Pročelnik Odsjeka za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskoga fakulteta (FF) Sveučilišta u Zagrebu Vladimir Mateljan poručio je u ponedjeljak da je kaznena prijava zagrebačkoga Svečilišta, zbog koje je bio na obavijesnom razgovoru u policiji, “skandalozna i sramotna”.

Mateljan, kojeg je Sveučilište prijavilo zbog sjednice Fakultetskog vijeća održane u studenom prošle godine, potvrdio je Hini da je u ponedjeljak ujutro bio na obavijesnom razgovoru u policiji, na koji ga je 8. lipnja pozvala kriminalistička policija nazvavši ga na službeni broj na FF-u. Rekao je da ne može ništa reći o sadržaju obavijesnog razgovora, već je sve što smatra potrebnim sažeo u izjavi koju je uputio medijima posredstvom Incijative za Filozofski.

Pozvan kao svjedok, a ne optuženik

Mateljan je redoviti profesor u trajnom zvanju na FF-u u Zagrebu, zamjenik člana Senata zagrebačkoga Sveučilišta i član Vijeća područja iz Fakultetskoga vijeća FF-a.

U izjavi je podsjetio je da je primio samo usmeni poziv na obavijesni razgovor, ali ne i pismeni poziv ili dokument, te da mu je u telefonskom pozivu rečeno da je pozvan kao svjedok, a ne kao optuženik.

Mateljan kaže kako je 9. lipnja, samo dan nakon poziva, održana izvanredna sjednica Fakultetskog vijeća vezana uz aktualne promjene i nacrte zakona, gdje je postavio Upravi fakulteta pitanje tko je i protiv koga podnio kaznenu prijavu. Uprava mu tada nije znala odgovoriti a nakon sjednice o. d. dekana Željko Holjevac obavijestio ga je da je prijavu podnijelo Sveučilište.

Zabrinjava kriminalistička obrada zbog sjednice Vijeća FF-a

Mateljan je potvrdio da je, kao član Fakultetskoga vijeća u sadašnjem i prethodnom sazivu, bio sudionik sjednice Vijeća u studenome 2016. Podsjetio je da su materijali s te sjednice (u kojima je bio i ovjereni zapisnik) službeno poslani Senatu Sveučilišta, a prema zapisniku sa sjednice Senata od 13. prosinca prošle godine vidljivo je da je Senat raspravljao o toj sjednici Vijeća FF-a, ali nema ni spomena o kaznenoj prijavi.

Dodao je da je sjednicu, koja je u međuvremenu postala predmet kriminalističke obrade, “sazvala uvjerljiva većina članova Fakultetskog vijeća kako bi se uspostavio normalan rad fakulteta koji je bio onemogućen opstrukcijama što ih je provodila nelegalna uprava fakulteta”, a kao član Vijeća je, odazivajući se na sjednicu kao i ostale kolegice i kolege, samo radio svoj posao.

Upozorava da je situacija u kojoj se zbog sjednice Fakultetskog vijeća provodi kriminalistička obrada “vrlo zabrinjavajuća i pred nas postavlja brojna ozbiljna pitanja”.

Puno pitanja bez odgovora 

Mateljan potom iznosi ta pitanja – zašto Sveučilište kazneno progoni članove Fakultetskoga vijeća, zašto članove Vijeća kriminalistička policija poziva na obavijesne razgovore zbog posla koji je njihova obaveza, jer su ih delegirali njihovi odsjeci i obvezni su participirati u upravljanju fakultetom.

Kako je moguće da Senat Sveučilišta nije upoznat s kaznenom prijavom, ako je već Sveučilište podnijelo kaznenu prijavu, kako to da o. d. dekana, kao član Senata, o tome nije bio informiran, te znači li to da se netko izdigao iznad Senata i da skrivajući se iza Senata provodi kazneni progon profesora zagrebačkoga FF-a iz nekoga samo njemu/njima poznatog razloga.

“Kako je moguće da sveučilišna uprava nije obavijestila svoju sastavnicu da se njezini profesori kazneno progone, kako bi im se mogla pružiti pravna zaštita. Ako je Sveučilište u Zagrebu podnijelo prijavu, je li s njom upoznat rektor Damir Boras, ako nije upoznat, tko si daje za pravo da u ime Sveučilišta kazneno progoni profesora Sveučilišta, a ako je pak Boras znao za prijavu, zašto nije obavijestio sastavnicu kako bi se profesorima osigurala pravna zaštita”, kaže se u izjavi.

Ponižen kao profesor

Mateljan ističe da se kao profesor zagrebačkoga Sveučilišta osjeća poniženo zbog poziva kriminalističke policije na obavijesni razgovor jer je mislio da su kazneni progoni profesora Sveučilišta i pozivi na obavijesne razgovore prošlost, da su se zadnji odigrali 1971.

“Izgleda da sam bio u zabludi. Za razliku od danas, tada su rektor i Sveučilište stali ispred studenata i profesora, sprečavali njihove progone i pružali im pravnu zaštitu. Danas samo Sveučilište progoni svoje profesore”, ogorčen je Mateljan.

Pozvao je Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja i ministricu obrazovanja i znanosti Blaženku Divjak da “dignu glas protiv institucionalnoga nasilja koje je provodilo i još uvijek provodi Sveučilište u Zagrebu pod vodstvom rektora Borasa, a uz pomoć instrumentalizirane većine u Senatu”.

Uputio je i poziv akademskoj javnosti – studentima i profesorima zagrebačkoga i svih ostalih sveučilišta u Hrvatskoj da “iz principijelnih razloga dignu glas protiv kaznenoga progona profesora FF-a, koji su samo obavljali svoju dužnost”.

(Hina)

fah