Branka Hlevnjak: Antolkovićevi su reljefi ode iskonskoj vjeri u život, u obitelj i dobrostivost humanizmu primljenog s vjerom u Krista

U Svetom Ivanu Zelini je u subotu promovirana monografija kipara Ivana Antolkovića, koji je svojim opusom u svijet naive unio antologijske vrijednosti. Slikarstvom se bavi od 1984. a potom duborezom i kiparstvom u drvu.
Dr. sc. Branka Hlevnjak likovna kritičarka i promotor monografije ističe: Umjetnik voli , sluša i razumije drvo i u tom sjedinjenju materijala , koji mu se predaje na obradu i majstorske ruke koja iz balvana i grane uspijeva istesati jedinstvenu dječju i nevinu začuđenost, raste ljepota.

antolkovic1

Glavni urednik Stjepan Dragija: Ivan Antolković je čvrsto ukorijenjen u prigorsku ilovaču, on živi u suglasju s prirodom i u ljubavi prema rodnom kraju, njegovim ljudima i običajima. Motivi su mu svakodnevnica života našeg sela, a ponajviše je vezan za vinograd, trsje, berbu, radove u polju, a potom slijede vjerski motivi.

Duborezi i kipovi Ivana Antolkovića nalaze svoje mjesto na javnim prostorima u Svetom Ivanu Zelini, u kućama i okućnicama brojnih ljubitelja njegove umjetnosti, u okolici, ali i diljem Hrvatske. Od 1988. on je nezaobilazan na izložbama vina sjeverozapadne Hrvatske koje se održavaju u ovom gradu, gdje svojim unikatnim kipom kao poklonom vinogradaru kojega po određenim kriterijima odabire prosudbeni sud.

antolkovic2

O ovom skromnom i samozatajnom umjetniku prvi je pisao Stjepan Šagovac, a potom Gerhard Ledić-„lutajući reporter“,dok su likovne kritike pisali: dr. Antun Bauer, Otto Breicha, Josip Depolo, Branka Hlevnjak, te Vinko Česi i Srećko Ljubljanović. Monografiju krase fotografije duboreza i kipova, a snimili su ih: Mladen Dananić-Ćuk, Mladen Houška, Roman Mačković, Željko Pajvot, Stjepan Šagovac i Zdravko Valentaković.
Monografiju je izdala Ogranak Matice Hrvatske Sveti Ivan Zelina, tiskala je Tiskara Zelina.d.d. , a objavljivanje monografije pomogli su Grad Sveti Ivan Zelina i Zagrebačka županija.

antolkovic3

Dragan Vicković/prigorski.hr