Saborska zastupnica i predsjednica ORaH-a Mirela Holy ocijenila je u petak da projekt istraživanja i eksploatacije ugljikovodika u Jadranu ima sva obilježja koruptivnog ponašanja i poručila da je sad ključni trenutak da se “hrvatska javnost digne na noge” i kaže “ne” tom projektu.

“Imamo informaciju da ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak forsira potpisivanje ugovora tijekom ovog mjeseca. Ukoliko se to dogodi to će biti katastrofa za Hrvatsku bez obzira na to hoće li doći do istraživanja ili ne. Počet će teći financijske obveze Republike Hrvatske prema koncesionarima. Čak i ako bi se proveo referendum i donijela odluka da se taj projekt zaustavi, Hrvatska će temeljem potpisanih ugovora imati obvezu financijski obeštetiti tvrtke koje dobiju koncesiju”, istaknula je Holy u Hrvatskom saboru na ORaH-ovoj konferenciji pod nazivom “Projekt istraživanja i eksploatacije nafte u Jadranu”.

Poručila je kako je ključni trenutak da se “hrvatska javnost digne na noge” i da kaže “ne” ovom projektu, pa čak i oni koji nemaju ništa protiv da se eksploatiraju ugljikovodici, odnosno nafta. “Mislim da trebaju biti zabrinuti zbog toga što ovaj projekt ima apsolutno sva obilježja koruptivnog ponašanja, a ja mislim da je bilo dosta toga da hrvatski političari pljačkaju hrvatske građane i rade im dugoročnu štetu, ne samo ekonomsku, nego i ekološku i svaku drugu”, ustvrdila je Holy.

Janeš: Nema dobivanja nafte bez zagađenja okoliša

Naftni stručnjak Pavle Uroda istaknuo je da “Vlada strmoglavo gura projekt koji evidentno neće biti u korist Hrvatske jer se s jedne strane ugrožava najvažniji resurs Hrvatske, a to je Jadransko more, priobalje i otoci, a s druge strane, radi niz ustupaka potencijalnim investitorima koji neće biti, u konačnici, za korist hrvatske države, odnosno građana”.

Inženjer kemijske tehnologije koji se bavio rizicima vezano uz naftu, plin i ostale energente Vladimir Janeš rekao je da su rizici koji postoje u istraživanju i pri dobivanju nafte i plina takvi da prije ili kasnije dovode do zagađenja okoliša. “Nema dobivanja nafte bez zagađenja okoliša. To su pokazali svi svjetski primjeri a i analiza jer postoje matematičke vjerojatnosti koje su stalno iste i koje se događaju. Kada to stavimo sve skupa na papir, ispada daako se ide u proizvodnju nafte, zagađenje je neminovno”, istaknuo je Janeš.

Leustek: Dobit za Hrvatsku katastrofalno mala

Naftni stručnjak Srećko Leustek istaknuo je da je hrvatski koncesijski ugovor, kada se uspoređuje s drugim takvim ugovorima u svijetu, potpuna katastrofa. “Prema tome, bit cijele ove priče je da je netko složio vrlo amaterski ugovor, predložio ga našoj Vladi, a ne znam tko ga je od stručnjaka iz Vlade pregledao i odobrio. Stvar je završena i ostaje jedino da možda za javnost treba doznati tko je to sve započeo i tko je podvalio kukavičje jaje u tuđi prostor”, istaknuo je.

Leustek je rekao kako su u ugovoru “problem postoci o podjeli proizvodnje, postoci koji se vraćaju kao obračun troškova onome tko je ušao”. Istaknuo je da je postotak koji ide koncesionaru oko 86 posto, a Republici Hrvatskoj ide oko 14 posto. Rekao je da može doći do male modifikacije u korist Hrvatske, ali da, na kraju krajeva, u korist Hrvatske ne bi moglo biti više od 30 posto, a što je, kako je rekao, ” katastrofalno u usporedbi s drugim zemljama gdje u korist države ide najmanje 70 pa čak do 90 posto”.

Konferencija “Projekt istraživanja i eksploatacije nafte u Jadranu” je uz ORaH-ovce u Saboru okupila naftne stručnjake, predstavnike veleposlanstava, nevladinih udruga, sindikata. Iako su bili pozvani, na konferenciji nisu bili predstavnici Ministarstva gospodarstva ni predstavnici Agencije za ugljikovodike, iz koje su objasnili da ne mogu doći zbog ranije preuzetih obveza.

(Hina)

fah