Hina)

fah