Osim što svaki zbor djeluje samostalno, otkad je Ozren Bogdanović dirigent i  Katedralnog pjevačkog zbora Križevci i mješoviog zbora Hrvatskog pjevačkog društva “Kalnik”, zborovi često djeluju i udruženo. Tako su zajedno, nastupili u više gradova Hrvatske, ali i Slovenije, Austrije i Makedonije.

Prošlu subotu, na poziv križevačkog biskupa, mons. Nikole Kekića i sisačkog biskupa, mons. Vlade Košića pjevali su u sisačkoj katedrali Uzvišenja sv. Križa u sklopu molitvene osmine za jedinstvo kršćana koja se svake godine obilježava od 18. – 25. siječnja kada katolici i jednog i drugog obreda, te pravoslavni i protestanti jedni kod drugih sudjeluju u bogoslužjima, moleći tako za jedinstvo Crkve.
U homiliji pozdravivši sve okupljene, biskup Kekić istaknuo je kako „vođeni Duhom Svetim svi mi večeras prinosimo svoje molitve za jednu Kristovu Crkvu”. Biskup Kekić rekao je i kako je upravo ekumenizam i jedinstvo kršćana posebno na srcu svakom papi zadnjih vremena, te oni posebno nastoje da situacija razjedinjenosti nakon tolikih stoljeća barem malo krene naprijed. „Tako je i Isus molio na Posljednjoj večeri da svi budemo jedno. Molio je da budu jedno njegovi apostoli, oni koji su imali prilike tri godine s njim hodati i slušati ga te se uvjeriti, po onome što je činio, da je On uistinu Bog koji je sišao s nebesa i pravi Mesija kojeg su čekali. Sigurno da je Isus znao povijest i sva događanja koja će uslijediti nakon što je On uskrsnuo, te je poslao Duha Svetoga da vodi njegove učenike koji su i proširili Radosnu vijest po cijelom svijetu. Tu Kristovu zemaljsku Crkvu vodili su ljudi i do te razjedinjenosti je došlo upravo zbog ljudskog elementa. Ta razjedinjenost je grijeh, grijeh naših prethodnika i mi nismo krivi za prošlost, ali zato Isus danas od nas očekuje da poradimo na tom zajedništvu. Sjedinjenje s Kristom je ono ćemo svi mi kršćani trebamo težiti”, poručio je biskup Kekić te u nastavku govorio o povijesti grkokatolika u Hrvatskoj te posebnostima istočnoga obreda.
Na kraju se okupljenima obratio biskup Košić koji je zahvalio biskupu Kekiću na dolasku i predvođenju liturgije. „Ova liturgija je, kao što je i biskup Nikola rekao, ideal koji je već ostvaren, jedinstvo istoka i zapada. Molimo zato da i oni koji još nisu pod istim pastirom i ne priznaju rimskog biskupa, nemaju puno zajedništvo s nama koji smo bilo rimske, bilo grčke, ali Katoličke Crkve, budemo svi jedno kao što ispovijedamo da vjerujemo u jednu svetu Katoličku i Apostolsku Crkvu. Neka nas Gospodin koji želi da budemo svi jedno, najprije ujedini u našim obiteljima, zatim župnim zajednicama, biskupijama, pa onda i u čitavoj Crkvi i čitavom svijetu”, zaključio je biskup Košić.
Kako će od lipnja 2017. g. do lipnja 2018. g. biti proglašena godina Križevačke biskupije jer se obilježava 240. obljetnica kako je carica Marija Terezija sjedište biskupije utemeljila u Križevcima, zborove čeka još nekoliko nastupa u Hrvatskoj i inozemstvu u toj prigodi.
Ozren Bogdanović/ika.hr/prigorski.hr