Posjetili smo obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo Pukec u Cepidlaku, skladnu obitelj u pitomom prigorskom kraju u općini Sveti Ivan Žabno. U obitelji Pukec su četiri odrasle osobe i dvoje djece, nositelj gospodarstva Zoran s kojim smo razgovarali, supruga Anita i otac Zvonko rade poljoprivredne poslove dok mama obavlja kućanske poslove.

“Trenutno imamo 24 muzne krave, 40 hektara zemlje i gotovo sva zemlja je u našem vlasništvu. Najviše sijemo kukuruz, zatim ječam, zob i ljulj, oko 10 hektara imamo livada. Najveća parcela ima 9 hektara, a na nju se veže parcela od 3 hektara. Zemlje imamo dovoljno, a imamo i nekoliko bikova, ukupno 58 grla stoke”, uvodno je rekao Zoran Pukec.

pukec1

Dodao je kako su smanjili broj krava. “Razmišljamo da još smanjimo, budući da je puno posla, cijena mlijeka je niska i neisplativa je proizvodnja. Proizvodnja po kravi u standardnoj laktaciji se kreće između 7000 i 8000 kilograma mlijeka sa 4,2 % mliječne masti i 3,6 % proteina. Jedno vrijeme smo se trudili pratiti genetiku, koristili smo puno i hvaljenog bika Olympica koji se kod nas nije pokazao dobar.

Surađujemo dobro s Veterinarskom stanicom u Križevima, ambulanta Kenđelovec. S bikovima koje koristimo imamo zadovoljavajuću proizvodnju, a ne bi niti jednog bika posebno istaknuo. Dobro je što uspjevamo prodati mušku telad bez problema”, kazao je.

pukec2
Napominje kako je na farmi podjednako važna hranidba, genetika i uvjeti držanja te da je važno na vrijeme reagirati kod svake promjene kod krave, pogotovo nakon teljenja.

“Mlijeko nam je plaćeno 2,42 kune, kooperanti smo Dukata, a s tom cijenom ne možemo biti zadovoljni i dugo opstati, pogotovo je loše što ne možemo ništa investirati na farmi.  Desetljećima se bavimo uzgojem goveda, a devedesetih godina smo se odlučili za holstein pasminu krava, jer smo htjeli više mlijeka. Krave su na vezu, ali puštamo ih van i vani su od 10 do 18 sati, imaju i dosta hladovine. Slobodno držanje je iziskivalo dodatne troškove i ulaganje u objekt, a nismo htjeli biti zaduženi”, istaknuo je Pukec.

pukec3

Dodaje kako kćer ima 12 godina, a sin 7 godina i da nije još siguran bi li im poželio da ostanu raditi na gospodarstvu.
“Probat ćemo ovaj broj krava zadržati još dvije godine, a onda ćemo smanjiti, više nećemo biti nimalo zaduženi pa ćemo vidjeti kako ćemo dalje. U stadu smo imali kravu i to simentalske pasmine koja je bila stara 18 godina, bila je na vezu, na betonu i telila se redovno bez problema, dok nam je holsteinka najduže poživjela 9 godina.

S mastitisima nemamo problema, problem se javlja samo kod krava koje dugo ne ostanu bređe i kad napokon ostanu, udebljaju se. Često čujemo kod uzgajivača da sumnjaju u kvalitetu sjemena”, kazao je. Zoran Pukec sam čisti papke. “Učio sam kod Nizozemca, napravili smo stojnicu i trudim se barem jednom do dva puta godišnje očistiti papke.

Svi smo u ovom teškom poslu i teško se preorjentirati u neki drugi posao. Nešto malo tovimo, a zanima nas od kuda je meso koje jedu turisti na Jadranu. Drž“ te se, jer i u drugim poljoprivrednim sektorima situacija nije puno bolja i pokušajte ostati u ovom poslu.

Imam 43 godine i ne mogu više raditi nego što sada radim, bitna je dobra proizvodnja po kravi, zemlja, a broj krava je nevažan. Bitno je da imate dobro posloženu cijelu priču na farmi i da sve funkcionira bez većih problema”, rekao je na kraju razgovora uzgajivač goveda iz Cepidlaka Zoran Pukec.

prigorski.hr/Uzgoj goveda