Zastupnik IDS-a u Europskom parlamentu Ivan Jakovčić organizirao je ovaj tjedan u Europskom parlamentu u Bruxellesu konferenciju o darivanju i presađivanju organa koja je okupila vodeće europske stručnjake iz područja transplantacijske medicine, među kojima i predstavnike Hrvatske donorske mreže, priopćio je ured zastupnika Jakovčića.

Cilj konferencije, održane u utorak, podignuti je svijest europskih građana te otvoriti stručnu raspravu o budućim koracima na području donorskih i transplantacijskih politika, istaknuo je Jakovčić.

„Ovo je jedino područje medicine koje je toliko ovisno o sudjelovanju i podršci društva”, kazao je Jakovčić napomenuvši da „društvo koje nije spremno donirati, ne može ni očekivati da će dobiti organe kada to bude potrebno“.

Kazao je također da je Hrvatska jedna od rijetkih zemalja koja je u vrlo kratkom roku uspjela postići nevjerojatan napredak na polju doniranja organa.

“Konferencija je pokazala da nam u Europi nedostaje kvalitetnija koordinacija te usklađivanje propisa i prakse u području doniranja organa. Kao potpisnik donorske kartice pozivam sve građane da pomognemo jedni drugima. Nikad ne možemo znati hoćemo li i sami zatrebati donirani organ. Sudionici konferencije potvrdili su važnost iskustava Hrvatske koja ima prosječno najviše donora na svijetu. U tom kontekstu Istra je najuspješnija regija. Naši su stručnjaci ponudili pomoć kolegama iz ostalih članica EU-a u organizaciji donorske mreže i edukaciji transplantacijskih koordinatora. Jer spasiti ljudski život je najvrjednije što možemo učiniti.“

Na konferenciji je sudjelovao i predsjednik Hrvatske donorske mreže dr. Nikola Žgrablić, nevladine organizacije osnovane 1998. godine u Puli.

„Europa je suočena s nedostatkom organa za presađivanje. Svakog dana šesnaest građana EU-a umire ne dočekavši organe za transplantaciju. Hrvatska je među onim članicama koje imaju vrlo dobro organiziran sustav darivanja organa. S 40 donora na milijun stanovnika Hrvatska je prošle godine bila najuspješnija država na svijetu po broju doniranih organa. Istra je, s 54 donora na milijun stanovnika, već godinama vodeća europska regija. Zbog toga hrvatski primjer može biti putokaz ostalim zemljama kako u kratkom vremenu bolje organizirati sustav doniranja.”

Žgrablić je izdvojio i uspjeh projekta edukacije učenika trećih razreda srednjih škola u Istarskoj županiji te predložio da se takav program primjeni na području cijele Europske unije.

Sudionicima Konferencije obratio se i utemeljitelj Hrvatske donorske mreže Igor Povrzanović naglasivši važnost kontinuiranog podizanja svijesti građana o problematici darivanja organa.

„Ovu iznimno uspješnu Konferenciju organizirao je naš eurozastupnik Jakovčić koji dobro poznaje problematiku doniranja organa. I sam je još 2003. potpisao donorsku karticu i time podržao napore i aktivnosti Hrvatske donorske mreže. S kolegama iz drugih članica EU-a razgovarali smo o unapređenju sustava doniranja organa. Svi su istaknuli pozitivna iskustva i rezultate koje je u kratkom vremenu postignula Hrvatska. Tu su i odlična postignuća španjolskih kolega koja su poučna i za nas u Hrvatskoj.”

(Hina)

fah