Europski uzgajivači malih životinja priznali križevačku kukmastu kokoš

Križevci su prije mjesec dana i službeno dobili još jedan zaštitni znak cijelog prigorskog kraja. Naime, Europska udruga uzgajivača malih životinja priznala je križevačku kukmastu kokoš kao izvornu hrvatsku pasminu. Za to je najviše zaslužna križevačka udruga uzgajivača malih životinja i njihovi članovi, koji su godinama pažljivo i selekcijskih uzgajali legla kukmastih kokoši. Europskom, a time i svjetskom priznanju, prethodila je ona na razini Hrvatske.

– Što se tiče priznanja križevačke kukmaste kokoši na svjetskoj razni, taj je proces završen. Mogu sa zadovoljstvom potvrditi da se naš dugogodišnji trud sad isplatio – rekao je Milan Mišir, jedan od prvih  uzgajivača.
Uzgoj kukmaste kokoši originalnog naziva ‘Križevačka kukmica’ započeli su supružnici Josip i Katica Vojta 1984. godine. Rezultat je tada bio odličan, jer je stvorena pasmina peradi koja je imala dobar prirast, ali i prinos jaja. Također, pokazala se kao vrlo pogodna za tov.

Križevačka kukmasta kokoš bila je pomalo zanemarena sve do 2010. godine, dok Milan Mišir nije krenuo prikupljati rasplodni materijal te započeo intenzivan rad i selekciju iste kokoši. Uz navedene kvalitete, kukmastu kokoš krasi i kukma od perja na glavi po kojoj je dobila i ime.
Nakon međunarodnog priznanja, križevački uzgajivači pokrenuli su postupak kod Ministarstva poljoprivrede i Agronomskog fakulteta kako bi ta pasmina kokoši bila uvrštena u sustav poticaja u poljoprivredi. To je vrlo zahtjevan proces u kojem će se i dalje pratiti razvoj uzgoja ove kokoši, ali križevački uzgajivači uvjereni su da će i ovaj cilj biti ostvaren.
– Ova proces može potrajati i do tri godine. Stručnjaci iz Ministarstva poljoprivrede i Agronomskog fakulteta pratit će naš rad i kad zaključe da ova pasmina ima uvjete, uvrstit će je u sustav poticaja – objasnio je Milan Mišir.

Podravski list/md

foto: Nikola Wolf

prigorski.hr