Križevačka astronomska udruga Perzeidi osnovana je 7. siječnja 2011. godine. Na osnivačkoj skupštini u prostorijama gimnazije Ivana Zakmardija Dijankovečkoga u Križevcima bilo je prisutno tridesetak entuzijasta i zaljubljenika u astronomiju.

Cilj KAU Perzeidi je promicanje, razvitak i unapređenje općeg znanja i kulture na području astronomije, astrofizike, astronautike te srodnih znanosti i tehničkih disciplina.

Mjesec dana nakon osnutka, točnije u noći s 4. na 5. veljače, 20 minuta iza ponoći po lokalnom vremenu, svojim dolaskom počastio je Križevce sada već i svjetski poznat “meteorit Križevci”.

Snimku ulaska u atmosferu meteorita zabilježile su kamere Hrvatske meteorske mreže (HMM) s kojom je od samoga početka KAU Perzeidi odlično surađivala, a kasnije postala i njen član.

Na temelju tih snimaka te matematičkim izračunom dobiveno je moguće mjesto pada meteorita te nakon nekoliko dana traženja i pročešljavanja terena pronađen je 20. veljače 2011. jedan fragment meteorita mase 291 gram.

Vrlo vrijedan svemirski grumen potom je poslan na sveučilište u Manchesteru koje posjeduje specijaliziran laboratorij za analizu tvari podrijetlom iz svemira. Laboratorij vodi prof. Ian Lyon koji je izvršio detaljnu analizu meteorita Križevci.

Nakon analize utvrđeno je kako je meteorit stariji od Zemlje te da dolazi s asteroida čija putanja seže do asteroidnog pojasa između Jupitera i Marsa. Pretpostavlja se da je nastao sudarom nekog objekta s asteroidom Hebe.

Križevački meteorit je i prvi takav nad kojem je izvršena rendgenska tomografija kojom se dobilo mnogo snimaka njegovog unutrašnjeg sastava čime je izbjegnuto višestruko piljenje koje bi meteorit znatno oštetilo.

Klasificiran je kao H6 hondrit, što znači da spada u uobičajene kamene tipove meteorita, no ono što nije tako uobičajeno jest visoki postotak željeza i nikla u njegovom sastavu.

Najzanimljivije, te ono što najviše zbunjuje, jest činjenica da su u njemu pronađene granule tih metala, male kuglice željeza i nikla, pa sada treba otkriti na koji način su one nastale budući da njegova temperatura nije prelazila 400°C te nije bio taljen.

Službeno je uvršten u svjetsku bazu meteorita pod nazivom „Križevci“ te je jedan o svega pet službeno priznatih i registriranih meteorita s našeg područja još od Hraščanskog meteorita koji je pao 1751. godine.

Meteorit Križevci se trenutno nalazi u zvjezdarnici Višnjan koja je registrirana i opremljena za čuvanje svemirske tvari u vakuumu jer bi se u protivnom tokom vremena raspao pod utjecajem atmosferilija.

Izvor: Martin Vujić/KAU “Perzeidi”

Fotografija: Ratko Matić