Već dugo na hrvatskoj političkoj sceni sa strane ljevice nije bilo tako očite i tako nečuvene intervencije u čisto crkveno pitanje, kao što je tko će i zašto predvoditi glavno euharistijsko slavlje na »Svetu nedjelju« u Ludbregu, pa je više nego očito koliko je žilav i živ komunistički mentalitet u dijelu političara u Hrvatskoj.
Više je nego sramotno postupanje Jutarnjega lista prema sisačkomu biskupu Vladi Košiću i njegovoj homiliji koju je održao u nedjelju 4. rujna u svetištu Predragocjene Krvi Kristove u Ludbregu.

Tako žestok i tendenciozan napad na biskupa Košića i njegove riječi mogao bi biti razumljiv jedino da dolazi od entuzijastičnih i indoktriniranih aktivista SDP-a, a nikako ne od novinara, koji – da bi nosili to časno ime profesionalnoga zanimanja – moraju ostati puno, puno više nepristrani i objektivni, a bilo bi poželjno i potrebno raspolagati s puno većom upućenošću u tematiku o kojoj je biskup Košić progovorio.

Jutarnji list u ponedjeljak 5. rujna u tekstu pod naslovom »Politička propovijed na misi« i s velikim podnaslovom »Košić neizravno pozvao vjernike da ne glasuju za Milanovića i SDP« u prvoj rečenici navodi: »Predvodeći misno slavlje u Ludbregu, kontroverzni sisački biskup Vlado Košić jučer je iskoristio svoju poziciju za oltarom kako bi vjernicima dao jasne naputke za koga trebaju glasati na parlamentarnim izborima sljedeće nedjelje.« Niti je profesionalno niti je etički dopustivo da novinarka legalnoga i legitimnoga biskupa Košića etiketira oznakom »kontroverzni«.

Novinarka ima pravo na svoje mišljenje o svemu, pa i o biskupu, no nema pravo nikoga etiketirati sa svoga osobnoga ideološkoga i političkoga stajališta. U demokratskom društvu svaka osoba ima pravo na svoje mišljenje i na iznošenje svoga mišljenja, pa i biskup Košić, i novinarka ima pravo ne slagati se s biskupovim stajalištima, ali nema pravo iz svoga ideološkoga svjetonazora ikoga etiketirati zato što ne misli kao ona. Tako su bez ikakve odgovornosti postupali novinari u komunizmu prema političkim i ideološkim neistomišljenicima.

U citiranoj rečenici novinarka je iznijela neistinu, čisti falsifikat navodeći da je biskup Košić vjernicima »dao jasne naputke za koga trebaju glasati«. Tko god pročita izvornu biskupovu homiliju uvjerit će se da biskup Košić ni jednim slovom nije sugerirao vjernicima kojoj stranci, koaliciji ili listi trebaju dati svoj glas na izborima.

Poznato je da osim »Narodne koalicije«, koju predvodi SDP, birači imaju mogućnost biranja još između veoma brojnih drugih lista, a biskup Košić nije ni na koji način vjernicima govorio koja bi to od tih brojnih lista trebala biti. Očito je da novinarka u Jutarnjem listu ne samo da ni približno istinito ne informira svoje čitatelje, nego im podvaljuje evidentnu neistinu. Budući da je pritom više nego očito čije ona zastupa interese, nameće se pitanje: nije li to očiti primjer novinarstva kao društveno-političkoga djelovanja svojstvenoga komunističkomu razdoblju?

Jutarnji list u citiranom članku prešućuje činjenicu da je biskup Košić na hrvatske aktualne prilike prenosio stajališta »Doktrinarne note o nekim pitanjima vezanim uz sudjelovanje katolika u političkom životu«, objavljene 2002., koju je odobrio papa sv. Ivan Pavao II., a potpisao tadašnji pročelnik Kongregacije za nauk vjere kardinal Joseph Ratzinger, kasnije papa Benedikt XVI. Aktualiziranje toga crkvenoga dokumenta i interpretiranje pojava u hrvatskom društvu u svjetlu stajališta toga dokumenta nikako se uz minimum objektivnosti ne može proglašavati »političkom propovijedi«.

Osim toga čak ni Jutarnji list nije ni pokušao zanijekati ili osporiti ijedan navod koji je biskup Košić iznio o postupanjima bivše vlasti Kukuriku koalicije, jer je biskup jednostavno rekao ono što se dogodilo, tj. rekao je istinu. Također sve te činjenice koje ne idu u prilog SDP-u, a koje je biskup Košić naveo, i te kako se tiču i svih građana vjernika, pa ne može biti ništa sporno što je biskup Košić upravo o tome progovorio u Ludbregu.

U tekstu od utorka 6. rujna pod naslovom »Župan Štromar: Molio sam biskupa Mrzljaka da obuzda Vladu Košića« otkriveno je pak nečuveno miješanje, uplitanje politike u unutarcrkveni život i djelovanje. Već dugo na hrvatskoj političkoj sceni sa strane ljevice nije bilo tako očite i tako nečuvene intervencije u čisto crkveno pitanje kao što je tko će i zašto predvoditi glavno euharistijsko slavlje na »Svetu nedjelju« u Ludbregu. Tobožnje razotkrivanje tko je stvarno pozvao jednoga legitimnoga biskupa Katoličke Crkve u Ludbreg više nego jasno očituje potrebu totalitarističkoga nadzora nad Crkvom i njezinim djelovanjem.

Kako javlja Jutarnji list, župan iz redova SDP-ova koalicijskoga partnera HNS-a usudio se čak vršiti pritisak na varaždinskoga biskupa Josipa Mrzljaka »da Košiću ukaže na ono što bi građani htjeli čuti«. Nečuveno, jedan župan usudio se unaprijed sumnjičiti i usmjeravati katoličkoga biskupa što bi trebao govoriti u propovijedi na misi. To je prispodobivo npr. političaru koji bi profesionalnoga nogometaša učio kako udarati loptu. Slični pokušaji utjecanja na crkvene ljude, koliko je poznato, događali su se samo u vrijeme komunizma, pa je i to postupanje potvrda koliko je žilav i živ komunistički mentalitet u dijelu političara u Hrvatskoj.

U tom tekstu, po staroj praksi iz komunističkoga razdoblja, pokušava se suprotstaviti dvojicu hrvatskih biskupa i unijeti raskol među njih. Naime, u novinama citirano stajalište biskupa Mate Uzinića: »Želimo li kršćanski odgovoriti izazovima svoga vremena, uvijek se trebamo pitati ima li ono što govorimo i činimo ikakve veze s evanđeljem«, apsolutno je točno, korektno i ispravno.

Košićevo podsjećanje vjernika na neke činjenice iz vladavine Kukuriku koalicije, koja pod imenom »Narodna koalicija« ponovno želi na vlast računajući i na glasove katoličkih vjernika, ima izravnu i neupitnu povezanost s evanđeljem jer je to iznošenje istine. Samo je jedna istina i iznošenje istine s ciljem općega dobra, a to je cilj svake propovijedi, nikada ne može biti u suprotnosti ili nepovezanosti s evanđeljem.

prigorski.hr/glas-koncila.hr