Izložba sustava orijentacije u prostoru “U pravom smjeru”, koja predstavlja novi komunikacijski sustav nedavno otvorenog putničkog terminala Zračne luke Franjo Tuđman dizajnerica Nade Dogan i Isabel Jägle, otvorena je u utorak u Muzeju za umjetnost i obrt (MUO).

“Signalizacija javnog prostra je izrazito neglamurozan i nezahvalan posao koji je nevidljiv ako je dobro napravljen, a primjećuje se samo u trenucima panike kada nam je jedini saveznik”, rekla je viša kustosica Koraljka Vlajo, voditeljica Zbirke produkt dizajna MUO-a.

Vlajo smatra kako je vidljivi dio dizajna signalizacije, utjelovljen u piktogramima i displejima, posljednji bastion modernizma i mora biti univerzalan, bezvremeni, racionalan, asketski čist i rigorozno uređen, trpi odstupanja i trendove.

Ocijenila je kako je dizajnerski tim predstavljen na izložbi napravio hrabar iskorak uvevši svoj novi sustav piktograma Agram, na temelju minuciozne analize sustava AIGA i ERCO.

Po njezinim riječima, novi piktogramski sustav, koji trenutno obuhvaća 200 znakova, sadržajno se temelji na prepoznatljivim, već gotovo standardiziranim prikazima, no autori istodobno razvijaju vlastiti formalni koncept oblikovanja, ustrajući pritom na dosljednosti i redukciji kao glavnim dizajnerskim principima.

“Dizajn za zagrebačku zračnu luku nadmašio je osnovnu funkciju signalizacije i postao njezin svojevrsni vizualni identitet te govori o tome koliko je važno ulagati u dizajn javnih prostora”, ustvrdila je.

Nada Dogan, jedna od dizajnerica projekta, rekla je kako, kada se prostor poput zračnih luka završi u njega ulaze ljudi i oni postaju domaćin, pa to zapravo i nije više javni prostor.

“To postaje privatni prostor Zagreba, građana i Hrvatske, a kako ćemo ga njegovati govori o nama i našem mentalitetu. Ako bude ofucan i natrpan odaslat ćemo lošu poruku, a sustav signalizacije neće odraditi svoju funkciju do kraja”, istaknula je.

Vesna Ledić iz MUO-a je napomenula kako izložba “U pravom smjeru” iskače iz uobičajenog programa Muzeja za umjetnost i obrt, no s obzirom na konstantnu brigu tog muzeja za dizajn ona je više nego aktualna i dolazi nedugo nakon otvaranja nove zračne luke koju je Zagreb čekao više od pola stoljeća”, rekla je.

Nada Dogan i koautorica projekta Isabel Jägle dizajnerice su s iskustvom na sličnim poslovima – Jägle se okušala u izradi različitih orijentacijskih sustava u Njemačkoj, dok Nada Dogan na projektima informacijskog i orijentacijskog sustava zagrebačke zračne luke radi već desetak godina.

Izložba u MUO može se razgledati iduća dva mjeseca.

(Hina)

fah