Hrvatska košarkaška reprezentacija odigrala je u nedjelju najbolju utakmicu u dosadašnjem pripremnom razdoblju te u Bremenu svladala Njemačku s 80-63 (15-16, 24-11, 19-14, 22-22).

Baš kao što je bio slučaj u petak u zagrebačkoj Areni, izabranici Velimira Perasovića loše su otvorili i utakmicu u Bremenu. Više od četiri i pol minute je prošlo prije prvog ubačaja iz igre, zakucavanja Mira Bilana. Od prvih 11 šuteva hrvatski košarkaši realizirali su samo dva, ali Nijemci nisu uspjeli stvoriti značajniju prednost, jer je hrvatska obrana bila na visokoj razini.

Nakon Bogdanovićeve trice za 7-11 proradio je i hrvatski napad. Njemačka je u 9. minuti imala +7 (9-16), samo da bi do kraja prve četvrtine Rudež i Ukić pogodili trice za smanjenje na 15-16. Dalekometnom paljbom, ponajviše zahvaljujući tricama Rudeža, Simona i Tomasa Hrvatska je do 18. minute stvorila prednost od 13 koševa (35-22). Uz odličnu kontrolu skoka i čvrstu obranu, raspucani hrvatski košarkaši dobili su drugu dionicu dvoboja 24-11 i na veliki odmor otišli s vodstvom 39-27.

U Zagrebu je početak drugog poluvremena bio kritičan za Perasovićevu momčad. Ne i u Bremenu. Iako trice više nisu ulazile kao u drugoj četvrtini, hrvatski košarkaši su pokazali napadačku raznovrsnost, pa su Tomićevim i Tomasovim poenima iz reketa u 23. minuti došli do najvećih +16 (45-29). Njemačka zona je nakratko uspjela neutralizirati hrvatski napad pa su se domaći približili na 10 koševa zaostatka (37-47), no dvije trice Stipčevića, jedna Hezonje i zakucavanje Žorića za kraj treće četvrtine donijeli su Hrvatskoj +17 (58-41) uoči posljednje četvrtine.

Kontrolu koju su preuzeli krajem prve četvrtine hrvatski su košarkaši zadržali i u posljednjih deset minuta. Jedini u domaćoj reprezentaciji koji je zadavao probleme hrvatskoj obrani bio je razigravač Atlante Dennis Schroeder, s 19 koševa i 7 asistencija uvjerljivo najbolji u njemačkoj reprezentaciji.

Za razliku od kolege mu Chris Fleminga, Velimir Perasović je u Bremenu imao raspoloženu momčad koja je od 9. minute utakmice u svakom trenutku točno znala što želi i znala pronalaziti slabe točke suparničke momčadi. Hrvatska je nadskakala Njemačku (36-27), a iz kontrole skoka i dobrog vanjskog šuta proizašla je i napadačka sigurnost. Luka Žorić je za samo 12 minuta postigao 16 koševa uz šut 6/7. Po 11 poena ubacili su Damjan Rudež i Kruno Simon, a 10 koševa postigao je Marko Tomas. Rok Stipčević je u završnici ubacio osam poena, ali imao i pet skokova.

Jedino što može zabrinuti Perasovića je ozljeda Olivera Lafayettea koji je u petoj minuti izvrnuo gležanj lijeve noge. O težini njegove ozljede ovisit će i odluka o konačnom popisu za Eurobasket koju je hrvatski izbornik obećao obznaniti nakon dvoboja u Bremenu. Ako je suditi prema minutaži koju su dobili u ova dva dvoboja, prekobrojni će biti Željko Šakić i Tomislav Zubčić. Naravno, u slučaju da Lafayetteova ozljeda nije teže prirode.

Sljedeće pripremne utakmice Hrvatska će odigrati na turniru u Litvi protiv Turske (18. kolovoza) i domaćina (19. kolovoza).

NJEMAČKA – HRVATSKA 63-80 (16-15, 11-24, 14-19, 22-22)

NJEMAČKA: Vargas, Lo, Giffey 7, King 4, Schaffartzik 6, Tadda, Pleiss 4, Nowitzki 7, Schroeder 19, Zipser 8, Gavel 4, Zirbes 4, Voigtmann

HRVATSKA: Tomić 4, Rudež 11, Stipčević 8, Bogdanović 3, Šarić 2, Tomas 10, Ukić 3, Simon 11, Lafayette, Šakić, Zubčić 3, Bilan 5, Žorić 16, Hezonja 4