Muzej Mimara posvetit će ovogodišnjoj temi Noći muzeja, “Glazba i glazbeni velikani i njihov utjecaj na društvo”, dvije izložbe “Orguljska baština Hrvatske – orgulje umjetničke radionice Heferer” i “Simfonija slika i nota”.

Na izložbi o orguljaškoj baštini Hrvatske u Kolekcionarskoj sobi Muzeja, predstavit će se dva izuzetno vrijedna primjerka restauriranih orgulja, uz opis procesa restauriranja glazbala kao vrhunski primjer njegovanja glazbene baštine.

Bogati opus tvrtke Heferer, osnovane prije skoro 170 godina, predstavit će vizuali te instrumenti, proizvedeni i restaurirani u Prvoj hrvatskoj gradioni orgulja, harmonija i glasovira, Harmonium Ferdinanda Heferera i Orguljski pozitiv iz prve polovice 18. stoljeća iz kapele sv. Ivana iz Ivanića Miljanskog, te Fonički fundus orgulja Josefa Angestra.

Izložba “Simfonija slika i nota” donosi djela majstora kronološki postavljenih od razdoblja gotike do 20. stoljeća iz Zbirke slikarstva putem glazbe, u interaktivnom i edukativnom konceptu cjelovitog umjetničkog doživljaja pojedinog likovnog i glazbenog razdoblja europske povijesti.

Na šest lokacija unutar Muzeja, tema će se predstaviti kombinacijom glazbe najpoznatijih svjetskih skladatelja popraćene slikama u inovativnoj i patentiranoj InfraRed tehnici, na kojima su u vidljivom dijelu spektra reproducirane partiture autora. Posebnu atmosferu obogaćuje pomno i prikladno odabrana glazba te portreti koji odgovaraju stilskom razdoblju pojedinog dijela postava, počevši od Antonija Vivaldija na ulazu u Muzej.

U dvorani sa srednjovjekovnim ikonama i gotičkim slikarstvom duhovnost se potencira koralnom glazbom Sergeja Rahmanjinova, u dvorani s djelima iz vremena visoke renesanse i manirizma se prikazuje mistični svijet uz glazbu Gesualda da Venose, najreprezentativniju dvoranu ispunjavat će zvuci Ludwiga van Beethovena, a lepšavost i neuhvatljivost trenutka u impresionističkom slikarstvu dočarana je notama Chopinove mazurke, poloneze i valcera, najavljuju iz Muzeja.

Riječ je o projektu čiju likovnu koncepciju potpisuje Jana Žiljak Vujić, a umjetničko-glazbenu maestro Tonči Bilić.

U okviru redovnog izložbenog programa Muzeja moći će se razgledati izložba kolekcionara Danijela Režeka u atriju, s pedesetak skulptura posvećenih motivu bika koje su dio njegove jedinstvene zbirke, koja donosi djela hrvatskih kipara u velikom rasponu, od klasika Džamonje, Bakića, Mačukatina do mlađih autora, Vesne Bašljan te uglednih keramičara Salvara i ostvarenja iz Kine, Rusije, Afrike, Južne i Sjeverne Amerike, Europe.

Međunarodna izložba fotografije “Jedan život – Una vita – Ein Leben” u Studiju Mimara predstavlja Borka Pusića iz Hrvatske, Gerlada Fischera iz Austrije i Claudia Palmisana iz Italije, s njihovim radovima nastalima tijekom putovanja diljem svijeta.

“Mimara” za Noć muzeja priprema i edukativni program za učenike srednjih škola – od 18 do 22 sata će se održavati vodstva učenika Glazbene škole Zlatka Balokovića i učenica Ženske opće gimnazije Sestara milosrdnica kroz ukupni Stalni postav s više od 1500 izložaka.

Uz korištenje Smart Guidea, besplatnog multimedijalnog vodiča na pametnim telefonima, publika dobiva pregledan i raznovrstan izvor informacija o postavu Muzeja.

Uz četiri izložbe i koncert Abdul-Aziza Husseina na klarinetu posvećen Mozartu, posjetitelji će moći pogledati ambijentalni postav na drugom katu posvećen donatoru Anti Topiću Mimari pod nazivom “Donatoru u čast”.

(Hina)

fah