Bivši hrvatski premijer Zoran Milanović danas, u ponedjeljak, gostovao je na Sveučilišnom centru Koprivnica te studentima održao predavanje pod nazivom Pet godina članstva u Europskoj uniji: izazovi vanjskoj i unutarnjoj politici Republike Hrvatske. Milanović je studentskom auditoriju u zanimljivoj panel raspravi, koju je moderirao profesor Petar Kurečić, prenio svoja razmišljanja o članstvu Hrvatske u Europskoj Uniji te se osvrnuo na aktualna europska politička kretanja i njihovom utjecaju na Hrvatsku, piše glaspodravine.hr.

– U društvu smo najrazvijenijih i najbogatijih zemalja svijeta i to treba stalno isticati. Tamo pripadamo i nema bolje alternative za nas, možda nije idealno, ali je optimalno rješenje za Hrvatsku. Naravno da velike zemlje uvijek gledaju vlastite interese, no moramo shvatiti da nam to nisu neprijatelji jer Europska unija je najsofisticiraniji tip organizacije ikad osmišljen u kojem se treba znati prilagoditi bez obzira koliko “mala” ili “velika” zemlja bila. Sigurno smo mogli i više profitirati u ovih pet godina, no problem je što imamo i neobjašnjivo nisko mišljenje o sebi. Treba nam malo više samopoštovanja jer vrijedimo vrlo mnogo u očima europskih partnera – kazao je Milanović.

Smatra kako iskustvo Hrvatske u pitanju pristupnih pregovora s Europskom komisijom može pomoći državama Zapadnog Balkana na njihovu putu prema članstvu u EU, a jedna od svijetlih točaka koja svima može biti uzor jest i način na koji se Hrvatska u vrijeme kada je vodio Vladu RH ponijela prema problemu migranata.

– Tu smo pokazali veličinu Hrvatske i naše kulturološke te civilizacijske dosege. Kada su svi oko nas dizali žilet žicu na granicama, mi smo postupili humano i ljudski. To je bio pravi test zrelosti i ponijeli smo se gospodski. Izuzetno sam ponosan na naš narod, na sve političke opcije koje su prepoznale taj trenutak u kojem smo pokazali pravi europski duh i istinske vrijednosti – istaknuo je Milanović.

‘Slovenija bi trebala biti naš najveći saveznik’

Što se tiče odnosa sa susjedima i podrške koju Hrvatska ima u Europi, Milanović je kazao kako se u svakoj političkoj organizaciji, pa tako i u europskoj političkoj asocijaciji, trebaju stvarati diplomatske veze i savezništva, a Hrvatskoj mora biti u interesu graditi dobre odnose sa svima, a ne samo s tradicionalno naklonjenim partnerima.

– Slovenija bi nam trebala biti naš najbolji saveznik, no pokazalo se kako određene političke struje namjerno opstruiraju odnose dviju prijateljskih zemalja. Moramo riješiti otvorena pitanja koja imamo s našim susjedima, pokušali smo u dobroj vjeri pitanje granice riješiti arbitražnim postupkom, no pokazalo se kako je postupak bio apsolutno kompromitiran i iz toga smo morali izaći. Mi ga ne priznajemo, on za nas pravno više ne postoji i tu je priči po tom pitanju kraj – odlučno je kazao Milanović.

Na pitanje kako to da su neke europske zemlje unatoč tome podržale Sloveniju nakon presude Arbitražnog suda, bivši je premijer kazao kako je to bila najniža diplomatska razina i da to ne treba zabrinjavati.

– Sloveniju su podržale države, ali na razini veleposlanika u Zagrebu, dakle to je bilo čisto “pipkanje” to nije bila državna politika. Zajednički nazivnik europske politike po tom pitaanju je u biti šutnja, a jedina država i administracija koja je jasno rekla što misli o tome jest SAD-a čiji je State Department jasno kazao da se radilo o povredi postupka. Uostalom Slovenci su dali ostavke na svoje pozicije, priznali su da su prekršili zakon. Treba to riješiti, no vidjet ćemo što će se događati kroz godinu ili dvije – rekao je Milanović.

milanovic1

Bivši se premijer osvrnuo i na pitanje povlačenja sredstava iz europskih fondova naglasivši kako ne želi kritizirati aktualnu vlast i nadležna ministarstva, no istaknuo je kako se ne može oteti dojmu da se europski novac ne koristi u dovoljnoj mjeri.

Milanović je prokomentirao i goruću temu iseljavanja mladih koji masovno odlaze u zemlje Europske unije u potrazi za poslom.

– Populističkim političkim narikanjem kojem svjedočimo svakodnevno, ništa se neće promijeniti. To je izazov s kojim se treba ozbiljno uhvatiti u koštac i u kojem nema mjesta za isprazna obećanja. Potrebno je sve snage upregnuti u mjere koje će doprinijeti gospodarskom rastu, ali ne reforme koje su samo deklarativne, već prave mjere koje neće biti puka riječ kojom se i prečesto manipulira. Mladi danas žele iskusiti nešto novo, uostalom i moj sin studira pravo u Nizozemskoj, no treba uspostaviti gospodarski okvir koji će omogućiti povratak – mišljenja je Milanović.

‘Za Hrvatsku sam dao svoje najbolje godine, ne razmišljam o povratku u visoku politiku’

Nadovezujući se na pitanje europskih fondova dotaknuo se i često spominjanog regionalnog preustroja države prema europskim kriterijima .

– Za hrvatsko jedinstvo i slogu nije dobro da dijelimo zemlju na regije, već trebamo ispod središnje države zadržati ovih 20-ak upravnih jedinica. Oni koji misle da bi novi ustroj pomogao da se privuće više novca iz europskih fondova nisu u pravu. Bilo bi glupo razbijati ono što smo godinama stvarali, no apsolutno treba minimizirati administraciju koja služi kao poligon za uhljebljivanje – smatra Milanović.

Na kraju panela, Milanovića smo priupitali ima li ambicije vratiti se u okrilje visoke politike iz kojeg izbiva nakon što je odradio premijerski mandat i otišao s čelne pozicije u SDP-u.

– Nemam ambicije za povratak, moje su ambicije doprinosa kojeg sam mogao dati ispunjene. Biti predsjednik Vlade, sudjelovati na desetinama Europskih vijeća i boriti se za hrvatske interese uz bok liderima velikih zemalja je ozbiljna stvar. Sigurno je da ću i dalje osjećati poriv da akivno razgovaram o izazovima pred kojima stoji Hrvatska, no ispunjen sam onime št sada radim iako nije tako zanimljivo kao politika. Svoje najbolje godine sam dao za državu, nisam nikad radio lukrativne poslove, no za svoju sam zemlju mnogo napravio. Hoću li se i na koji način javno angažirati u ovom trenutku ne mogu reći, o tome uopće ne razmišljam – zaključio je Milanović.

foto: glaspodravine.hr