Hrvatski pčelari i predstavnici Hrvatskog pčelarskog saveza 13. i 14. lipnja sudjelovali su na 5. Europskom tjednu pčela i oprašivanja u Bruxellesu gdje su zatražili izmjene pravila o deklariranju pčelarskih proizvoda na razini EU-a kako bi se zaštitili europski proizvođači i tržište, priopćio je u utorak ured hrvatske zastupnice u Europskom parlamentu Marijane Petir.

Hrvatski pčelari su na 5. Europskom tjednu pčela i oprašivanja sudjelovali na poziv zastupnice Petir (HSS/EPP) koja ih je ugostila u Europskom parlamentu u Bruxellesu, priopćio je ured zastupnice.

Europski tjedan pčela i oprašivanja ove godine održao se pod pokroviteljstvom Radne grupe za pčelarstvo i zdravlje pčela koja djeluje u sklopu Intergrupe Europskog parlamenta za klimatske promjene, biološku raznolikost i održivi razvoj. Uz predsjednicu radne skupine, bugarsku zastupnicu Mariyu Gabriel, Europski tjedan pčela i oprašivanja održao se uz potporu još dvanaest zastupnika, među kojima i hrvatske zastupnice Marijane Petir, a posebnu atrakciju predstavljalo je „Pčelinje selo“ ispred Europskog parlamenta koje je u utorak, 14. lipnja, otvorio princ Albert II. od Monaka, u nazočnosti potpredsjednice Europskog parlamenta Mairead McGuiness, zastupnice Marijane Petir te predsjednika Apimondije (Međunarodnog saveza pčelarskih udruženja) Philipa McCabea.

U okviru „Pčelinjeg sela“ svoje proizvode i rad predstavili su i promovirali i hrvatski pčelari. Oni su zajedno sa zastupnicom Petir princu Albertu II. od Monaka poklonili najbolje hrvatske proizvode od meda i uputili mu poziv da posjeti Hrvatsku.

Dvodnevni program ovog jubilarnog 5. Europskog tjedna pčela i oprašivanja bio je bogat raspravama o različitim temama. Tako se prvoga dana razgovaralo o stanju u sektorima pčelarstva u različitim državama članicama te se održala konstruktivna rasprava o pitanjima ugroženosti sektora pčelarstva u pojedinim državama članicama, suživotu pčelarstva i poljoprivrede te utjecaju klimatskih promjena na pčele i njihovo zdravlje.

Hrvatski pčelari aktivno su se prvoga dana uključili u rad Foruma pčelara i poljoprivrednika u Europskom parlamentu te su sudjelovali u definiranju problematike pčelarstva na europskoj razini, problematike uginuća pčela povezanih sa korištenjem insekticida (neonikotinoida) u intenzivnoj poljoprivredi, ali i uslijed pčelinjih bolesti. Sudjelovali su i u raspravama o ugroženosti pčela, opstanku ljudi na ruralnim prostorima, koristima od oprašivanja, itd.

“Hrvatski pčelarski savez traži izmjene pravila o deklariranju pčelarskih proizvoda na razini EU kako bi potrošačima pružili kvalitetne informacije o porijeklu meda i zaštitili proizvođače i europsko tržište od kineskog i ostalog “Non EU” meda. Zalažemo se za revidiranje mjera ruralnog razvoja, posebice kroz dopune mjera zaštite agrookoliša uvođenjem direktnih potpora za pčelarstvo aktivnijim uključenjem pčelarstva u Zajedničku poljoprivrednu politiku 2017. godine“, istaknuo je Vladimir Bilek, predsjednik Hrvatskog pčelarskog saveza, navodi se u priopćenju.

U sklopu drugoga dana održane su dvije panel rasprave: „Oprašivanje i ekološki izazovi“ i „Društvo pčelarstva i poljoprivrede: održivi model“. Među ostalim, raspravljalo se o ulozi oprašivanja u povećanju proizvodnje hrane, oprašivačima i bioraznolikosti, uključivanju pčela i oprašivača u održivu proizvodnju hrane usmjerenu na sigurnost hrane i prehranu, zdravlju pčela, inicijativama za podupiranje sektora pčelarstva te utjecaju pesticida na pčele i oprašivače.

