Ivan Bukovčan: Stariji aparati su bili posebni i svaki od njih je pričao svoju priču za razliku od današnjih koji jednostavno nemaju dušu

Dvadesetdevetogodišnji Ivan Bukovčan iz Gornjeg Cubinca strastveni je kolekcionar starih mobilnih uređaja, a u svojoj bogatoj kolekciji do sada je uspio prikupiti preko 300 aparata raznih modela gotovo svih svjetskih proizvođača.

Među njima ima vrlo vrijednih i raritetnih primjeraka, a s obzirom na broj riječ je o jednoj od najvećih privatnih zbirki mobitela u Hrvatskoj. Ovim nesvakidašnjim i zanimljivim hobijem počeo se baviti prije nekoliko godina, no kako je kazao, od malih je nogu pratio razvoj mobilne tehnologije, a kad se ukazala prilika krenuo je s ozbiljnijem slaganjem zbirke.

bukovcan2
-Od djetinjstva skupljam mobilne aparate i ljubomorno ih čuvam iako su mnogi rekli da su zbog godina i zastarjele tehnologije za otpis i smetlište, no ja ne mislim tako. Počeo sam s dvadesetak modela koje sam još kao klinac želio imati, a tu sam osnovnu kolekciju upotpunio s aparatima koje su mi poklonili prijatelji nakon što su čuli da stvaram svoju zbirku pa je ona u zadnjih nekoliko godina narasla na preko 300 primjeraka i stalno se povećava –rekao je Bukovčan pokazujući nam što je sve uspio do sada prikupiti.

Mobitele najčešće kupuje na buvljacima gdje se za vrlo malen novac mogu pronaći ispravni uređaji, a tjedno na taj način zna nabaviti i po nekoliko modela koji mu nedostaju.

bukovcan4
– Mogao bih kupovati preko oglasnika i puno bih brže popunio kolekciju, no draže mi je otići na buvljak i tamo pronaći što me zanima.

Osim toga, tamo možete jeftino pronaći raritete i platiti ih pet do deset kuna jer za prodavače oni više nemaju nikakvu vrijednost, no za mene predstavljaju pravo bogatstvo i emotivno me vraćaju u djetinjstvo kad sam maštao o nekim modelima koje nisam mogao imati – kazao je Bukovčan te istaknuo kako neki modeli, poput Motorolinog Startaca koje ima u kolekciji, na internetskim stranicama prelaze cijenu od tisuća kuna.

Svi aparati koje posjeduje su u ispravnom stanju, redovito ih servisira i puni im baterije, a najviše ga interesiraju stari modeli iz razdoblja od 1990. do 2000. godine koji su, kako kaže, promijenili tehnološko lice tog doba.

-U to su vrijeme svi mobiteli bili specifični, svaki je od njih u potpunosti bio drugačiji i pričao je svoju priču za razliku od današnjih koji jesu napredni, no jednostavno nemaju dušu i po dizajnu i funkcionalnosti su gotovo identični. S današnjim generacijama mobitela baš i nisam previše zadovoljan pa uvijek sa sobom nosim jedan stari i jedan novi model, a koliko je to zanimljivo ljudima govori i činjenica da gdje god se pojavim sa starim aparatima odmah prorade emocije i započinje prisjećanje kako su se nekad izrađivali kvalitetniji i izdržljiviji uređaji – uz osmijeh je kazao Bukovčan.

bukovcan

Cilj mu je prikupiti što veći broj uređaja te zaokružiti serije pojedinih proizvođača. Najbliže tome je došao sa nekadašnjim proizvođačem mobitela, njemačkim gigantom Siemensom kod kojeg mu nedostaje još samo nekoliko modela nakon čega će imati sve što su tijekom dvadeset godina njemački inženjeri proizveli.

U kolekciji ima petnaestak svjetskih proizvođača mobitela, a među njima je i jedan model koji mu je posebno prirastao srcu.
-Mnogo je modela koji su mi vrlo bitni, no možda najvažniji među njima je legendarni model tvrtke Dancall iz 1995. godine koji sam još kao malo dijete gledao u časopisima. To je uređaj koji nije bio u prodaji na našem tržištu već je bio namijenjen za kupce u Švedskoj, no uspio sam ga pronaći na jednom zagrebačkom buvljaku i odmah sam ga kupio. Odmah kraj njega je i Motorola V70 koja je raritet na našem području, a okarakterizirana je kao najveći promašaj te američke tvrtke –pojasnio je Bukovčan.

Dodaje kako se prema njegovim saznanjima ovim hobijem u Hrvatskoj bavi te nekoliko ljudi, a s nekima od njih je i u kontaktu.
-Čujemo se preko društvenih mreža, a ponekad čak i razmjenjujemo „duplikate“ koje smo prikupili. Kod nas ne vlada baš veliki interes za ovaj hobi, no u zadnje vrijeme mi se sve više javljaju ljudi iz Srbije i Bosne koji su zainteresirani za otkup moje kolekcije što znači da su prepoznali njenu vrijednost.

Naravno, ona nije na prodaju niti će to ikada biti, cilj je da je još više proširim i uskoro postavim izložbu na kojoj će se svi zainteresirani iz prve ruke moći prisjetiti svojih prvih uređaja – kazao je Bukovčan.

Karlo Sigetić/Glas Podravine i Prigorja

prigoraki.hr