Misom zadušnicom koju je predvodio vojni ordinarij monsinjor Jure Bogdan u crkvi sv. Martina i komemoracijom u Donjem Dolcu nedaleko Omiša u nedjelju je obilježena 73. obljetnica pokolja 272 nevine žrtve u tom mjestu.

Brojni mještani prisjetili su se ubijenih članova obitelji kad su tijekom mise pročitana imena svih ubijenih.

Danu sjećanja prisustvovao je i 85-godišnji Vjekoslav Bašić, koji je na dan pokolja imao 12 godina i bio u kući bio s roditeljima, bratom i sestrom kada su tijekom noći stigli njemački vojnici.

“Ubili su mi brata i roditelje, moju sestru teško oslijepili zbog čega je bila invalid cijeli život, dok sam ja dobio metak ispod oka. Pravili smo se mrtvi i tako sačuvali život. Kada su pobili ljude zapalili su čitavo selo. Toga se teško prisjećati”, kazao je Bašić.

Drago Prelas (88) prisjetio se kako je s majkom i tri brata tu noć bio u susjednom mjestu Srijane što im je spasilo život, a u Docu Donjem ubijene su mu i zapaljene dvije tetke. Tada se pričalo, kaže, kako su njemački vojnici djeci prvo davali bombone, a onda ih ubijali.

Na mjestu sjećanja su bili i načelnici susjednih mjesta kao i vršitelj dužnosti gradonačelnik Omiša Ivo Tomasović, župan Splitsko-dalmatinski Zlatko Ževrnja, saborski zastupnici Mosta Miro Bulj, HDZ-a Goran Dodig, načelnik Policijske uprave Splitsko-dalmatinske Slobodan Marendić, te izaslanik predsjednice Kolinde Grabar Kitarović Andrija Hebrang. Zapaljene su svijeće i položeni vijenci kod spomen- križa, kao i ispred bivše osnovne škole.

Andrija Hebrang je rekao da je pokolj u Donjem Dolcu zasigurno jedna od najvećih tragedija Drugog svjetskog rata kada je pobijena sva mladost, žene i starci u tom mjestu. Istaknuo je da je takvih događaja u Hrvatskoj povijesti napretek i da su stanovnici ondje nastradali zato što je tada hrvatsko tijelo bilo podijeljeno na dvije suprostavljene strane, te im nitko nije mogao pomoći.

“Iz tog moramo izvući pouku. Ako ćemo i dalje biti podijeljeni u budućnosti nećemo znati kakve nas sudbine čekaju. Sada imamo svoju Hrvatsku, moramo premostiti razlike među nama…Ove žrtve neće biti uzaludne ako na tom iskustvu gradimo našu sigurniju budućnost”, kazao je Hebrang.

Komemoraciju je organizirao Grad Omiš, Mjesni odbor Donji Dolac i Župni ured Donji Dolac, a sudjelovali su i učenici Osnovne škole “Gornja Poljica”.

U Donjem Dolcu su 26. ožujka 1944. pripadnici njemačke 7. SS divizije “Princ Eugen” u jednom danu ubili 272 nevine žrtve među kojima je bilo 103 djece od kojih je jedno bilo staro tek nekoliko sati nakon čega su spalili cijelo selo.

Odgovarajući na novinarska pitanja, Andrija Hebrang je potvrdio da podržava Brunu Esih kao kandidatkinju za gradonačelnicu Zagreba. Kazao je da ona u srcu i svojoj politici nosi sve ono što nosi i oko dva milijuna stanovnika Hrvatske čiji su preci pod zemljom na nepoznatim grobištima.

“To su žrtve komunističkih zločina. Duboko sam uvjeren da podijeljena Hrvatska ne može graditi bolju budućnost ni u gospodarskom, sigurnosnom, ali ni u političkom smislu i zato podržavam stajalište Brune Esih da se iskopa istina koja je sada duboko pod zemljom i da se na temelju te istine pomirimo, te da možemo ići dalje. Bez takve istine ni Hrvatska, ali ni Grad Zagreb ne mogu ići naprijed”, izjavio je Hebrang.

(Hina)

fah