Tijekom mjeseca ožujka u 14 hrvatskih gradova obilježava se Praznik frankofonije u Hrvatskoj, s programom koji obuhvaća ukupno više od 150 događanja, filmskih projekcija, predavanja, izložbi, radionica i koncerata, ali i bogat program gastronomske ponude, kušaonica i degustacija, s ciljem promidžbe francuske kulture i kulturnih raznolikosti.

Kako se ističe u najavi, riječ je o zajedničkoj inicijativi veleposlanstava zemalja članica frankofonije prisutnih u Zagrebu – Belgije, Kanade, Francuske, Grčke, Mađarske, Rumunjske, Slovenije i Švicarske, a uz potporu hrvatskog Ministarstva vanjskih i europskih poslova, pet Francuskih alijansi u Hrvatskoj, Društava francusko-hrvatskog prijateljstva te brojnih hrvatskih kulturnih i obrazovnih udruga i institucija.

Ukupno je četrnaest gradova sudionika – uz Zagreb, to su Dubrovnik, Kaštela, Koprivnica, Korčula, Lipik, Omiš, Pakrac, Rijeka, Samobor, Split, Supetar na Braču, Varaždin i Zadar.

Zahvaljujući uspjehu tijekom prethodnih godina, film ostaje jedna od glavnih okosnica programa, s ukupno 17 novih frankofonskih filmova koji će se prikazivati diljem Hrvatske. Među njima se ističe “Juste la fin du monde” (Samo je kraj svijeta), dobitnik Grand prixa na Festivalu u Cannesu 2016., filmska adaptacija istoimene kazališne predstave iz 1990., autora Jean-Luca Lagarcea.

Francusko-kanadska drama čiji je pisac, koproducent, redatelj i montažer Xavier Dolan bit će prikazana 14. ožujka u zagrebačkom Kaptol Boutique Cinema. U Zagrebu će se u Kinu Tuškanac od 6. do 12. ožujka održavati Festival frankofonskog filma, u sklopu kojega će biti prikazano ukupno sedam filmova, a isti će program biti prikazan i u Dubrovniku, Koprivnici, Rijeci, Splitu, Varaždinu i Zadru.

Riječ je o filmovima “Svako živo biće”, kanadskom dokumentarcu autorskog dvojca Kena Martina i Lloyda Salomonea (2016.); švicarskom animiranom filmu “Moj život kao Tikvica” (Claude Barras, 2016.); rumunjskom filmu “Bezglavi pijetao” (Radu Gabrea, 2008.), belgijskom filmu “Uzvodno rijekom” (Marion Hänsel, 2016.); te francuskim filmovima “Tri srca” (Benoît Jacquot, 2015.) i “Nasljeđe” (Marie-Castille Mention-Schaar, 2013.).

Program uključuje i brojna predavanja, pa će tako o “Europi pred izazovima populizma, 60 godina nakon Rimskih ugovora” u Francuskoj Medijateci u Zagrebu govoriti Jacques Rupnik; književnik Miljenko Jergović održat će predavanje o francuskoj klasičnoj umjetnosti, Ingrid Šafranek govorit će o Marguerite Duras, a na Akademiji dramskih umjetnosti u Zagrebu, 19. ožujka održat će se posebna večer pod nazivom “Počeci kinematografije” s predavanjem i projekcijama, koja će odati počast braći Lumière povodom 120. obljetnice prve filmske projekcije u Zagrebu, te stote obljetnice prvog hrvatskog filma.

Posebna pozornost bit će posvećena mladoj publici kroz jezične radionice i besplatne tečajeve francuskog jezika, brojne crtane filmove i predstave za učenike i studente, poput radionice “Govorimo francuski igrajući šah” (Zadar), a organizatori posebno izdvajaju radionicu “Smijeh prema Bergsonu u francuskoj kinematografiji” koju će u prostorima Sveučilišta u Zadru održati Benjamin Cohen.

Tu je i radionica izrade francuskih quicheva i večer francuske gastronomije (Varaždin); u Dubrovniku će jedna večer programa biti posvećena degustaciji belgijskog piva uz predavanje “Belgijanci i pivo, jedna duga i lijepa priča”, Koprivnica organizira razne slušaonice, izložbe, degustacije, koncerte i predavanja, a Kaštela će petak 24. ožujka posvetiti ‘hommageu’ Andriju Benziju de Gualdi, utemeljitelju Kaštel Sućurca.

Tijekom Praznika Frankofonije održat će se niz promocija knjiga, u programu su i brojne izložbe, a bogat glazbeno-šansonjerski program obilježit će koncerti klasične glazbe, “Večeri posvećene Céline Dion” u organizaciji udruge Prijatelji šansone iz Splita, dok organizatori posebno izdvajaju gostovanje Cécile Lambrez, koja će pjevati francuske klasike, grupe “Jef Brel émotion” iz Nantesa, te Benjamina Piata, francuskog pjevača, autora i skladatelja.

Koncerte frankofonskih glazbenika organiziraju škole, muzičke akademije i udruge, a Samobor svoju tradicionalnu 7. Večer francuske šansone. Ples će pak biti na programu u Splitu s baletom “La Sylphide”, prema koreografiji Augustea Bournonvillea.

Program donosi i neke inovacije, pa će tako u Zadru biti organizirano prevođenje jelovnika restorana na francuski, dok će zagrebački dio programa obilježiti brojna događanja vezana uz kravatu.

“Ovaj bogat program odražava kulturnu raznolikost i humanističke vrijednosti koje su zajedničke zemljama članicama Frankofonije i Hrvatskoj, članici Međunarodne organizacije Frankofonije u svojstvu zemlje promatrača”, ističu organizatori.

Cjelovit program Praznika Frankofonije u Hrvatskoj dostupan je na stranici: www.institutfrancais.fr.

(Hina)

fah