U organizaciji Povijesnog društva Križevci, Hrvatskog instituta za povijest i Križevačke eparhije u petak 22. svibnja 2015. održan je znanstveni skup “Grkokatolički biskupi i utjecaj grkokatolika na razvoj Križevaca”. Uvodno se okupljenima obratio predsjednik Povijesnog društva Križevci Ratislav Matić, dok se u ime domaćina, Grada Križevaca, okupljenima obratio zamjenik gradonačelnika Tomislav Katanović. Skup je otvorio vladika križevački mons. Nikola Kekić, koji je ujedno imao i plenarno izlaganje u kojemu se ukratko osvrnuo na svu historijsku problematiku grkokatolika.

Prvo predavanje održali su Mijo Korade i Dejan Pernjak u kojemu su dali kratki prikaz djelovanja hrvatskih pučkih misionara i njihovog zalaganja za uniju s pravoslavnima. Branislav Miličić se ispričao zbog nedolaska, ali je njegov rad “Zašto su jednom Essekeru važni Križevci? (ili o Strossmayeru i grkokatolicima)” pročitao je Ratislav Matić. O djelovanju biskupa Ilije Hranilovića govorio je Željko Karaula. Tomislav Bogadanović govorio je o križevačkim grkokatolicima u Prvom svjetskom ratu, dok je Mira Kolar Dimitrijević elaborirala o tvornici suhomesnate robe grkokatolika Đure Predovića. Što se dogodilo s grkokatoličkim posjedima za vrijeme agrarne reforme 1918.-1941. govorili su Ivan Peklić i Petra Banić. Posljednje predavanje održao je Zdenko Blog o ikonostasu u križevačkoj katedrali.

Sudionici skupa su nakon službenog dijela imali priliku razgledati grkokatoličku katedralu, muzej i biblioteku, koji se nalaze u sklopu biskupske rezidencije te se upoznali s djelovanjem i radom sestara Bazilijanki, koje ove godine slave 100 godina od dolaska u Križevce.

U večernjim satima sudionici su prisustvovali u katedrali Presvete Trojice na molebenu Presvetoj Bogorodici, koji je vodio protojerej stavrofor Mihajlo Simunović.

prigorski.hr

fotografija: Marcel Kovačić