Pisali smo u nekoliko navrata kako čelnici Mosta i Domoljubne koalicije razmišljaju o osnivanju holdinga, koji bi obuhvatio sva javna i državna poduzeća. Najavili su kako će se Vlada konstituirati i početi s radom po dosadašnjem ustroju od 20 ministarstava, a nakon analize postojećeg stanja ići će se u promjene, dok će se konkretna imena ministara znati idući tjedan.

“Treba napraviti analizu postojećeg stanja i u trenutku kad se napravi analiza može se očekivati da se napravi plan. Nama je jasno da do reorganizacije treba doći i to ne samo na razini ministarstava, nego i na razini državnih ureda, organizacija, agencija, a isto tako i na razini loklanih samouprava i regionalnih uprava, rekao je Petrov.

Podržavamo i s njihove strane inicijativu da se napravi reorganizacija, a mislim da će to biti puno kvalitetnije odrađeno. Ovo ja smatram isto tako inicijativom jer s njihove strane nisam nikada doživio bilo kakav pritisak da se to napravi odmah. Očekujemo da će se to napraviti kroz idućih šest mjeseci, a očekujemo da će provođenje realno biti kroz dvije godine”, dodaje Petrov.
Predsjednik HDZ-a izvijestio je da su u razgovoru s čelnikom Mosta napravili rezime jučerašnjih pregovora istaknuvši kako su obavili dobar posao jer su se dogovorili o ustroju vlade. “Rekli smo može, to je dobar prijedlog, ali nam je potrebno vrijeme. Ne možemo ništa u 15 dana”, kazao je Karamarko.

Na pitanje vodi li se, kako tvrde mediji, glavna bitka izmeđuz Mosta i HDZ-a oko resora Ministarstva unutarnjih poslova, Petrov je rekao kako je Most jasno iskazao preferencije s obzirom na stručne osobe koje imaju i reforme koje žele provesti. “Ja ne smatram da se vodi bilo kakva bitka, i mislim da se ne doimam ljutim”, poručio je.

Tomislav Karamarko i Božo Petrov već su potvrdili da će oni vjerojatno biti potpredsjednici Vlade, a umjesto dosadašnja tri predlažu se četiri potpredsjednika Vlade.

Uz dosadašnje, za društvene i gospodarske djelatnosti, novost je potpredsjednik za domovinsku sigurnost. Predlaže se i potpredsjednik Vlade bez portfelja. Kao kandidati za te četiri pozicije spominju se osim Tomislava Karamarka i Bože Petrova, Mostov Ivan Lovrinović i HSS-ovac Branko Hrg.

Sva imena ministara i ostalih vodećih pozicija u državi trebala bi biti poznata idući tjedan, a ako će Most ublažiti stajalište o stručnim ljudima u Vladi, onda je vrlo izgledno da će mjesta biti i za križevačkog gradonačelnika, saborskog zastupnika i predsjednika HSS-a Branka Hrga. Zbog nespojivosti gradonačelničke dužnosti i funkcije u budućoj Vladi Branko Hrg bi se morao odreći gradonačelničke fotelje u Križevcima i preseliti u onu zagrebačku. Proteklih dana javnost je bila zaokupljena odlaskom predsjednika Sabora Željka Reinera na skijanje s pratnjom pod rotirkama, a ako Branko Hrg zauzme jednu od vodećih pozicija u državi mogao bi dobiti i status štićene osobe.

Sva spomenuta politička rošada mogla bi biti završena do kraja mjeseca, a Križevci bi nakon toga mogli ostati na Tomislavu Katanoviću i Ivanu Vuku. U toj situaciji Tomislav Katanović bi postao prvi čovjek u Križevcima. Iako mladi Hrgov zamjenik ima energiju i želju za radom, sigurno će mu nedostajati iskustva i znanja koji su gradu podno Kalnika neophodni u narednom razdoblju kako bi se gospodarski pokrenuli.

Križevački proračun iznosi 86 milijuna kuna i visok je zbog europskih sredstava koja su namijenjena izgradnji Tehnološkog parka na prostoru bivše vojarne. Krenula je izgradnja nove pruge prema Križevcima, a ove godine bi u Križevcima trebali biti otvorena i brza cesta. Realizacijom spomenutog Križevci će steći brojne razvojne preduvjete, a lokalni političari će imati zadatak samo staviti “šlag na tortu”. I zato će 2016. godina pokazati hoće li Križevci stagnirati ili će se ubrzano razvijati.

prigorski.hr/Hina

foto: Marcel Kovačić