“Zahvaljujem vam svima na vašem radu u očuvanju okoliša, prirode i bioraznolikosti koji ostvarujete u suradnji s vrijednim malim živim bićima – pčelama – kojima se nažalost uslijed različitih nepogoda evidentno smanjuje broj u Europi, ali i posvuda u svijetu. S mnogostrukim koristima i važnosti proizvoda koji nastaju radom pčela i vas pčelara svi pristupni smo dobro upoznati te nas upravo to obvezuje da progovorimo i o vašem položaju u Europi te problemima s kojima ste suočeni“, poručila je u svom obraćanju na početku programa drugog dana ovog važnog međunarodnog događaja prisutnim pčelarima zastupnica Petir.

Sredinom ožujka ove godine u Europskom parlamentu je održana razmjena gledišta s Europskom komisijom o prijevarama vezanim uz uvozni, nekvalitetni med, odnosno patvorine meda koje se pojavljuju na tržištu. “Tada je otkriveno da je gotovo trećina meda na tržištu „krivotvorena“. Naime, u prosincu 2015. godine iz svih 28 zemalja članica EU te Švicarske i Norveške prikupljeno je 2237 uzoraka meda namijenjenog ljudskoj prehrani. Uzorci su laboratorijski analizirani i čak 29 posto uzoraka meda je bilo „sumnjivo”, tj. nije bilo u skladu s onim što je pisalo na deklaracijama”, rekla je Petir. Na uzorcima je bilo navedeno pogrešno geografsko podrijetlo, med je bio pomiješan s raznim vrstama šećera, a na nekima je bilo navedeno pogrešno biljno podrijetlo.

“Takvim prijevarama treba stati na kraj, no ja sam stava da je nužna i izmjena Direktive o medu. Naime, med koji u Hrvatsku stiže iz uvoza, a koji se umiješava u domaći med dobiva etiketu europski med bez da je poznato u kojem omjeru i iz koje države je taj med nastao. Ili pak med koji dolazi izvan EU i miješa se s medom iz države članice ima oznaku mješavina meda iz EU-a i meda koji nije iz EU-a bez obzira što je možda 95 posto te mješavine stiglo s nekog drugog kontinenta, a pet posto iz države članice EU. Takav med upitne je kvalitete, a na police hrvatskih trgovina dolazi čak i iz Kine, iako hrvatski pčelari proizvode dovoljno meda za naše potrebe. Taj med, bez obzira što je za dobavljače jeftin i predstavlja nelojalnu konkurenciju domaćem medu, nije u konačnici jeftiniji za potrošače koji uopće ne znaju što konzumiraju“, upozorila je Petir na probleme s kojima se na tržištu susreću pčelari.

Zastupnica Petir smatra kako je trenutno važeća odredba o označavanju meda iz Direktive o medu usmjerena protiv europskih pčelara te da je treba promijeniti na način da se na etiketama uvede označavanje države u kojoj je med proizveden zajedno s udjelima ukoliko se radi o umješavanju različitih vrsta meda i meda različitog podrijetla.

“Sve to mora biti popraćeno strogim kontrolama i primjerenim kaznama koje moraju biti odvraćajuće“, zaključila je Petir.

“U ime hrvatskih pčelara želim posebno zahvaliti našoj europarlamentarnoj zastupnici Marijani Petir na pozivu, ali i na velikom interesu i pomoći oko rješavanja problematike hrvatskog pčelarstva te cijelom njenom timu na pomoći oko organizacije“, po završetku dvodnevnog programa riječi zahvale zastupnici Petir uputio je Vladimir Bilek, predsjednik Hrvatskog pčelarskog saveza koji je ujedno i predvodio grupu hrvatskih pčelara.

Osim sudjelovanja na međunarodnoj konferenciji, hrvatski pčelari i predstavnici HGK u Bruxellesu održat će na inicijativu zastupnice Petir radni sastanak u predstavništvu Hrvatske gospodarske komore u Bruxellesu na kojem će se razgovarati o mogućnostima plasmana hrvatskih pčelinjih proizvoda na belgijsko i europsko tržište i to prije svega finalnih pčelinjih proizvoda sa visokom dodanom vrijednošću, navodi se u priopćenju ureda zastupnice.

(Hina)

fah